ნინო ბურჯანაძე - ევროკავშირის მისიის დასკვნამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ საქართველოს უპასუხისმგებლო ხელისუფლება ჰყავს
ევროკავშირის მისიის დასკვნამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ საქართველოს უპასუხისმგებლო და უუნარო ხელისუფლება ჰყავს, რომელიც ქვეყნის სტაბილურობისთვის საფრთხეს წარმოადგენს და ქვეყანა ჩიხში შეჰყავს, - ამის შესახებ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე „დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოს“ ლიდერმა, ნინო ბურჯანაძემ განაცხადა.
ბურჯანაძემ  ტალიავინის კომისიის დასკვნასთან დაკავშირებით დღეს სპეციალური ბრიფინგი გამართა.
„დასკვნის ობიექტურობას საქართველოს ხელისუფლებაც კი ვერ უარყოფს, მიუხედავად იმისა, რომ იგი საქართველოსთვის და თავად ხელისუფლებისთვის უმძიმეს შეფასებებს შეიცავს. მათი სათანადო რეაგირების გარეშე დატოვებას ქვეყნისთვის შეიძლება, კატასტროფული შედეგი მოჰყვეს“, - აღნიშნა ბურჯანაძემ.
მისივე თქმით, გამოქვეყნებული დოკუმენტის მიხედვით, 5-დღიანი ომის დაწყების მიზეზად დასახელებულია 7-8 აგვისტოს ღამეს საქართველოს მხრიდან „გრადის“ ტიპის საარტილერიო დანადგარებით ცხინვალის მასირებული დაბომბვა, რასაც მოჰყვა მსხვერპლი მშვიდობიან მოქალაქეებში და რუსეთის სამშვიდობო ძალებში. ამან საბაბი მისცა რუსეთის რეგულარული არმიის ნაწილების შემოჭრას საქართველოს ტერიტორიაზე.
„ხელისუფლება კი ტრადიციულად შეეცადა, კონტროლირებადი მედიის საშუალებით კვლავ დაემალა საკუთარი ხალხისთვის სიმართლე. დასკვნაში მოყვანილი ფაქტების დამალვა და დამახინჯება საქართველოს მოქალაქეების წინაშე ჩადენილი კიდევ ერთი დანაშაულია“, - განაცხადა ბურჯანაძემ.
პარტიის ლიდერმა დასძინა, რომ საქართველოს მომავლისთვის სერიოზული საფრთხის შემცველია ის ფაქტიც, რომ ამ დასკვნაზე დაყრდნობით ყველა ავტორიტეტული მედიასაშუალება საქართველოს ომის დამწყებ ქვეყანად წარმოაჩენს.
მისივე თქმით, სწორედ სააკაშვილის უპასუხისმგებლო და დანაშაულებრივმა ქმედებებმა შელახა ქვეყნის სასიცოცხლო ინტერესები, უზრუნველყო რუსეთის მიზნების განხორციელება, როგორც საქართველოში, ისე -  რეგიონში და გაურკვეველი ვადით დააშორა ქვეყანა კონფლიქტების მშვიდობიან, პოლიტიკური მოგვარების გზას, ნატო-სა და ევროკავშირში ინტეგრაციის შესაძლებლობას.

Nino Burjanadze – EU Mission Report Once More Proved that Georgia Has Irresponsible Government
Report of IIFFMCG once more proved that Georgia has irresponsible and incapable government that is threat to stability of the country, drawing the country to the deadlock, - leader of ‘Democratic Movement – United Georgia’ Nino Burjanadze stated at the press conference.
Burjanadze gave a special briefing about the Tagliavini Mission Report today.
“Even the government of Georgia cannot deny that the report makes extremely negative assessments about Georgia and the government of Georgia. Leaving these assessments without reaction can lead the country to disaster,” said Nino Burjanadze. She added that according to the report the reason for launching the five-day war was massive bombardment of Tskhinvali on the night of August 7-8 from Georgian side. The bombardment caused casualties both among civilians and Russian peacekeeping forces. Consequently, Russian regular army intervened on the Georgian territory.
“The government traditionally tried to conceal truth from citizens by using Georgian media sources. Canceling and distorting facts mentioned in the report is one more crime committed against the citizens of Georgia’, - Burjanadze stated.
The leader of the opposition party added that all international media sources expose Georgia as a launcher of the war based on the report and it threatens the future of our country seriously.
Burjanadze stated that Saakashvili’s irresponsible and criminal activities humiliated vivid interests of the country and supported Russia to realize its goals both in Georgia and in the region; Saakashvili has hindered the process of peaceful, political resolution of the conflict as well as integration in the NATO and EU for uncertain time.