„მემარჯვენეები“ ხელისუფლებას სთხოვენ, შეწყვიტოს სატელევიზიო არხების პროპაგანიდის მიზნით გამოყენება
„ახალი მემარჯვენეები“ ხელისუფლებას სთხოვენ, შეწყვიტოს სატელევიზიო არხების პროპაგანიდის მიზნით გამოყენება.
ამის შესახებ ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც „ახალმა მემარჯვენეებმა“ დღეს გაავრცელეს.
განცხადების მიხედვით, 7 ოქტომბერს  ტელეკომპანიებმა გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ ტალიავინის მისიის ექსპერტთა ჯგუფის ერთ-ერთმა  წევრმა, „გაზპრომისგან“ „ჰონორარი“ მიიღო. ცოტა ხნის წინ კი ტელეარხები გერმანიის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრის, ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერის „გაზპრომში“ სამუშაოდ გასავლის შესახებ იუწყებოდნენ.
„სამწუხაროდ, იგივე არხებს არ გაუვრცელებიათ და დღემდე საზოგადოებისთვის უცნობია ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ გერმანიის საელჩომ საქართველოში 8 ოქტომბერს გამოქვეყნებული განცხადებით ქართული მედიისგან, გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრისა და კომისიის წევრების შესახებ გავრცელებული „მცდარი ინფორმაციის“ შესწორება მოითხოვა. გერმანიის საელჩო კატეგორიულად უარყოფს ქართულ მედიაში გამოთქმულ სპეკულაციებს, და იმედოვნებს, რომ მომავალში აღარ ექნება ადგილი მსგავს ჟურნალისტურ შეცდომებს“, - ნათქვამია „ახლების“ განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როცა „ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი  სატელევიზიო არხები ფაქტებს ამახინჯებენ და ეწევიან დეზინფორმაციას, რაც ადამიანის ერთერთი ძირითადი უფლების – მიიღოს უტყუარი ინფორმაცია, უხეში დარღვევა“.
„მემარჯვენეები“ მიიჩნევენ, რომ სატელევიზიო არხები ხშირად ამახინჯებენ საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლების კომენტარებსაც და მოსახლეობას მათი ინტერვიუებისა და გამოსვლების  არასწორ თარგმანს აწვდიან.
„საქართველოსა და აშშ–ს შორის 2009 წლის 15 იანვარს გაფორმებული სტრატეგიული თანამშრომლობის ქარტიის თანახმად, ქართული მხარე იღებდა ვალდებულებას მედიის თავისუფლების, ობიექტური ახალი ამბებისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ. აღებულ ვალდებულებათა შესრულების კონტექსტში ნამდვილად არ ჯდება, რაც დღეს ნაციონალურ სიხშირეზე მომუშავე სატელევიზიო არხებზე ხდება. მოვითხოვთ ხელისუფლებისგან, თავი დაანებოს სატელევიზიო არხების გამოყენებას პროპაგანდის მიზნით, მოვითხოვთ ამ სატელევიზიო არხების ხელმძღვანელობისგან, მოსახლეობას მიაწოდონ ხელისუფლების გავლენისგან თავისუფალი ინფორმაცია“, - ნათქვამია განცხადებაში.

New Rights Party Requests Government to Stop Using TV Chanals by Propagation Aim
According to the statement, TV companies spread the information about the member of the experts group of Taliavni Mission that he got fee from the Gasprome on October 7. In previous days TV companies stated that Frank –Walter Steinmeier, the former minister of foreign affairs began to work in Gasprom.
„Unfortunately, the same channels did not spread information about the statement published on October 8 by German  Embassy to correct the incorrect information“.
German embassy categorically refuses the information spread in Georgian Media and hopes that in the future  journalistic mistakes like this will not take place“, said New Rights Party.
It is mentioned here that it did not happen first time,“when the channels controlled by the government spread misinformation is violation of  people’s most important right – to get the trustworthy infomration“.
New Rights Party also considers that TV channels spread misinformation very often;they spread incorrect translation of interviews of the represantatives of  international organizations and diplomatic corps.
„According to the strategic collaboration  chertier formed between Georgia and USA on January 15,2009, the Georgian side was obliged to spread objective information and this information should be  accessebility for everyone. But this obligations are not carried out. We demand the government to stop using TV channels in purpose of propagation. We also request from the head of TV channels to spread  free information “, stated  New Rights Party.