სტიქიით დაზარალებული ნაინდროვალის მოსახლეობა ხელისუფლებას უყურადღებობაში ადანაშაულებს
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ნაინდროვალის მოსახლეობა, რომელიც წყალდიდობის შედეგად სერიოზულად დაზარალდა, ადგილობრივ ხელისუფლებას უყურადღებობაში ადანაშაულებს.
როგორც ცნობილია, რამდენიმე კვირის წინ, ძლიერი წყალდიდობის შედეგად, სოფელ ნაინდროვალში თითქმის 100 პროცენტით განადგურდა ბოსტნეული და სოფლის მეურნეობის სხვა კულტურები. დაიხოცა ფრინველი, დაიტბორა საცხოვრებელი სახლების პირველი სართულები. დაზარალებული მოსახლეობის თქმით, ზარალის დამთვლელ კომისიას, რომელიც რაიონის გამგეობაში შექიმნა, ნაინდროვალში მიყენებული ზიანი ამ დრომდე არ შეუსწავლია. „სტიქიის შედეგებს საკუთარი ძალებით ვებრძვით. ოთახები წყლისგან ძლივს გავწმინდეთ, მაგრამ სტიქიამ ყველაფერი წაგვართვა, რაც კი ზამთრისთვის გვქონდა შეძენილი. ძალიან რთულ მდგომარეობაში ვართ. გამგეობიდან ჩვენთან მხოლოდ მაშინ იყვნენ, როცა სტიქიის დროს ჟურნალისტები ჩამოვიდნენ და მათ კომენტარები მისცეს“, - აცხადებენ ნაინდროვალის მაცხოვრებლები.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გია გოზალიშვილის განცხადებით, სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობის დასახმარებლად გამგეობამ უკვე მიმართა ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებს. რაც შეეხება დაზარალებულების დასახმარებლად ადგილობრივი ან ცენტრალური ბიუჯეტებიდან თანხების გამოყოფას, გამგებლის თქმით, ეს საკითხი ჯერ-ჯერობით არ განიხილება.

Residents of Naindrovali Blame Government for Inattention
Residents of the village of Naindrovali in Lagodekhi district, who were victimized during the water-flood, blame the local authority for inattention.
Reportedly, several weeks ago 100 % of the harvest in Naindrovali was damaged. The families have their domestic animals and poultry dead; the ground floors of the houses got flooded. The victimized people claim the commission, which was set up to assess the damage in the district, has not studied the situation yet. “We are fighting the results of the disaster with our own sources. We hardly managed to sweep water away from our houses but the water-flood destroyed all our harvest. We are in hard situation. The officials from the district administration just accompanied journalists in our village and gave interviews to them; since then they have not appeared here,” said residents of Naindrovali.
Lagodekhi district governor Gia Gozalishvili stated the district administration has already appealed to the humanitarian organizations to aid the victimized people. As for the funds that shall be allocated from the local or central budgets, this issue is not being discussed yet.