ოკუპირებულ გალში გამართული შეხვედრა უშედეგოდ დასრულდა
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში რიგით მეშვიდე შეხვედრა გალში 5 საათ ნახევარს გაგრძელდა. გაეროს, გალის ოფისში მოლაპარაკებას ქართული, აფხაზური, რუსული, გაეროს და ევროკავშირის წარმომადგენლები დაესწრნენ. საქართველოს შინაგან სამქეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, რომელიც ქართულ მხარეს ხელმძღვანელობდა, ჟურნალისტებს ენგურის ხიდთან არსებულ ქართული პოლიციის საგუშაგოსთან განუცხადა, რომ კონკრეტული შეთანხმება ამჯერადაც მიღწეული არ არის. „შეხვედრაზე საუბარი იყო ადმნისიტრაციული საზღვრის უპრობლემოდ გადაკვეთაზე. ასევე იმ კრიმინოგენულ ვითარებაზე, რომელსაც გალის რაიონში აქვს ადგილი. საუბარი შეეხეო გალის სკოლებსაც, რაც ახლა იქ ხდება ასე არასოდეს ყოფილა“. თუმცა უტიაშვილს არ დაუკონკრეტებია თუ რას გულისხმობდა სკოლებზე საუბრისას.
ვიდრე გალში შეხვედრა მიმდინარეობდა „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ენგურის ხიდზე ოკუპირებული აფხაზეთიდან გადმოსულ ადგილობრივებს გაესაუბრა. რესპოდენტები ყვებიან, რომ ადმინისტრაციულ საზღვარზე გადაადგილებას განსაკუთრებული პრობლემების გარეშე ახერხებენ. უკანონო საგუშაგოზე ამჟამად აფხაზები დგანან, რომლებიც საზღვრის გადაკვეთისთვის 100 რუსულ რუბლს გვახდევინებენ, რის შემდეგაც  ზუგდიდში გადმოვდივართ. „როცა ფული არ გვაქვს მდინარეზე გადავდივართ და წვალება გვიწევს. ზოგჯერ ისეთები დგანან, ფული რომ არ გქონდეს გაგიშვებენ, მაგრამ ეს იშვიათია“, - გვიხსნიან გალელები.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში შემდეგი შეხვედრა ორ კვირაში კვლავ გალში გაიმართება. ცნობისათვის: 20 ოქტომბრის მოლაპარაკებას აფხაზური მხრიდან დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მაქსიმ ღვინჯია და გალის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი რუსლან ქიშმარია დაესწრნენ. ოფიციალურ მოსკოვს კი ფსბ–ს  სასაზღვრო ჯარების მეთაური იური ზვირიკი წარმოადგენდა.

The seventh meeting in the framework of incident prevention and response mechanisms lasted 5 hours and half in Gali district. Representatives of Georgian, Abkhazian and Russian sides, as well as representatives of the UN and EU attended the meeting in the Gali office of the UN. Head of Analytic Department of the MIA, which represented the Georgian side, reported to the journalists at the Georgian Checkpoint on the Enguri Bridge that they had not reached any concrete agreement this time. “We spoke about crossing the administrative border, about criminal situation in Gali district; we also mentioned the situation in public schools in the district.” Utiashvili did not mention what was exact topic of their conversation about schools.
When the meeting was underway in Gali district, the Human Rights Center interviewed the residents of Gali district who crossed the administrative border. Locals say they cannot cross the border without problems. Abkhazian soldiers are deployed at the illegal checkpoint now and they demand 100 Russian rubles for crossing the border. “When we do not have money, we cross the river and it is very difficult. Sometimes we meet generous soldiers who let us cross the border even without money,” explained the residents of Gali district.
The next meeting will be held in two weeks in Gali district. On October 20 de-facto deputy minister of foreign affairs of Abkhazia Maksim Ghvinjia and de-facto head of Gali district administration Ruslan Kishmaria attended the meeting. Commander of Frontier Army of the Russian FSB Iuri Zvirik represented official Moscow at the meeting.