ჩეჩნეთიდან ლტოლვილი ბავშვები განათლებას ვერ იღებენ
ჩეჩნეთიდან ლტოლვილი ბავშვები, რომლებიც პანკისის ხეობის სოფელ წინუბანში ცხოვრობენ, სკოლაში ვერ დადიან. განათლების მისაღებად ბავშვებმა სოფელ დუისის საჯარო სკოლაში უნდა იარონ. წინუბნიდან დუისამდე კი დაახლოებით 5 კილომეტრია. ბავშვებმა ეს გზა ფეხით უნდა გაიარონ, რადგან მათ მიკროავტობუსი არ ემსახურებათ. გზა კი საკმაოდ სახიფათოა.
როგორც ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებმა განაცხადეს, სკოლაში სიარულის პერიოდში ბავშვებს გზაზე არაერთხელ მგლები გადააწყდნენ. მოზარდები მტაცებლების თავდასხმას ძლივს გადაურჩნენ. ამ მხრივ განსაკუთრებით რთული ვითარება ზამთარშია, რა დროსაც, პანკისის ხეობა რთული კლიმატური პირობებით გამოირჩევა.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებლის კობა მაისურაძის განცხადებით, ლტოლვილი ბავშვების ერთი სოფლიდან მეორეში, სკოლაში ტრანსპორტირების მიზნით, გამგეობა გარკვეულ ნაბიჯებს დგამს. „მომავალი წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში თანხებს ვითვალისწინებთ. გარდა ამისა, გაეროს უმაღლესი კომისარიატი დაგვპირდა, რომ მიკროავტობუსებს გადმოგვცემენ“, - აღნიშნა გამგებელმა.

Refugee children from Chechnya, who live in the village of Tsinubani in Pankisi Gorge, cannot go to school. They should go to Duisi Public School. Duisi is about 5 kilometers away from Tsinubani. Children should walk there, because the bus does not run between the villages. The way to the school is quite dangerous.
According to the refugees from Chechnya, they met wolves on their way to school. They hardly escaped the danger .The most difficult situation is in winter. There are difficult climate conditions in the Pankisi Gorge.
The head of Akhmeta district administration, Koba Maisuradze said that district administration works to appoint bus for children to go to school.”We are working on the local budget. Besides this, UNHCR promised to give mini-buses to us”, said the district governor.