ცხინვალში დაკავებული ქართველი მოზარდების სასამართლოს გამართვის დრო და საქმის სხვა დეტალები კვლავ დაუდგენელია
ცხინვალში დაკავებული ქართველი მოზარდების სასამართლოს გამართვის დრო და საქმის სხვა დეტალები კვლავ დაუდგენელია. ამის შესახებ ცხინვალის ინფორმაციისა და ბეჭდვითი სიტყვის ე.წ. კომიტეტი იტყობინება.
„არანაირი ახალი დეტალი არ გარკვეულა, მათ შორის - არც სასამართლოს გამართვის თარიღი. გამოძიება მიმდინარეობს“, - განაცხადეს კომიტეტში. ასევე აღნიშნეს, რომ მათთვის უცნობია, ჰყავთ თუ არა დაკავებულებს ადვოკატი ან მიეცემათ თუ არა ოჯახებთან დაკავშირების საშუალება.
სოფელ ტირძნისის მცხოვრები 4 მოზარდი - გიორგი რომელაშვილი, ალეკო საბაძე, ვიქტორ ბუჩუკური და ლევან ხმიადაშვილი სეპარატისტმა მილიციელებმა 4 ნოემბერს დააკავეს. ცხინვალის რეჟიმი მათ ასაფეთქებელი ნივთიერებების უკანონოდ შენახვასა და ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთას სდებს ბრალად.
საქართველოს ხელისუფლება მოზარდების გათავისუფლების საქმეში დახმარებას საერთაშორისო თანამეგობრობას სთხოვს. თუმცა, ამ საკითხზე შეთანხმება ვერ მოხერხდა ჟენევის საერთაშორისო კონსულტაციების მერვე რაუნდზე, რომელიც 11 ნოემბერს გაიმართა.

Trial Date not Set for Juvenile Georgian Detainees in Tskhinvali
Date for trial and other case materials on juvenile Georgian detainees are not known yet. The information was released by Tskhinvali based de-facto Committee for Information and Printed Media.
“There is no new details cleared up yet; we do not know the date of trial either. The investigation is under way,” stated the representatives of the de-facto Committee. They do not know where the detainees are and whether they will be able to get in touch with their families.
Separatist militiamen arrested four Georgian children Giorgi Romelashvili, Aleko Sabadze, Viktor Buchukuri and Levan Khmiadashvili, residents of the village of Tirdznisi on November 4. De-facto authority blames them for illegal storage of explosives and illegal crossing of the so-called border.
Government of Georgia urges international organizations for help. However, participants of the Geneva International Consulting on November 11 could not reach agreement on the issue.