რეგიონული მედიის ასოციაცია გაზეთ „ბათუმელებზე“ ზეწოლას აპროტესტებს
გაზეთ „ბათუმელებზე“ განხორციელებულ ზეწოლასთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაციამ განცხადება გაავრცელა.
საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაცია აპროტესტებს დამოუკიდებელ რეგიონული გამოცემების მიმართ მიზანმიმართული შანტაჟის პოლიტიკას, რომელიც ბოლო პერიოდში კიდევ უფრო გაძლიერდა და გაუსაძლისი ფსიქოლოგიური წნეხის სახე მიიღო.
„ამ პოლიტიკის ბოლო თვალნათელი მაგალითია გაზეთ „ბათუმელების“ მიმართ წამოწყებული კამპანია „მრავალფეროვანი“ მეთოდებით - დაშანტაჟებიდან გადაბირების მცდელობამდე.
ჩვენ არაერთხელ მივმართეთ საზოგადოებას, რომ მოახლოებული არჩევნების ფონზე, კიდევ უფრო გამძაფრდებოდა თავდასხმები იმ მცირე რაოდენობის მედიასაშუალებებზე, რომლებიც სარედაქციო დამოუკიდებლობას და მიუკერძოებლობას პროფესიულ ვალდებულებად თვლიან. სამწუხაროდ, ჩვენს პროგნოზს, კონკრეტული შემთხვევების რეზონანსირება, სათანადო რეაგირება და მნიშვნელოვანი სოლიდარობის გამოვლენა არ მოჰყოლია.
არ გვაქვს იმედი, რომ სიმართლე ამჯერად მაინც დადგინდება, რადგან, ჩვენი ქვეყნის მკაცრად ცენტრალიზებულ მმართველობით სისტემაში „ზემოდან“ ნებართვის გარეშე არაფერი ხდება. ხოლო, მედია და ის ორგანიზაციები, რომელთა ფუნქცია მედიის დაცვაა, კონსოლიდაციასა და ეფექტური თავდაცვის მექანიზმების შექმნას ვერ ახერხებენ“, - ნათქვამია ასოციაციის განცხადებაში.
საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაცია მოუწოდებს ყველას, ვისთვისაც სულ ერთი არ არის, იარსებებს თუ არა საქართველოში თავისუფალი გაზეთები, სიტყვის, გამოხატვის, მრავალფეროვანი არჩევანის თავისუფლება - დაუყოვნებლივ გამოვხატოთ ჩვენი დამოკიდებულება, მოვახდინოთ რეაგირება მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი უერთდება ასოციაციის განცხადებას და მხარდაჭერას უცხადებს გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქციას. მივმართავთ საქართველოს მთავარ პროკურორს მურთაზ ზოდელავს და საქართველოს სახალხო დამცველს გიორგი ტუღუშს, დაუყოვნებლივ დაიწყონ მომხდარის გამოძიება“.

Association of Regional Media Protests Oppression on Newspaper “Batumelebi”
Association of Regional Media of Georgia released statement about the oppression on the newspaper “Batumelebi”.
Association of the Regional Media of Georgia protests determined policy of blackmailing towards independent regional media sources; oppression has increased recently and turned into an unbearable psychological oppression.
“Latest obvious example of the oppression is a campaign against newspaper “Batumelebi” with various methods of blackmailing to win the journalists over.”
“We have appealed to the society several times and warned them that with upcoming elections, attacks on media sources with independent editorial policy and impartial professionalism will increase. Unfortunately, our prognosis was not followed with corresponding resonance of concrete incidents, proper reaction and solidarity.”
“We do not hope the truth will be estimated now, because in strictly centralized governmental system nothing happens without permission from “high-ranking officials”. As for media and other organizations, which protect the media, they cannot create mechanisms for consolidation and effective defensive mechanisms” it is mentioned in the statement of the association.
Association of Regional Media of Georgia calls upon everybody, who cares about the existence of independent newspapers, free word and expression, freedom of choice in Georgia, to immediately express their opinion about the facts.
Kakheti News Centre joins the statement of the Association and supports editorial board of the newspaper “Batumelebi”. We appeal to the chief prosecutor of Georgia Murtaz Zodelava and Georgian Public Defender Giorgi Tughushi to start immediate investigation of the fact.