სოდ-მა კონსტიტუცია, სისხლის სამართლისა და ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსები, ასევე - პოლიციის ეთიკის კოდექსი დაარღვია
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ იურისტმა გიორგი გოცირიძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას, შსს-ს მხრიდან გაზეთ „ბათუმელებზე“ ზეწოლის ფაქტი სამართლებრივად შეაფასა.
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია გმობს 2009 წლის 25 ნოემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარატამენტის აჭარის ა/რ სამმართველოს წარმომადგენლების მიერ გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტის - თედო ჯორბენაძის  მიმართ განხორციელებულ უკანონო ქმედებას.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ ხელყოფად აფასებს ჟურნალისტის მიმართ განხორციელებულ მუქარას, თითქოსდა მისი სექსუალური ორიენტაციის ამსახველი ფოტო/ვიდეო მასალის გავრცელების შესახებ.
საქართველოს კონტიტუციის  მე-20 მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად,  ხელშეუხებელია „ყოველი ადამიანის პირადი ცხოვრება, პირადი საქმიანობის ადგილი, პირადი ჩანაწერი, მიმოწერა, საუბარი სატელეფონო და სხვა ტექნიკური საშუალებებით, აგრეთვე ტექნიკური საშუალებებით მიღებული შეტყობინებანი“.
კონსტიტუციით დაცული პირადი ცხოვრების და პირადი საიდუმლოების დამატებითი დაცვის გარანტიებს ქმნის საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 43-ე მუხლის „ბ“ პუნქტი, რომლის თანახმად: „საჯარო დაწესებულება ვალდებულია არ დაუშვას საჯარო დაწესებულების მიერ ისეთი სახის პერსონალური მონაცემების შეგროვება, შენახვა ან გაცემა, რომელიც დაკავშირებულია პირის რელიგიურ, სექსუალურ ან ეთნიკურ კუთვნილებასთან, პოლიტიკურ ან მსოფლმხედველობრივ შეხედულებებთან“.
ამასთან, საქართველოს პოლიციის ეთიკის კოდექსის თანახმად „პოლიციელს უფლება აქვს, დაარღვიოს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როცა არსებობს აბსოლუტური აუცილებლობა, ხორციელდება კანონის შესაბამისად და მიმართულია კანონიერი მიზნის მისაღწევად.
საიას შეფასებით, სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომელთა მხრიდან ადგილი ჰქონდა კანონის უხეშ უგულებელყოფას, კერძოდ კი – იძულებას, ასევე, გამოკვეთილია სამოხელეო დანაშაული - სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება ჟურნალისტ თედო ჯორბენაძის პირადი ღირსების შეურაცხყოფის გზით.

SOD Breached Constitution, Criminal and General Administrative Code and Ethic Code of Police
Lawyer Giorgi Gotsiridze from Young Lawyers Association assessed the oppression on newspaper “Batumelebi” by MIA in his interview with Human Rights Centre.
“GYLA condemns illegal activity against the journalist of newspaper “Batumelebi” Tedo Jorbenadze by officials of Adjara department of the SOD within MIA on 25 November 2009.”
“According to GYLA, the threat against the journalist to spread photos or video-recordings about his sexual orientation is violation of fundamental rights.”
“According to Article 20, Paragraph I of the Constitution of Georgia, everyone’s private life, place of personal activity, personal records, correspondence, communication by telephone or other technical means, as well as messages received through technical means shall be inviolable.
Additional guarantees for inviolability of private life and secrets are envisaged in the Article 43 “b” of the Administrative Code of Georgia; it states that, a public agency shall not allow collection, processing, storage, or disclosure of personal data relating to a person’s affiliation with any religious, sexual, or ethnic group, or his political beliefs or worldviews.”
In parallel to it, according to the Ethic Code on Police, “a policeman shall violate private life of a person only in case of absolute necessity; it shall be done in accordance to law and is dedicated to achieve lawful goal.”
According to GYLA, policemen blatantly breached the law and more precisely they used violence. In addition to that, they abused power through degrading personal dignity of journalist Tedo Jorbenadze.