საზოგადოების ნაწილი კითხვებს ხელისუფლებასაც უგზავნის
საზოგადოების ნაწილი სახელმწიფოსა და მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის არსებულ ურთიერთობებთან დაკავშირებით ხელისუფლებას კითხვებით მიმართავს.
„ვთვლით, რომ საქართველოს სახელმწიფოსა და მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის ურთიერთობა სეკულარული სახელმწიფოს ძირეულ პრინციპებს ეწინააღმდეგება, რის გამოც შეშფოთებას გამოვთქვამთ და რამდენიმე კითხვით მოგმართავთ. მიგვაჩნია, რომ ამ კითხვებზე პასუხების გაცემა ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისა და კანონის უზენაესობის დამკვიდრებისთვის მნიშვნელოვანია“, - ნათქვამია განცხადებაში, რომელსაც საზოგადოების 235 წარმომადგენელი აწერს ხელს, მათ შორის - დეკანოზი კახაბერ კურტანიძე, ჟურნალისტი ეკა კვესიტაძე, ექსპერტი ნუგზარ პაპუაშვილი, „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წევრი თეა თუთბერიძე და სხვები.
მიმართვის ავტორები საქართველოს ხელისუფლებისგან მოითხოვენ პასუხს კითხვებზე: რატომ არ იღებენ კანონს „ლუსტრაციის შესახებ“, რომელიც როგორც პოლიტიკურ, ისე სასულიერო პირებზე გავრცელდება? პრეზიდენტისა და მთავრობის სარეზერვო ფონდებიდან და საბიუჯეტო სახსრებიდან მართმადიდებელი ეკლესიის 25 მილიონით დაფინანსება არის თუ არა სხვა კონფესიების დისკრიმინაცია და სახელმწიფოს ჩარევა ეკლესიის საქმიანობაში? რამდენად კანონიერი იყო 2008 წლის თებერვალში, საპარლამენტო არჩევნების წინ საპატრიარქოს მაღალი იერარქებისთვის „ჯიპისა“ და „პიკაპის“ ტიპის 30-მდე ძვირადღირებული ავტომობილის გადაცემა? რამდენად კანონიერად მიმდინარეობს საქართველოს საპატრიარქოსთვის უძრავი ქონების, შენობა-ნაგებობების, ტყეებისა და სასოფლო-სამეურნეო მიწების გადაცემა? რატომ არ უბრუნდებათ სხვა რელიგიურ გაერთიანებებს საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული ქონება? რატომ არის გადასახადებისაგან გათავისუფლებული მხოლოდ მართმადიდებელი ეკლესია? რამდენად გამართლებულია რელიგიურ რიტუალებში პოლიტიკოსების საჯარო მონაწილეობა, განსაკუთრებით - წინასაარჩევნო პერიოდში? რამდენად გამართლებულია პრეზიდენტის მიერ სამების საკათედრო ტაძარში ნატოს შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლობითი დელეგაციის მიღება? რატომ არ რეაგირებს ხელისუფლება მართლმადიდებელი სასულიერო პირების მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე?..
ამასთან, მიმართვის ავტორები მიიჩნევენ, რომ ეკლესიისა და სახელმწიფოს ურთიერთმიმართების თვალსაზრისით არსებული რეალობა სახელმწიფოს საეროობას და ლიბერალურ-დემოკრატიულ განვითარებას უქმნის საფრთხეს.
ორი მიმართვა - „კითხვები საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კათალიკოს-პატრიარქს“ და „კითხვები საქართველოს ხელისუფლებას“ 3 დეკემბერს პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციასა და საქართველოს საპატრიარქოში გაიგზავნა. როგორც „პირველს“ მიმართვების შემუშავების ერთ-ერთმა ინიციატორმა, თეა თუთბერიძემ განუცხადა - „იმ შემთხვევაში, თუ მიმართვებს არავინ გამოეხმაურება, დუმილიც თავისებური პასუხი იქნება, ვინაიდან ეს ნიშნავს, რომ მათ სათქმელი არაფერი აქვთ“.

Part of Society Sends Questions to the Government
Part of society sends questions to the government about the obligations between the state and the Orthodox Church.
“We think relation between the state of Georgia and Orthodox Church exceeds the fundamental principles of secular state; we are concerned about the issue and kindly ask you some questions. We think answering these questions are urgently important for the democratic development of the country and for the establishment of the Rule of Law,” the petition signed by 235 people states; among them are Archpriest Kakhaber Kurtanidze, journalist Eka Kvesitadze, expert Nugzar Papuashvili, member of the Liberty Institute Tea Tutberidze and others.
Authors of the petition request the government to answer the following questions: why is not the Law on Lustration adopted which will work for both political and religious figures? Is not funding of the Orthodox Church with 25 million GEL from the reserve funds of the president and the government and state budget discrimination of other confessions and involvement of the state in the activities of the church? How legal was giving jeeps and luxurious vehicles to high hierarchs of the patriarchate as gifts before the parliamentary elections? How legal is the assignment of estates, buildings, forests and lands on the patriarchate?  Why the properties are not returned to other religious confessions which were seized from them during Soviet Regime? Why is only Orthodox Church free from taxes? How lawful is participation of politicians in religious services particularly during pre-election campaign? How correct was for the president to accept the delegation of the NATO Armed Forces in the Cathedral of St. Trinity? Why does not the government react on the crimes committed by the orthodox clergymen?
In parallel to it, the authors of the petition think, similar relation between the church and the state threats liberal-democratic development of the state.
Two petitions – “Questions to the Catholicos Patriarch of Georgia” and “Questions to the Government of Georgia” were sent to the president’s residence and Patriarchate of Georgia on December 3. Tea Tutberidze said to the “Pirveli” – “If nobody replies to our petitions, their silence will be kind of reply too. Because it means they have nothing to tell.”