დაჩი ცაგურია 3 მლნ ევროს ითხოვს
სტრასბურგში ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში 7 დეკემბერს შევა განაცხადი სარჩელზე - „დაჩი ცაგურია საქართველოს წინააღმდეგ“. განაცხადი არასამთავრობო ორგანიზაციის - „ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის“ ოფისში პრესკონფერენციაზე დაჩი ცაგურიამ და მისმა ადვოკატმა, მამუკა ნოზაძემ წარმოადგინეს.
როგორც მამუკა ნოზაძემ აღნიშნა, 15 ივნისს, პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობასთან მშვიდობიანი აქციის დარბევისას და ამის შემდგომ, 30-დღიანი პატიმრობის განმავლობაში, დაჩი ცაგურიას მიმართ უხეშად დაირღვა ევროპული კონვენციის 6 მუხლი. იგულისხმება - გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა, პატიმრობისას წამება და სხვა დარღვევები.
მისივე თქმით,  დაჩი ცაგურიამ, ასევე, მისმა მეგობრებმა საქართველოში არსებულ სამართალდამცავ ორგანოებს მრავალჯერ უშედეგოდ მიმართეს. მათ ერთადერთი გზა ევროპის სასამართლოსკენ დარჩათ.
როგორც დაჩი ცაგურიამ აღნიშნა, ის არ აპირებს არც ხელისუფლებას და არც უშუალოდ იმ პირებს, რომლებიც  აწამებდნენ, შეურაცხყოფა და ფიზიკური ზეწოლა შეარჩინოს. იგი იმედს გამოთქვამს, რომ ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში მის მოთხოვნას დააკმაყოფილებენ და უახლოეს მომავალში მოძალადეების პასუხისმგებლობის საკითხი დადგება.

Dachi Tsaguria Requests 3 Million Euro
On December 7 a suit “Dachi Tsaguria VS Georgia” will be submitted to Strasbourg Human Rights Court. Dachi Tsaguria and his attorney Mamuka Nozadze stated about it at the press-conference in the office of Former Political Prisoners for Human Rights.
Mamuka Nozadze said on June 15 Article 6 of the European Convention was breach in regard with Dachi Tsaguria was blatantly breached during the dispersal of peaceful demonstration in front of Tbilisi Police Main Department. More precisely, freedom of expression was breached and he was tortured during detention.
According to Nozadze, Dachi Tsaguria and his friends appealed to Georgian law enforcement bodies several times in vain. Their only hope is at European Human Rights Court.
Dachi Tsaguria said he is not going to forgive governmental officials and other people, who insulted, assaulted and tortured him. He hopes European Court will satisfy his appeal and in near future the violators will be punished.