სიღნაღის ბიბლიოთეკის 40 000-მდე წიგნი სკოლის სარდაფში ლპება
სიღნაღის ბიბლიოთეკის კუთვნილი 40 000-მდე წიგნი სკოლის სარდაფში ლპება. როგორც მუნიციპალიტეტის გამგეობის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო ცენტრში განაცხადეს, ქალაქში ბიბლიოთეკის განსათავსებლად საჭირო ფართი არ არის.
ამავე ცენტრის ინფორმაციით, უსახსრობის გამო, ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ვერც წიგნების დასაბინავებლად საკმარისი თანხები გამოიყო.
სიღნაღში ბიბლიოთეკა 2007 წლის მარტიდან აღარ ფუნქციონირებს. ქალაქის რეაბილიტაციის დროს ბიბლიოთეკის შენობა ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ კომპანია `კოკა-კოლაზე~ გაასხვისა და იქ სასტუმრო განთავსდა. სიღნაღის რაიონის ცენტრალური ბიბლიოთეკის კუთვნილი 70 000-მდე წიგნი 1200-მდე ტომარაში მოათავსეს და პირველი საჯარო სკოლის სარდაფში ჩაყარეს.
2009 წლის გაზაფხულზე, ბიბლიოთეკის ყოფილი თანამშრომლების აქტიურობით, გამგეობის წარმომადგენლებმა 30 000 წიგნი სარდაფიდან გაიტანეს, დანარჩენი 40 000 კი ისევ ნესტიან სარდაფში ყრია და ლპება.
აღსანიშნავია, რომ სიღნაღის მუნიციპალური ბიუჯეტიდან, მთელი წლის ბიუჯეტის თითქმის მესამედი ადგილობრივი ხელისუფლების შენახვაზე იხარჯება.

16:14, Wednesday, 22.05.2013
About 40 000 books are getting damp in the basement of Sighnaghi library. Representatives of Art and Education Center of the municipality board stated that there is not space for the library in the town.
According to the center, because of lack of money, local budget cannot find space to store the books too.
The library has not working in Sighnaghi since 2007. During the rehabilitation activities the building of the library was sold to the Company “Coca-Cola” by the Ministry of Economic Development; the company opened a hotel there. About 70 000 books of the central library were packed in 1 200 sacks and thrown into the basement of the public school N 1.
In spring of 2009, according to the request of former employees of the library local officials took 30 000 books but left 40 000 books in the damp basement.
It must be pointed out, that one-third of the Sighnaghi district budget is spent on the expenses of local governmental officials.