აფეთქების ექო - ჯერ მხოლოდ „საქფეთქმრეწვის“ თანამშრომლებს იჭერენ
ქუთაისში „დიდების მემორიალის“ აფეთქებასთან დაკავშირებით პროკურატურამ სს „საქფეთქმრეწვის“ კიდევ ორი თანამშრომელი - თენგიზ დარახველიძე და თემურ გადაბაძე დააკავა.
მთავარი პროკურატურის ინფორმაციით, აღნიშნული პირები კომპანიის თბილისისა და ქუთაისის ბიუროების ხელმძღვანელები არიან და პასუხისმგებლები იყვნენ უსაფრთხოების ზომების დაცვაზე. უკვე დადგენილია, რომ უსაფრთხოების ნორმები იყო დარღვეული. კომპანიას, 8-9 მეტრი უნდა შემოესაზღვრა ტერიტორია და არა 3-4 მეტრი, როგორც ეს იყო გაკეთებული.
საქმეზე გამოძიება გრძელდება. მიმდინარეობს ტექნიკური ექსპერტიზა და არ არის გამორიცხული, ძიების დასრულებამდე კიდევ რამდენიმე პირი დააკავონ. ამასთან, „საქფეთქმრეწვის“ ტექნიკური დირექტორი უკვე წინასწარ ორთვიან პატიმრობაში იმყოფება.
კომპანია „საქფეთქმრეწვმა“ ქუთაისში „დიდების მემორიალი“ 19 დეკემბერს ააფეთქა. აფეთქებას ორი ადამიანის - დედა-შვილის სიცოცხლე ემსხვერპლა.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერი პაატა დავითაია პარლამენტისგან „დიდების მემორიალის“ აფეთქების დეტალების განხილვას ითხოვს. დავითაიას განცხადებით, მემორიალის დემონტაჟთან დაკავშირებული ყველა საკითხი გასაიდუმლოებული იყო იქამდე, ვიდრე უბედური შემთხვევა არ მოხდა. დეპუტატს ხელისუფლებისგან ახსნა-განმარტებების მოსმენა სწორედ ამის თაობაზე სურს.
როგორც დავითიამ განაცხადა, ბოლო დღეების განმავლობაში იგი უშედეგოდ ცდილობდა, გაერკვია, ვინ გასცა მემორიალის აფეთქების განკარგულება, ვის უნდა განეხორციელებინა ეს ბრძანება და რატომ ცდილობდნენ ძეგლის დემონტაჟს ასეთი ჩქარი ტემპით.
„მხოლოდ უბედური შემთხვევის შემდეგ გახდა ცნობილი, რომ „დიდების მემორიალის“ აფეთქების ბრძანება მხარის გუბერნატორის მიხეილ ჩოგოვაძის მიერ იყო გაცემული, მანამდე მე კითხვებზე პასუხი ვერ მივიღე“, - აღნიშნა დავითაიამ.
დავითაიამ აღნიშნული საკითხი გასულ კვირას პარლამენტში, სახალხო დამცველის წინაშე მისი საანგარიში მოხსენებით გამოსვლისას დააყენა. მან გიორგი ტუღუშს მიმართა შეკითხვით, დაინტერესებული იყო თუ არა ძეგლის დემონტაჟთან დაკავშირებული საკითხებით და იმ გარემოებით, რომ ადგილი ჰქონდა ძეგლის ავტორის საავტორო უფლებების დარღვევას. მაშინ ტუღუშმა განმარტა, რომ იგი საქმეში ვერ ჩაერეოდა, რადგან საქმე კერძო დავას ეხებოდა.
„ტუღუშის ეს განმარტება აბსურდული იყო, რადგან ძეგლი კერძო საკუთრებას არ წარმოადგენს. „დიდების მემორიალის“ აგება თავის დროზე, ავტორს სახელმწიფომ დაუკვეთა და შესაბამისად, იგი სახელმწიფოს საკუთრება იყო, რომლის დემონტაჟით უხეშად დაირღვა საავტორო უფლებები“, -განაცხადა დავითაიამ.

Echo of Explosion-Only Officials of “Sakpetkmretsvi” Are Detained So Far
Prosecutor’s office arrested another two officials of “Sakpetkmretsvi” in connection with explosion of the memorial to victory in Kutaisi.
According to the chief prosecutor’s office, above mentioned people are the leaders of Tbilisi and Kutaisi office of this company and they were responsible for the security. It is ascertained that security norms were breached. Company should have bordered 8-9 meters of territory and not 3-4 meters as it was done.
Investigation of the accident still continues. Technical expertise is made and some people may be arrested before the end of the investigation. Besides, technical director of “Sakpetkmretsvi” is in two months pre-trial detention.
Company “Sakpetkmretsvi” exploded the Memorial to Victory in Kutaisi on December 19 and it ended into the death of two people, mother and her daughter.
Vice-speaker of the Parliament Paata Davitaia requests to discuss the details of explosion. According to him, all details about dismantling of the memorial were kept in secret before the explosion. MP requests explanations on this fact from the authority.
According to Davitaia, he was unsuccessfully trying to find out who ordered explosion of the memorial, who was responsible for it and why they dismantled the memorial so rapidly.
“Only after the incident, it turned out that the regional governor Mikheil Chigovadze ordered to blow up the Memorial to Victory, I did not receive reply on my questions yet,” said Davitaia.
Davitaia raised this question at the Parliament session last week, when Public Defender was presenting his report to the parliament. He asked Giorgi Tughushi if he was interested in the deconstruction of the memorial and in breaching the copyright of the artist. Tughushi explained that he could not involve in it, because the case was about private argument.
“This explanation of Tughushi was absurd, because the memorial is not private property. The state ordered the artist to set up the Memorial to Victory and consequently it was State property, whose copyright was blatantly breached,” said Davitaia.