„გარდიანის“ „ცხელი წერტილების“ რეიტინგში კავკასიის კონფლიქტებმა მერვე ადგილი დაიკავა
ბრიტანულმა გამოცემამ „გარდიანი“ მსოფლიოს „ცხელი წერტილების“ რეიტინგი შეადგინა, რომელშიც ჩრდილოეთ და სამხრეთ კავკასიის კონფლიქტებმა მერვე ადგილი დაიკავა.
გავლენიანი გამოცემის რეიტინგში პირველ ადგილზე ირანი გავიდა, რომელსაც „მთავარი საერთაშორისო თავის ტკივილი უწოდეს“.
ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების ანალიზის საფუძველზე გამოცემა აღნიშნავს მმართველი რეჟიმის მიერ ჩატარებულ რეპრესიებს, საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების გაყალბებას,  გაერო-სა და ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს უკმაყოფილებას, ტერორიზმთან დაკავშირებულ  და სხვა პრობლემებს.
რეიტინგში მეორე ადგილი პაკისტანსა და ავღანეთში მიმდინარე მოვლენებს, მესამე ადგილი კი ისრაელ-პალესტინის პრობლემას მიაკუთვნეს. მეოთხე ადგილზე იემენი, მეხუთეზე სუდანი, მეექვსეზე ზიმბაბვე გავიდნენ, მეშვიდე ადგილი კი სინ-ძიანისა და ტიბეტის პრობლემამ დაიკავეს.
სამხრეთ და ჩრდილოეთ კავკასიაში - მათ შორის ინგუშეთში, დაღესტანსა და ჩეჩნეთში, აზერბაიჯანში, სომხეთსა და მთიან ყარაბაღში, საქართველოში მიმდინარე მოვლენებმა რეიტინგში მერვე ადგილი დაიკავა. გამოცემა აღნიშნავს, რომ 2010 წელმა მსოფლიოში მშვიდადაც რომ ჩაიაროს, ამ რეგიონში აუცილებლად იქნება პრობლემები.

Caucasian Conflicts Took Eighth Place in the Reiting of “Hot Points” of “Gardiani”
Britain publication “Gardiani” created the “hot points” of the world, where north and south Caucasian conflicts took eighth place.
Iran took the first place, which was called” the main international headache”.
The publication notes the repressions held by the government, the falsification of the results of presidential elections, the discontent of UN and International Agency of Atomic Energy, the problems with terrorism and other ones, which are based on the current events in the country.
Pakistan and Afghanistan took the second place, Israel and Palestine took the third place, the fourth – Yemen, the fifth-Sudan, the sixth- Zimbabwe, the seventh place was given to Sin-Dziani and Tibet.
In south and north Caucasus – among them are Ingushetia, Dagestan and Chechnya, Armenia and in Mountain Karabagh, Georgia took eighth place in the reiting according to the current evens in Georgia.The publication mentions that if there is peace in the world in 2010, the problems still will be in the region.