მთავრობას პოლიტიკური ტელეარხის შექმნის ინიციატივა მიავიწყდა
საქართველოს პარლამენტის ოპოზიცონერი ვიცე-სპიკერი, ლევან ვეფხვაძე საზოგადოებრივ რადიოზე შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით პარლამენტში პრემიერისა და ფინანსთა მინისტრის დაბარებას ითხოვს.
როგორც 15 იანვარს პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე ლევან ვეფხვაძემ განაცხადა, რადიოებს პრობლემა იმიტომ შეექმნათ, რომ თავის დროზე მთავრობამ არაადეკვატურად დაგეგმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბიუჯეტი.
მისი თქმით, საზოგადოებრივ მაუწყებელს დაევალა პოლიტიკური არხისა და მესამე არხის გაკეთება, მაგრამ არავინ იცის, რა ხარჯებით. „გამოსავლის ძებნისას ხელმძღვანელობას რაც თავში მოუვიდა, რადიოების გაუქმებაა“, – განაცხადა ვეფხვაძემ.
დეპუტატმა საპარლამენტო უმრავლესობას განსაკუთრებული ყურადღების გამახვილება ამ რადიოების მნიშვნელობაზე  ურჩია. მისი თქმით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის რადიო შეიძლება იყოს ერთადერთი საინფორმაციო წყარო რეგიონებში მცხოვრები  სოციალურად შეჭირვებული მოქალაქეებისთვის, თუნდაც იმიტომ, რომ შეჭირვებულთა სიაში ტელევიზორის უქონლობის გამო მოხვდნენ.
ამასთან, ეს რადიო, ვეფხვაძის განცხადებით, აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთშიც მაუწყებლობს, რაც უმნიშვნელოვანესია. „ჩვენ ამ ადამიანებისთვის ქართული ამბების ერთადერთ საინფორმაციო წყაროს ვახშობთ, რადგან მთავრობამ არაადეკვატური გადაწყვეტილება მიიღო“, – განაცხადა ვეფხვაძემ და პარლამენტში პრემიერ-მინისტრისა და ფინანსთა მინისტრის დაბარება მოითხოვა, რათა მოისმინოს განმარტება, როგორ დაიგეგმა თავის დროზე საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბიუჯეტი.
საზოგადოებრივი მაუწყებელი 2010 წელს 22 მილიონით ფინანსდება. მეორე არხის პოლიტიკურ არხად გადაკეთებისთვის მაუწყებლობამ დამატებით 5 მილიონი მოითხოვა, რაზეც მთავრობისგან უარი მიიღო. ბიუჯეტის პროექტის განხილვისას ფინანსთა მინისტრმა, კახა ბაინდურაშვილმა განმარტა, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელს სრული შესაძლებლობა აქვს, გამოყოფილი ბიუჯეტის ფარგლებში მეორე არხის პოლიტიკურ არხად გარდაქმნა შესძლოს.

The Government Forgot Idea of Creating Political TV Company
Levan Vepkhvadze, the opposition vice-speaker of the parliament of Georgia, requested the prime minister and the minister of finance to come to the parliament because of the condition of Public Radio.
As Levan Vepkhvadze stated on the special session of parliament on January 15, the radio has a problem because the government inadequately planned the budget of Public Broadcaster.
According to him, Public Broadcaster was ordered to make the political and the third channel, but no one knows with what funds. “When they looked for the outlet, they decided to abolish the radio,” stated Vepkhvadze.
MP advised the majority of parliament to pay more attention to the importance of these radios. According to him, the radio of Public Broadcaster might be the only information source for socially disabled people in the regions. Even they are in the list of socially disabled people, because they do not have TV.
Besides that, the radio is broadcasting in Abkhazia and South Ossetia, which is the most important. “We are ceasing the single information source for those people, because the government made an inadequate decision,” stated Vepkhvadze and requested that the prime minister and the minister of finance come to the parliament. He wants to get an explanation from them how the budget of Public Broadcaster was planned.
Public Broadcaster is financed with 22 million for 2010. It requested an additional 5 million for making the second channel as the political channel, but the government denied the request. Kakha Baindurashvili, the minister of finance, clarified during discussion of the budget project that Public Broadcaster can make the political channel with its budget.