ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბავშვზე ზრუნვის სამსახურს გულგრილობაში ადანაშაულებს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სოციალური მომსახურების სააგენტოს ყვარლის განყოფილების ბავშვზე ზრუნვის სამსახურს გულგრილობაში ადანაშაულებს.
როგორც უფლებადაცვითი ორგანიზაციის კახეთის რეგიონულმა კოორდინატორმა, გელა მთივლიშვილმა განაცხადა, ყვარლის რაიონის ერთ-ერთ სოფელში, მოძალადე მეუღლე, ფიზიკური ძალადობისა და სიცოცხლის მოსპობის მუქარის გამო სახლიდან გაქცეულ ცოლს მცირეწლოვანი ბავშვების მონახულების უფლებას არ აძლევს.
„ქმარმა მეუღლე ისე სცემა, რომ მას ცხვირი და კბილები აქვს დამტვრეული. მოძალადე მსხვერპლს, მომხდარის გახმაურების შემთხვევაში, მოკვლით ემუქრებოდა. ძალადობის მსხვერპლი იძულებული გახდა, მოძალადის სახლი მიეტოვებინა და საცხოვრებლად თავის მშობლებთან გადასულიყო. ოჯახური ძალადობის ფაქტზე ინფორმაცია ყვარლის პოლიციის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა შეიტყო, მაგრამ დანაშაული დამალა, რადგან მომხდართან დაკავშირებით სამმართველოში არ განუცხადებია. ძალადობის მსხვერპლმა დახმარებისათვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისს მიმართა. ჩვენი საჩივრის საფუძველზე პოლიციამ გამოძიება დაიწყო და მოძალადე ქმარი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცა. დაკავებულს ყვარლის რაიონულმა სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდა. ჩ-შვილებს 6 შვილი ჰყავთ. აქედან, აქედან 4 მცირეწლოვანია. ამ დროისთვის დედასთან მხოლოდ 3 ბავშვი იმყოფება. დანარჩენი 3 ბავშვი კი მამის საცხოვრებელ სახლში რჩება. მამასთან დარჩენილი ბავშვებიდან ერთ-ერთი 1 წლის არის. 7 კვ.მ ოთახში 7 ადამიანი ცხოვრობს. ბავშვები უკიდურესად მძიმე პირობებში იმყოფებიან“, - აღნიშნავს უფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომადგენელი.
მისივე თქმით, ბავშვებთან დაკავშირებით მათ რეაგირებისათვის სოციალური მომსახურების სააგენტოს ყვარლის განყოფილებას მიმართეს, თუმცა სააგენტოს ბავშვზე ზრუნვის სამსახური ამ საკითხით ამ დრომდე არ დაინტერესებულა.

The Human Rights Center Blames Office for Children’s Care in Indifference
The Human Rights Center blames the Kvareli district office for Children’s Care of the Social Agency in indifference.
According to Kakheti region coordinator of the human rights organization Gela Mtivlishvili, in a village of Kvareli district oppressor husband does not allow his wife to see her children and threatens her with physical assault and death.
“The husband beat her wife so ruthlessly that she has her teeth and nose broken. The violator threatened his victim with death if she had reported about the fact. Consequently, the woman had to escape from the house through the window and sheltered her parents. A policeman learned about the domestic violence but hid the information because he did not inform the court about it. The victim applied to the Human Rights Center for help. The police launched investigation based on our suit and imposed criminal liability on the husband. Kvareli district court fined the detainee. The family had 6 children and 4 of them are under-age. Only three children live with the mother. Other three remain in the father’s house. One of those children who live with the father is one years old. 7 people live in the room of 7 sq. meters in extremely unbearable conditions,” said the representative of the human rights organization.
According to Gela Mtivlishvili, the center appealed to the Kvareli office of Social Agency for help; however, the department for children’s care at the agency has not got interested in the case yet.