დვანელები სესხების აღებას ვერ ახერხებენ
ფრონეს ხეობაში, კონფლიქტის ზონასთან ახლოს მდებარე სოფელ დვანში მცხოვრები მოქალაქეები მიკროსაფინანსო სესხების აღებას ვერ ახერხებენ.
პროექტს „მიკროდაფინანსება კონფლიქტით დაზარალებული რეგიონებისათვის“ აფინანსებს ევროკავშირი და ახორციელებს გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP). პროექტის მიზანია, ხელმისაწვდომი გახადოს მიკროდაფინანსება საქართველოს სამ რეგიონში მცხოვრები მცირე მეწარმეებისთვის, ქალებისთვის და იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის; უზრუნველყოს ისინი ბიზნეს-ტრენინგებითა და კონსულტაციებით, რათა შეძლონ არსებული ბიზნესების უკეთ მართვა, სესხის აღება ან ახალი საქმიანობის წამოწყება.
სამეგრელო-ზემო სვანეთი, შიდა ქართლი და მცხეთა-მთიანეთი, ეს ის სამი რეგიონია, რომელიც გაეროს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის მიერ შეირჩა ამ პროექტის სამიზნე რეგიონებად, სადაც ყველაზე მეტად აისახა საქართველოში 2008 წლის აგვისტოს მოვლენების შედეგები და გაიზარდა იძულებით გადაადგილებულ პირთა რიცხვი.
აღნიშნულ პროექტში ჩართულია 5 ბანკი, მათ შორის ბანკი „კონსტანტნა“, „ფინკა“ და ა.შ. დვანელები აცხადებენ, რომ ეს პროექტი მათზე ვერ ვრცელდება. ერთ-ერთი მაცხოვრებელი მივიდა ყველა ბანკში და მოითხოვა 500 ლარის სესხის აღება. ადგილზე განუცხადეს, რომ დვანელებისთვის სესხებს არ გასცემენ, რადგან უკონტროლო ტერიტორიაზე რისკს ვერ გასწევენ. ამ 500 ლარს დვანის მაცხოვრებელი პომიდორის მოყვანაში აპირებდა დაბანდებას, თუმცა იმედები გაუცრუვდა.

Residents of the village of Dvani in Prone Gorge close to conflict zone cannot take micro-financial loans.
The project “Micro-funding for the Conflict Region” is funded by EU and is implemented by the UNDP. The project aims to make micro-finances available for small entrepreneurs, women and IDPs living in three regions of Georgia. The project also aims to provide business-trainings and consultations in order to enable them to manage their businesses more effectively, to take loans and to start new activities.
Samegrelo-Zemo Svaneti, Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti regions are those three regions which were selected as target area by the UNDP and EU. The results of the war in August 2008 impacted those regions mostly and the number of IDPs increased mostly.
5 banks are involved in the project; they are Bank Konstanta, Finka, etc. Residents of Dvani village state the project is not working for them. One of them visited every bank and requested loan of 500 GEL but he was clarified that loans are not given to the residents of Dvani village because they cannot run a risk in uncontrolled territory. The villager intended to invest the 500 GEL in growing tomatoes in his garden but in vain.