ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია „იმედის“ წინააღმდეგ საჩივრებს ამზადებს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მიიჩნევს, რომ 2010 წლის 13 მარტს, 20:00 საათზე ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემა „ქრონიკაში“ გასული სიუჟეტი არღვევს მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონსა და საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსს.
ქრონიკა 20:00 საათზე მაყურებელს მოუთხრობდა ოკუპირებულ ახალგორის რაიონში დისლოცირებული რუსეთის რეგულარული არმიის დაგჯგუფებისა და სატანკო ბატალიონის მიერ გამოცხადებული სრული სამხედრო მზადყოფნის, მათ მიერ გეზის დედაქალაქისაკენ აღების ალბათობის, ქვეყნის სხავადასხვა ქალაქებში არსებული პანიკის, მაღაზიებში და ბენზინგასამართ სადგურებში არსებული რიგების შესახებ. „საომარი ამბების“ ქრონიკა, ყოველგვარი გამაფრთხილებელი წარწერის გარეშე, დაახლოებით 30 წუთს გრძელდებოდა, რამაც მაყურებელს შეუქმნა იმის განცდა, რომ იმედის ეთერში რელურ ახალ ამბებს ისმენდნენ.
საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის მე-13 მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად, „აუდიტორიის შეცდომაში შეყვანის თავიდან აცილების მიზნით, მაუწყებელმა თავი უნდა შეიკავოს ახალ ამბებსა და საზოგადოებრივ - პოლიტიკურ გადაცემებში დადგმებისა და ინსცენირების გამოყენებისგან, ან ნათლად უნდა განმარტოს, რომ ეს არის დადგმა ან ინსცენირება. დოკუმენტური ან რეალური ფაქტების ყოველი სამაუწყებლო რეკონსტრუქცია უნდა იყოს ნათლად მითითებული“.
გადაცემა „ქრონიკა“ საინფორმაციო გადაცემაა და მისი ძირითადი მიზანი ახალი ამბების გაშუქებაა. გარდა ამისა, 2010 წლის 13 მარტის 20:00 საათზე გასული გადაცემა ეხებოდა თემას, რომელიც მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საგანია. საიას აზრით, ეს ორი გარემოება საკმარისი იყო იმისათვის, რომ ტელეკომპანია „იმედს“ დადგმებისა და ინსცენირების გამოყენებისგან თავი შეეკავებინა.
ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ ერთ-ერთ საქმეში  განაცხადა, რომ „ჟურნალისტის „მოვალეობებისა და პასუხისმგებლობების“ განსაზღვრისას მნიშვნელოვანი ფაქტორია პუბლიკაზე პოტენციური ზეგავლენა და საზოგადოდაა აღიარებული, რომ აუდიოვიზუალურ მედიას ხშირად უფრო  სწრაფი და ძლიერი ეფექტი აქვს, ვიდრე ბეჭდურ მედიას“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ხაზს უსვამს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელობას, რაც შეიძლება გულისხმობდეს  დადგმებისა და ინსცენირების გამოყენებასაც. თუმცა, ელექტრონული მედიის ზეგავლენის მასშტაბიდან გამომდინარე და იმ ზიანის გათვალისწინებით, რაც შეიძლება მედიამ  ამ გავლენის პირობებში საზოგადოებას მიაყენოს, მოუწოდებს ჟურნალისტებს, დაიცვან ეთიკური სტანდარტები.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ამზადებს საჩივრებს შესაბამის ორგანოებში წარსადგენად, 13 მარტს, ტელეკომპანია „იმედი“-ს ეთერში გასულ გადაცემასთან დაკავშირებით.

According to the Georgian Young Lawyers Association telecast released on March 13, 2010 in TV program of “Imedi” “Kronika” breaches Georgian Law on Broadcasting and Ethic Code of Broadcasters of Georgia.
At 8:00pm Kronika reported the audience about military readiness of the tank battalion and regular army of Russian Armed Forces deployed in occupied Akhalgori district, possibility of their movement towards capital, about the panic in various cities of Georgia and queues in groceries and petrol stations. Chronicle about hostilities without any sign on screen lasted about 30 minutes which provoked a feeling in viewers that they were listening to real news program.
According to the paragraph 5 of article 13 of Ethic Code of Broadcasters of Georgia, In order to avoid misleading of the society the broadcasting company shall refrain from using stage performances in news programs and public-political programs or if it uses them, the company shall clearly clarify that it is simulation. Every broadcasting reconstruction of documentary or real facts shall be clearly indicated.
TV reportage “Kronika” is news program and aims to provide the society with updated information. Besides that, the reportage at 8:00 pm on March 13, 2010 was about the topic which is the subject of high interest of society. According to the GYLA, these two circumstances were enough for the Imedi TV to refrain from staging performances.
The European Court of Human Rights stated in one  of its cases that potential influence on public is important factor in defining “rights and responsibilities” of a journalist and it is generally recognized that audio-visual media often has faster and stronger effects than printed media.
Georgian Young Lawyers Association underscores the importance of freedom of opinion and expression, which itself may consider using of staging performances. However, according to the influences of electronic media and considering the possible damage of society by media GYLA calls upon journalists to act in compliance with ethic standards.