ბრიტანეთის ელჩი „იმედის“ „მოდელირებულ ქრონიკაში“ მის ჩართვას აპროტესტებს
დიდი ბრიტანეთის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, დენის კიფი „იმედის“ „მოდელირებულ ქრონიკაში“ მის ჩართვას აპროტესტებს. ელჩი პროტესტს გამოთქვამს „მოდელირებულ სიუჟეტში“ ვითომდა მისი განცხადების გამოყენების გამო, რაც მისივე თქმით, ელჩის უპატივცემულობაა.
ბრიტანეთის ელჩი მიიჩნევს, რომ  მომხდარი ცუდად აისახება საქართველოს რეპუტაციაზე.
„ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ გამოყენებული სიუჟეტი, სადაც მე სრულიად სხვა კონტექსტში ვსაუბრობ და, რომელიც არანაირად არ ეხება 13 მარტის პროგრამაში ასახულ მოვლენებს, მეტად დამაბნეველია, ისევე როგორც სიუჟეტი, სადაც საქართველოს პრეზიდენტი და ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი საუბრობენ არარსებულ მოვლენებზე“, - ნათქვამია დენის კიფის დღევანდელ საგანგებო განცხადებაში.
„მინდა, განვმარტო, რომ არც მე და არც ბრიტანეთის მთავრობას არანაირი კავშირი არ გვქონია ამ უპასუხისმგებლო  პროგრამასთან, რამაც დიდი შეშფოთება გამოიწვია საქართველოს მოსახლეობაში. მივიჩნევ, რომ „იმედის“ ტელევიზიის მიერ გამოყენებული სიუჟეტი ჩემს მიმართ, როგორც ბრიტანეთის ელჩის მიმართ საქართველოში,  უპატივცემულობაა. აღნიშნული ცუდად აისახება მედიის თვალსაზრისით საქართველოს რეპუტაციაზე“,- ნათქვამია მის განცხადებაში.
ელჩმა აღნიშნავს, რომ მადლობელი იქნება, თუ ტელეკომპანია „იმედი“ რაც შეიძლება სწრაფად გამოაცხადებს ეთერში, რომ „ეს სიუჟეტი არ შეესაბამებოდა სიმართლეს, მე მის შესახებ ინფორმირებული არ ვყოფილვარ და ჩემი ინტერვიუს ჩანაწერის გამოიყენება ჩემი თანხმობის გარეშე მოხდა“.
„იმედის“ „მოდელირებულ ქრონიკაში“ საქართველოში დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთის და ჩეხეთის ელჩები, ვითომდა რუსული ინტერვენციის ირგვლივ საქართველოს საგარეო უწყებაში ჩატარებული თათბირის შემდეგ მედიასთან კომენტარებს აკეთებენ. ასევე გამოგონილ სიუჟეტში ნაჩვენებია ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი გორდონ ბრაუნი, რომელიც თითქოსდა პრეზიდენტ სააკაშვილს ტელეფონით ესაუბრა, სადაც საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას მხარი დაუჭირა და რუსეთს სამხედრო აგრესიისგან თავშეკავებისკენ მოუწოდა.

British Ambassador to Georgia Protests His Involvement in “Simulated Chronicle”
British Ambassador to Georgia Denis Keefe protests his involvement in the “simulated Chronicle”. Namely, he protested his alleged statement in the fake report. According to him, it was disrespect to the Ambassador and it will damage the reputation of Georgia.
“The telecast used by TV-Company “Imedi”, where I am speaking about completely different topic, and has nothing to do with the events described in the program of March 13, are very confusing as well as the telecast where the president of Georgia and British Prime-Minister are speaking about unreal events,” said Denis Keefe in his special statement today.
“I want to explain that neither I nor the British government has anything to do with the irresponsible report, which caused panic among the population. I think the telecast of the TV-Imedi was disrespect to me as British Ambassador and it will make negative influence on the reputation of Georgia”, he said.
The ambassador said ‘it will be good if Imedi TV will announce as soon as possible that the report was not real, that I had not been informed about the report and my interview had been used without my consent’.
In the fake report on Imedi TV, ambassadors of France, the Check Republic, and Great Britain allegedly made comments for journalists after a meeting regarding Russian intervention at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia. The fake program also showed British Prime Minister Gordon Brown who allegedly talked with President Saakashvili on a telephone, where he confirmed his support to territorial integrity of Georgia and appealed to Russia to restrain from military aggression.