ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია „იმედის“ სიუჟეტით დაზარალებულ მოსახლეობას სამართლებრივ მომსახურებას სთავაზობს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერით, 2010 წლის 13 მარტს, 20:00 საათზე გასული სპეციალური სიუჟეტით დაზარალებულ მოსახლეობას უფასო სამართლებრივ მომსახურებას სთავაზობს. „სამოქალაქო კოდექსის 992-ე მუხლის თანახმად, „პირი, რომელიც სხვა პირს მართლსაწინააღმდეგო, განზრახი ან გაუფრთხილებელი მოქმედებით ზიანს მიაყენებს, ვალდებულია მას ეს ზიანი აუნაზღაუროს“, - განმარტეს საია-ში.
„გთხოვთ, გამოგვიგზავნოთ ინფორმაცია (ვინაობა და საკონტაქტო მონაცემები) აღნიშნული გადაცემის შედეგად დაზარალებული პირების შესახებ ელექტრონული ფოსტის შემდეგ მისამართზე: tgurchiani@gmail.com ან მოაკითხოთ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურიდიული დახმარების ცენტრებს“, - ნათქვამია საია-ს განცხადებაში.
მასობრივი ინფორმაციის სხვადასხვა საშუალებებში გავრცელებული ცნობების მიხედვით, ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერით, 13 მარტს გასული სპეციალური „ქრონიკის“ შემდეგ, ქვეყნის სხავადასხვა ქალაქებში პანიკა იყო, მაღაზიებსა და ბენზინგასამართ სადგურებში რიგები იდგა, მკვეთრად იმატა სასწრაფო სამედიცინო დახმარების გამოძახების რიცხვმა. რამდენიმე ადამიანის, მათ შორის, მცირეწლოვანი გოგონას ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა. დაუდასტურებელი ინფორმაციით, ტელეკომპანიის ეთერით გასული სიუჟეტით მიღებული შოკის ფონზე, გარდაიცვალა მანდილოსანი.
„ქრონიკის“ „მოდელირებულ გამოშვებაში“ 2010 წლის 7 ივნისის მოვლენები ისე იყო წარმოდგენილი, თითქოს ოპოზიციამ არჩევნები წააგო, აჯანყდა, ამით რუსეთმა ისარგებლა და საქართველოს სრული ანექსია განახორციელა, გავრცელდა ინფორმაცია საქართველოს პრეზიდენტის ლიკვიდაციის შესახებ. ტელეკომპანია „იმედის“ ვერსიით, ოპოზიციის ნაწილი რუსეთს საქართველოს ანექსიაში დაეხმარა.

Young Lawyers Association Offered Legal Assistance to the People Victimized by Simulated Reportage of Imedi-TV
Georgian Young Lawyers Association offered free legal assistance to the people victimized by the simulated reportage of the TV-Company Imedi released at 8:00 pm on March 13, 2010. In accordance to the Article 992 of the Civil Code of Georgia “A person who intentionally or negligently publicizes or discloses facts causing property loss to another person shall be bound to compensate the loss thereby arisen if these facts are evidently wrong,” stated the representatives of the GYLA.
“Please, send information (name and contact data) about the people victimized by the simulated reportage to the following email address: tgurchiani@gmail.com or visit our legal aid centers in the regions of Georgia,” statement of the GYLA.
According to the information spread by various sources, after the special Chronicle of March 13 people got panicked in the cities of Georgia; people were standing in queues in the shops and at petrol stations; many people called ambulances. Health conditions of several people, among them of an under-age girl, worsened. By unconfirmed information a woman died after the reportage was aired.
The simulated Chronicle showed the events of June 7 2010 as if the opposition lost elections, rebelled, Russia took advantage of disorder in the country and invaded Georgia completely. The information was spread about assassination of the President Saakashvili. According to the TV-Company “Imedi”, part of the opposition assisted Russia to occupy Georgia.