„მოდელირებული ქრონიკა“ „აღმაშფოთებელი და შეურაცხმყოფელი ტყუილების“ ათეულში პირველი აღმოჩნდა
გაზეთი TIME „შოკისმომგვრელ სიცრუეთა ათეულს“ აქვეყნებს, სადაც პირველი ადგილზე 13 მარტის „მოდელირებული ქრონიკა“ აღმოჩნდა.
გამოცემის რედაქციის შენიშვნაში ნათქვამია, რომ გავლენიანმა ამერიკულმა  გამოცემამ  „შოკისმომგვრელ სიცრუეთა ათეულის“ შედგენა მას შემდეგ გადაწყვიტა, რაც  ტელეკომაპანია „იმედით“ გასულ „ქრონიკას“ საქართველოში პანიკა მოყვა.
„საქართველოს მოსახლეობამ მძიმე შოკი მას შემდეგ განიცადა, რაც ხელისუფლების გავლენის მქონე ტელეარხმა „იმედმა“ 2008 წლის აგვისტოს ომიდან 18 თვის შემდეგ მათ რუსული არმიის საქართველოში განმეორებით შემოჭრა აცნობა. ამ ექსცენტრიული ტყუილის პატივსაცემად TIME-მა ისტორიაში ყველაზე აღმაშფოთებელი და შეურაცხმყოფელი ტყუილების ათეული შეადგინა“, - ნათქვამია რედაქციის შენიშვნაში.
„შოკისმომგვრელ სიცრუეთა ათეულში“ „მოდელირებული ქრონიკა“ ისეთ მოვლენებს უსწრებს, როგორიც არის: 1999 წელს ცენტრალური ორეგონის შტატის რადიოეთერით გავრცელებული ინფორმაცია კაშხალის დანგრევის შესახებ, რამაც თითქოს წარმოუდგენელი წყალდიდობა გამოიწვია. ასევე - 1938 წელს ორსონ უელსის რადიოადაპტაციაც, რომლის მიხედვითაც, დედამიწაზე აგრესიული უცხოპლანეტელები გამოჩნდნენ.
ათეულში შევიდა, აგრეთვე, აშშ-ში 2008 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს ეშლი ტოდის ტყუილი, რომ მას აიძულებდნენ, ჯონ მაკკეინისთვის ხმა მიეცა. როცა  პოლიციამ საქმის ძიება დაიწყო, გაირკვა, რომ ტოდი ფსიქიკურად ჯანმრთელი არ იყო.
ამავე ნუსხაში მოხვდნენ თვითმარქვია „ანასტასია რომანოვები“. რამდენიმე ქალი ამტკიცებდა, რომ რუსეთის უკანასკნელი იმეპრატორის, ნიკოლოზ II-ს უმცროსი ქალიშვილია. ცრუ „ანასტასიებიდან“ TIME ანა ანდერსონს გამოყოფს, რომელმაც თითქმის მიაღწია რომანოვების სახლის აღიარებას.
ათეულში მოხვდა ისტორია, რომელიც 2009 წელს კოლორადოში მოხდა. მთელი მსოფლიო „ეი-ბი-სის“ ეთერით თვალს ადევნებდა 6 წლის ბიჭის ისტორიას, რომელიც თითქოს ჰელიუმით სავსე საჰაერო ბურთმა გაიტაცა. ბიჭი სინამდვილეში სახლის სხვენში დამალული აღმოაჩინეს.
„შოკისმომგვრელ სიცრუეთა ათეულს“ ასრულებს 1814 წელს, ნაპოლეონ  ბონაპარტეს სიკვდილის შესახებ, ინგლისში კოლინ დე ბორგის მიერ გავრცელებული ცნობა. ამ ცნობას ინგლისში ზეიმი მოყვა, რადგან ბონაპარტეს გარდაცვალება ომის დასრულებას ნიშნავდა. ინგლისელთა სიხარული მას შემდეგ დასრულდა, რაც გაირკვა, რომ ნაპოლეონ ბონაპარტე ცოცხალი იყო.

Simulated Chronicle Occupied First Place in the Top Ten of Astonishing and Insulting Lies
Newspaper TIME published Top Ten of Shocking Lies where the Simulated Chronicle of March 13 occupied the first place.
The editorial board of the edition noted that influential American edition decided to create Top Ten of Shocking Lies after the Chronicle of the TV-Company Imedi caused panic in Georgia.
“Georgian population was seriously shocked after the government-controlled TV-Channel Imedi 18 months after the war in August of 2008 reported about repeated attack of Russian army in Georgia. In respect to this eccentric lie TIME created the top ten of the most astonishing and insulting lies of the history,” said the editorial board in its note.
Behind the simulated chronicle such events are on the list of the most shocking lies such as: information about deconstruction of the dike in the central Oregon in 1999 spread by the radio station which presumably resulted into a terrible flood; on the list is radio-adaption of Orson Wels in 1938 which stated that aggressive aliens visited the earth.
Lie of Ashlee Tod during the US presidential elections in 2008 is among the top ten; she said she was forced to vote for John McCain. When the police started investigation, they found out that Tod had mental problems.
Self-proclaimed Anastasia Romanovas are on the list too. Several women alleged they were the youngest daughter of the last emperor of Russian Empire Nikoloz II. The TIME singled out Ana Anderson among false Anastasias who almost succeeded to be recognized by the family of Romanovs.
History which happened in Colorado in 2009 is on the list. Entire world was watching the story of 6-year-old boy on ABC who was allegedly taken away by the balloon full of helium. The boy was in fact found in the attic of the house.
The last in the top ten is information about the death of Napoleon Bonaparte spread in 1814 by Colin De Borg. England started to celebrate the death of the emperor and it finished only after they found out that Napoleon was alive.