ახმეტის გამგებელი ოპოზიციის მხარდამჭერებს გატაცებით ემუქრება
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელს კობა მაისურაძეს ოპოზიციის მხარდამჭერების დაშინებაში ადანაშაულებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომადგენელი 25 მარტს ახმეტის რაიონში ჩავიდა, სადაც იმ ადამიანებს შეხვდა, ვისაც ახმეტის გამგებელი დაემუქრა.
„ოპოზიციის მხარდამჭერებმა ჩვენს წარმომადგენელს განუცხადეს, რომ ახმეტის გამგებელმა მათ მოსთხოვათ - ან ხელისუფლების მხარეზე გადავიდნენ ან არც ერთი პარტიის სასარგებლოდ არ იმუშაონ. გამგებელმა მოთხოვნის შესრულებაზე უარი მიიღო, რის შემდეგაც ის ოპოზიციის მხარდამჭერებს გატაცებით დაემუქრა. ამასთან, ოპოზიციის ერთ-ერთი მხარდამჭერის ოჯახს რამდენიმე დღის წინ წინ შემწეობა შეუწყვიტეს, ხოლო მეორე აქტივისტის ოჯახის წევრს, რომელიც სკოლაში პედაგოგად მუშაობს, სამსახურიდან გათავისუფლებით დაემუქრნენ“, - აღნიშნეს უფლებადაცვით ორგანიზაციაში.
„ამ ინფორმაციებთან დაკავშირებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელი ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელთან შეხვედრას შეეცადა მისი პოზიციის მოსასმენად, მაგრამ ახმეტის გამგებელმა ამ საკითხზე შეხვედრა არ ისურვა და თანამშრომლებს ორგანიზაციის წარმომადგენლის გამგეობის შენობიდან გაძევება დაავალა. ამასთან, ახმეტის გამგეობაში არც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წერილი დაიტოვეს, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ“, - ნათქვამია უფლებადაცვითი ორგანიზაციის განცხადებაში.

07:44, Thursday, 20.06.2013
The Human Rights Center blames Akhmeta district governor Koba Maisuradze in threatening the supporters of opposition parties. The representative of the human rights organization arrived in Akhmeta district on March 25, where he met the people who were personally threatened by the governor.
“Opposition supporters told our representative that Akhmeta district governor demanded them to support the ruling party or stop supporting any of the parties at all. The district governor was refused and after that he threatened them with kidnapping. Besides that, several days ago, social allowance was stopped for the family of one of the supporters of the opposition party; family member of another activist of the opposition party, who is teacher at the public school, was threatened to be fired,” said the representatives of the human rights organization.
“Regarding this information, the representative of the Human Rights Center tried to meet Akhmeta district governor to hear his position. However, the governor did not wish to meet him and ordered his employees to kick him out of the administration building. Besides that, the district administration did not accept the letter of the Human Rights Center where the organization requested public information,” said the representatives of the human rights organization.