„სამართლიანი არჩევნები“ ცესკოს მიერ ტრენერთა შერჩევის კრიტერიუმებს ეჭვქვეშ აყენებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ მოუწოდებს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას, ახმეტის საარჩევნო ოლქში დაუყოვნებლივ ჩამოაშოროს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეების ტრენინგებს ალექსანდრე ჯუგაშვილი.
„ახმეტის საარჩევნო ოლქში, 20 მაისს ჩატარებულ ტრენინგზე, რომელსაც მე-11 და მე-13 საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ესწრებოდნენ, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ტრენერმა ალექსანდრე ჯუგაშვილმა არასწორი ინფორმაცია მიაწოდა ტრენინგის მონაწილეებს. კერძოდ, მან განმარტა, რომ არჩევნების დღეს ამომრჩეველმა კენჭისყრის კაბინიდან გამოსვლის შემდეგ ღიად უნდა აჩვენოს საარჩევნო უბანზე მყოფ პირებს, თუ რომელ საარჩევნო სუბიექტს მისცა ხმა“, - ნათქვამია სადამკვირვებლო ორგანიზაციის განცხადებაში.
აღნიშნული ფაქტის გათვალისწინებით, „სამართლიანი არჩევნები“ ეჭვქვეშ აყენებს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ ტრენერთა შერჩევის კრიტერიუმებს. „სამართლიანი არჩევნები“ მოითხოვს, ცესკომ მაქსიმალურად უზრუნველყოს ზემოთაღნიშნული ტრენერის მიერ ჩატარებული ტრენინგების მონაწილეთათვის სწორი ინფორმაციის მიწოდება.

“Fair Elections” Casts Doubt Over the Criteria of Selecting Trainers by the CEC
The non-governmental organization “International Society for Fair Elections and Democracy” calls upon the Central Election Commission to dismiss the trainer in the Akhmeta election district Aleksandre Jugashvili.
“On May 20, the trainer Aleksandre Jugashvili provided the commission members of the polling stations # 11 and 13 in Akhmeta election district with incorrect information at the training. More precisely, he clarified that on the Election Day, a voter should show the people which political party or candidate s/he voted for after s/he leaves the booth,” the statement of the monitoring organization.
Bearing the fact into consideration, the Fair Elections casts doubt over the criteria on selecting the trainers by the Central Election Commission. The Fair Elections requests the CEC to provide the trainees trained by Aleksandre Jugashvili with correct information.