ეუთო: „ყველაზე ბევრი პრობლემა იყო კახეთში“
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის სადამკვირვებლო მისიამ 2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები, საბოლოოდ პოზიტიურად შეაფასა, თუმცა მათი თქმით, იყო მნიშვნელოვანი დარღვევებიც, განსაკუთრებით კახეთის რეგიონში.
„იყო რამდენიმე შემთხვევა, როდესაც ყუთში ბიულეტენები ჩაყარეს. ყველაზე მეტი დარღვევა კახეთში დაფიქსირდა. იყო შემთხვევები, როცა მარკირება არ უკეთდებოდა ყველა ამომრჩეველს, არ ხდებოდა პირადობის მიხედვით ყველა ამომრჩევლის შემოწმება, ზოგიერთ უბანზე დაძაბული ვითარება იყო. იყო პროცესუალური ძალდატანება, რაც გულისხმობს, რომ ამომრჩევლებს დაფიქრება არ შეეძლოთ. დარღვევები უკავშირდებოდა ხმის დათვლის პროცედურასაც. მაგალითად, ხმების დათვლა ხდებოდა ისე, რომ ამ პროცესის დანახვა ყველას არ შეეძლო“, - განაცხადა ეუთოს სადამკვირვებლო მისიის პრეს-სპიკერმა იან აშანბაშერმა.
მისივე თქმით, მისია ყურადღებით ადევნებს თვალს თუ რამდენი სარჩელი შევა სასამართლოში და როგორ მოხდება მისი განხილვა.

OSCE: “Most Problems Were in Kakheti Region”
Monitoring Mission of the Democrat Institutes and Human Rights Office of the OSCE evaluated the municipal elections of May 30, 2010 in Georgia positively. However, they said significant violations were observed and mostly in Kakheti region.
“There were several cases when extra ballot papers were dropped in the ballot boxes. The most violations were observed in Kakheti region. In several cases not every voter was marked; the IDs were not checked; the situation was tense in several polling stations. There were procedural violations when voters were not allowed to make their free choice. The violations were observed during the counting procedures; for example, not everybody in the PS could watch the counting process,” said the spokesperson of the OSCE mission Ian Ashanbasher.
According to the spokesperson, the Mission is curious how many complaints will be filed to the court and how they will be discussed.