„ფარმაკონ 11“-ის ქონებას აუქციონზე სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე ყიდიან
რამდენიმე დღის წინ საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ნოდარ ბეგიაშვილის განცხადება მისი კუთვნილი ქონების აუქციონის წესით გაყიდვის დროებით შეჩერებაზე. შპს „ფარმაკონ 11“-ის მეპატრონეს, ნოდარ ბეგიაშვილს უზენაეს სასამართლოში ორი განცხადება ჰქონდა შეტანილი, ერთით საგადასახოს მიერ დაწესებული გადასახადის გაუქმებას მოითხოვდა, მეორით კი - აფთიაქის გასაყიდად აუქციონის დროებით შეჩერებას, ვიდრე საქმეზე სასამართლო საბოლოო გადაწყვეტილებას გამოიტანს.
შპს „ფარმაკონ 11“-ის მეპატრონეს  შემოსავლების სამსახურთან პრობლემა მას შემდეგ შეექმნა, რაც აფთიაქის მეწილეებმა შპს-დან საკუთარი წილები გაიტანეს. საგადასახადო ინსპექციამ წილების გატანა საქონლის ხელახალ მიწოდებად მიიჩნია, ანუ - ხელახალ გაყიდვად და ერთადერთ მეპატრონეს, ნოდარ ბეგიაშვილს, სახელმწიფო დაბეგვრის მიზნით, ბიუჯეტის სასარგებლოდ, 342480,6 ლარის გადახდა დააკისრა. ბეგიაშვილმა საჩივრით საგადასახადო შემოსავლების სამსახურს მიმართა, რომელმაც მომჩივანის მოთხოვნა ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და შპს „ფარმაკონ 11“ -ს შესატანი თანხა (342480,6 ლარი)  41007, 65  ლარით  შეამცირა. ამის შემდეგ დავამ სასამართლოში გადაინაცვლა.
„საქალაქო სასამართლომ გაგვამართლა და გადასახადი ჩამოგვაწერა, თუმცა საგადასახადო სამსახურმა გადაწყვეტილება გაასაჩივრა. სააპელაციო სასამართლომ კი გაუქმა პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება და ისევ დაგვიწესეს გადასახადი. უზენაეს სასამართლოში ამ გადასახადის გაუქმებას ვითხოვთ“, -  ამბობს ნოდარ ბეგიაშვილი.
უზენაესმა სასამართლომ საქმეზე სასამართლო პროცესი 24 ივნისს დანიშნა. ხოლო ქონების გაყიდვასთან დაკავშირებული აუქციონის დროებით შეჩერებაზე მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. ნოდარ ბეგიაშვილი მიიჩნევს, რომ ამით საკუთრების წართმევის პროცესი გრძელდება. მისი თქმით, უზენაესი სასამართლოდან უარის მიღების შემთხვევაში, აუქციონის საკითხი სტრასბურგის სასამართლოში ცალკე საკითხად წავა.
თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, ბეგიაშვილის კუთვნილი ქონება სახელმწიფო აუქციონზე გაიყიდება. თუ ობიექტი პირველ აუქციონზე ვერ გაიყიდა, მისი ფასი მეორე აუქციონისთვის განახევრდება.  ამის შემდგომაც თუ არ გაიყიდა, უსასყიდლოდ გადაეცემა სახელმწიფოს. ბეგიაშვილი ეჭვობს, რომ მის ქონებას მყიდველი არც ერთ აუქციონზე არ გამოუჩნდება და ამ ფართის სახელწიფოსთვის ნაძალადევად ჩუქება მოუწევს.
იმ შემთხვევაში, თუ უზენაესი სასამართლო ბეგიაშვილის საკუთრების უფლების შელახვას არ აღკვეთს, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ გადაწყვეტილებას სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაასაჩივრებს.

“Farmacon 11” Will Be Sold At Auction before Court Judgment
Several days ago, the Supreme Court of Georgia did not satisfy the appeal of Nodar Begiashvili to suspend the selling process of his property at the auction. Owner of the Farmacon 11 Ltd Nodar Begiashvili had sent two appeals to the Supreme Court. In one appeal he requested to abolish the tax-payment imposed on him and in the second one he requested to suspend the selling process of his property until the court passes final judgment.
Owner of the Farmacon 11 Ltd had problems with the Revenue Department after the shareholders of the pharmacy withdrew their shares from the Ltd. The Tax Inspection considered this fact as repeated supply of the goods or repeated sale and imposed a fine of 342480,6 GEL on the only owner of the pharmacy Nodar Begiashvili. The latter appealed to the Tax Revenue Department which partly satisfied his appeal and reduced the tax to the 41 007, 65 GEL. After that, the argument continued at the court.
“The City Court passed a verdict in our favor and discharged us from the tax. However the Tax Department appealed their verdict and the Appeal Court abolished the judgment of the first instance court and imposed the fine on us again. We request the Supreme Court to abolish this tax,” said Nodar Begiashvili.
The Supreme Court scheduled the trial for June 24. It did not satisfy the appeal on the suspension of the selling procedure of the property. Nodar Begiashvili thinks that the process of property deprivation continues. He said that if the Supreme Court does not satisfy his second suit, they would appeal to the Strasbourg Court.
Unless Begiashvili pays the tax, the property will be sold at the state auction. If the property is not sold at the first auction, the price will be halved for the second auction. If it is not sold at the second auction, the property will be assigned to the state for free. Begiashvili doubts that nobody will purchase his property and he would have to give it to the state for free.
Unless the Supreme Court puts an end to the violation of Nodar Begiashvili’s rights, the Human Rights Center will appeal to the European Court of Human Rights.