„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სასჯელარსრულების გლდანის #8 საპყრობილის ადმინისტრაციას პატიმარ დანიელ დენისევიჩის ცემაში ადანაშაულებს.
როგორც ორგანიზაციის წარმომადგენელმა, დენისევიჩის ადვოკატმა, ეკა ქობესაშვილმა განუცხადა, ორი თვის წინ საპყრობილეში დენისევიჩი სასტიკად ნაცემი დახვდა, მას თვალები და სახის სხვადასხვა ნაწილები ჰქონდა ჩალურჯებული.
„პატიმარმა ჩემთან საუბარში თქვა, რომ ციხის თანამშრომლებმა სცემეს. განმარტა, რომ გახდილი იყო, ციხის თანამშრომლებმა უხეშად უთხრეს, თუ რატომ ჰქონდა ტატუ, რაზეც დენისევიჩმა უპასუხა, ასე რატომ ელაპარაკებოდნენ. პატიმრის განმარტებით, სწორედ ამის გამო სცემეს. დენისევიჩი ამბობს, რომ გლდანის ციხეში პატიმრებს ხშირად სცემენ“, -განაცხადა ქობესაშვილმა და აღნიშნა, რომ მეორე დღესვე მიმართეს სახალხო დამცველს, რის შემდეგაც ციხეში ომბუდსმენის წარმომადგენლები შევიდნენ.
„მათ ახსნა-განმარტება ჩამოართვეს პატიმარს, სადაც პატიმარმა უარყო ცემის ფაქტი და აღნიშნა, რომ დაზიანებები საწოლიდან გადმოვარდნის შედეგად მიიღო. თვითონ სახალხო დამცველის დასკვნაშიც აღნიშნულია, რომ საწოლიდან ჩამოვარდნის შედეგად ვერ განუვითარდებოდა თვალების ჩალურჯება“, - განაცხადა ადვოკატმა.
27 წლის დანიელ დენისევიჩი საქართველოს მოქალაქეა. იგი 2009 წელს დააკავეს. სასამართლომ 8 წელი და 6 თვე პატიმრობა მიუსაჯა ნარკოტიკების მოხმარება-შენახვის ბრალდებით, სს 260-ე მუხლის II ნაწილით. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენი ძალაში დატოვა.

The Human Rights Center Blames Gldani Prison # 8 Administration in Physical Assault of Prisoner
The Human Rights Center blames the administration of the Gldani prison # 8 in beating the prisoner Daniel Denisevich.
The representative of the organization, attorney of the prisoner Eka Kobesashvili stated that she found Denisevich ruthlessly beaten in the custody two months ago; he had bruises on the eyes and face.
“The prisoner told me that the prison personnel had beaten him. He said that prison personnel rebuked him for having a tattoo on the body; Denisevich protested against their tone of speaking. After that, he was beaten. Denisevich said that prisoners are often beaten in Gldani prison,” said Kobesashvili and added that they appealed to the public defender of Georgia the next day; as a result the representatives of the ombudsman visited the custody.
“They interviewed the prisoner where the latter denied the fact of being beaten. He said the injuries had resulted after falling off the bed. The report of the public defender states that a person could not have bruises on the eyes after falling off the bed,” said the attorney.
27-year-old Daniel Denisevich is a citizen of Georgia. He was arrested in 2009. The court sent him to prison for 8 years and 6 months for drug-addiction under Article 260, Part II of the Criminal Code of Georgia. Tbilisi Appeal Court did not change the verdict of the Tbilisi City Court.