ხელისუფლება საქართველოს მოქალაქეებს სამართლის პოვნას სტრასბურგშიც უკრძალავს
საქართველოს მოქალაქეებს სამართლის პოვნა სტრასბურგშიც რომ არ გაუჭირდეთ, ქრისტიან–დემოკრატიული პარტიის წარმომადგენელი ნიკა ლალიაშვილი ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის 34-ე მუხლის გაუქმებას ითხოვს. 34–ე მუხლი, რომელიც აპელაციასა და კასაციას ეხება, ლალიაშვილის განმარტებით, ადამიანს სამართალის პოვნის უფლებას ართმევს. ქრისტიან–დემოკრატების ლიდერი აპირებს, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 34–ე მუხლის გაუქმების მოთხოვნით მიმართოს.
„ეს მუხლი ქვეყნის კონსტიტუციასაც ეწინააღმდეგება და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის სრულ იგნორირებასაც ახდენს, რადგან მას შიდასახელმწიფოებრივ ნორმატიულ აქტებთან მიმართებაში უპირატეს იურიდიულ ძალას არ ანიჭებს. ეს იმას ნიშნავს, რომ იმ შემთხვევაშიც კი, თუ სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლო ადმინისტრაციულ საქმესთან დაკავშირებით საქართველოს სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას უკანონოდ მიიჩნევს, ეს მოქალაქის დარღვეული უფლებები აღდგენისთვის საკმარის გარემოებად არ ჩაითვლება“, – ამბობს ლალიაშვილი.
ლალიაშვილის მოთხოვნას სრულად იზიარებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის“ ხელმძღვანელი ლია მუხაშავრია.
„ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის 34–ე მუხლი ანტიკონსტიტუციურად მას შემდეგ იქცა, რაც საპროცესო კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლის შემდეგ ევროპის სასამართლოს გადაწყვეტილება ახლად აღმოჩენილ გარემოებად ჩაითვალა. ანუ ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილების შემდეგ უნდა გადაისინჯოს ამ საქმეზე მიღებული საქართველოს სასამართლოს გადაწყვეტილება და საბოლოო გადაწყვეტილება ისევ იმ ადმინისტრაციულმა ორგანომ უნდა გამოიტანოს, რომლის გადაწყვეტილებაც სტრასბურგმა უკანონოდ სცნო. გამოდის, სტრასბურგში მოგებული სარჩელი არ აღსრულდება. ეს ხელისუფლების მიერ განხორციელებული საშიში პოლიტიკის გამოვლინებაა“, – აცხადებს ლია მუხაშავრია.

Government Prohibits Georgian Citizens to Seek Justice in Strasbourg Court
In order not to create obstacles for the citizens of Georgia to seek justice in the Strasbourg Court, the member of the Christian-Democrat Party Nika Laliashvili requests to abolish the Article 34 of the Administrative Procedural Code. The Article 34, which regulates appeal and cassation procedures of the judgment, deprives the right to find justice. The leader of the Christian-Democrat Party intends to appeal to the Constitutional Court of Georgia to abolish the Article 34.
“This article contradicts the Constitution of Georgia and completely ignores the European Convention because it does not grant supreme legal power to the convention regarding the local normative acts. It means, if the European Court of Human Rights finds the decision of the Georgian court illegal, it cannot be enough ground to restore the breached right of the citizen,” said Laliashvili.
Head of the non-governmental organization Human Rights Priority Lia Mukhashavria completely agrees with the position of Laliashvili.
“The Article 34 of the Administrative Procedural Code has become anti-constitutional after the amendments were introduced to the Code as a result of which the judgment of the European Court has become a newly discovered circumstance. That means, after the European Court passes verdict on the particular case, the Georgian court will discuss the judgment again and the final decision will be taken by the same administrative body whose decision was declared illegal by the Strasbourg Court. Thus, the decision of the European Court will not be executed. It is an example of dangerous policy of the government,” said Lia Mukhashavria.