23 ივნისს თბილისში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ექსპერტები ჩამოვიდნენ. ექსპერტები თბილისში რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებით მიმდინარე წინასწარი მოკვლევის ფარგლებში ოფიციალურ შეხვედრებს გამართავენ. ამ ვიზიტის თაობაზე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და მთავარ პროკურატურაში კომენტარს მოგვიანებით გააკეთებენ.
ჰააგაში მდებარე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებით დანაშაულებზე წინასწარ მოკვლევას აწარმოებს. ამასთან დაკავშირებით სამუშაო ჯგუფი თბილისში რამდენჯერმე იყო ჩამოსული. დაგეგმილია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ვიზიტიც.
როგორც პროკურატურაში განაცხადეს, საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს ექსპერტთა ჯგუფი საქართველოს 23 ივნისს ესტუმრა და სხვადასხვა შეხვედრები აქვს დაგეგმილი. ისინი გაეცნობიან საქართველოში მიმდინარე გამოძიებას რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებით.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისი რუსეთ-საქართველოს ომის დროს შესაძლო დანაშაულებებზე წინასწარ მოკვლევას ატარებს. პროკურორის ოფისს ინფორმაციის მიწოდებაში საქართველოს სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციები ეხმარებიან. ერთ-ერთია არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, რომელიც პროკურორის ოფისს ინფორმაციებს უგზავნის.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელმა, ანა ნაცვლიშვილმა განაცხადა, იმ შემთხვევაში, თუ ადგილობრივ დონეზე არ მოხდება სწრაფი და გამჭვირვალე გამოძიება, საერთაშორისო სასამართლო წინასწარი ანალიზის ეტაპიდან გამოძიების ეტაპზე გადავა.
მისივე განმარტებით, რუსეთ-საქართველოს ომიდან ერთ კვირაში საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა გამოაცხადა, რომ ინტერესდება ამ თემით და იწყებს წინასწარ ანალიზს.
ნაცვლიშვილის ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ 5 მსგავსი საქმე შეისწავლა. ამჟამად კენიაში სამოქალაქო დაპირისპირების შესახებ საქმეს იხილავს, სწავლობს ომისა და დაპირისპირების დროს დანაშაულებებს და აყენებს დამნაშავეთა პასუხისმგებლობას. სასამართლოს პროკურორმა სუდანის პრეზიდენტის დაკავების ბრძანებაც გასცა.

Experts of International Criminal Court in Tbilisi
On June 23, the experts of the International Criminal Court (ICC) arrived in Tbilisi. They will hold official meetings in the framework of the preliminary analysis of the Russian-Georgian war.
Hague based International Criminal Court carries out preliminary survey of the accidents which occurred during the Russian-Georgian armed conflict in 2008. The working group has already visited Tbilisi several times. The Prosecutor of the International Criminal Court also intends to arrive in Georgia.
The officials of the Prosecutor’s Office of Georgia stated that the ICC experts group visited Georgia on June 23 and they have planned several meetings. They will learn information about the on-going investigation regarding the Russian-Georgian war.
The Prosecutor’s Office of the ICC carries out preliminary survey on possible crimes committed during Russian-Georgian war. The state of Georgia and local non-governmental organizations provide the prosecutor’s office with corresponding information. One of the NGOs is the Human Rights Center which provides the ICC prosecutor’s office with the updated information.
Representative of the Human Rights Center Ana Natsvlishvili stated that unless the rapid and transparent investigation is carried out on local level, the ICC will switch to investigation from the stage of the preliminary analyze.
She added that one week after the Russian-Georgian war, the ICC prosecutor stated they got interested in the conflict and started preliminary analyze of the facts.
According to Natsvlishvili, the ICC has studied 5 similar cases. Currently, it works on civil controversy in Kenya; it studies war and other crimes and requests criminal liability of offenders. The ICC Prosecutor has recently ordered to arrest the Sudan President.