პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირები განათლების მინისტრს ზეწოლაში ადანაშაულებს
23 ივნისს  საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალმა პროფკავშირებმა პრესკონფერენციაზე თავის საქმიანობაში ჩარევის, ხელის შეშლისა და დისკრედიტაციის ფაქტებზე ისაუბრა. პროფკავშირების თავმჯდომარის, მანანა ღურჭუმელიძის განცხადებით, განათლების მინისტრის მიერ 8 ივნისს დირექტორთა შეკრებაზე გავრცელებული სიტყვიერი განცხადების შემდეგ, მათ ანგარიშებზე საწევრო ანარიცხები აღარ ირიცხება. პროფკავშირის შემოსავლის 85% კი, საწევრო ანარიცხებით ფორმირდებოდა. შემოსავლის არქონის გამო, პედაგოგთა პროფკავშირებში 350 ადამიანის ხელფასი ნაწილობრივ შემცირდება ან ამ 350 ადამიანიდან ნაწილი უფასო შვებულებაში აღმოჩნდება. ორგანიზაციას, ფინანსური მდგრადობის შესანარჩუნებლად, საერთაშორისო ორგანიზაციები და სხვადასხვა ქვეყნების პედაგოგთა ფედერაციები უცხადებენ მხარდაჭერას.
პროფკავშირების იურისტმა, მაია ლიპარტელიანიმა, ორგანიზაციის წევრების ზეწოლის ფაქტებზე ისაუბრა. მისი თქმით, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა წერილით მიმართა საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების ხელმძღვანელებს, ასევე - საჯარო სკოლის დირექტორებს და სამინისტროს პრეს-ცენტრის ნებართვის გარეშე ორგანიზაციებთან და ჟურნალისტებთან ურთიერთობა აუკრძალა. მისივე თქმით, პედაგოგებს პროფკავშირთან შეხვედრებს უკრძალავენ.
„მინისტრი დაემუქრა სკოლის დირექტორებს, რომ თუკი ისინი გადარიცხავენ საწევროებს სპმთპ-ის ანგარიშზე, ისინი პასუხს აგებენ სისხლის სამართლებრივი წესით. მან ასევე აღნიშნა, რომ არ დაუშვებს ნაღდი ფულის მიმოქცევას სკოლაში (მან აღნიშნა, რომ იგი არ მისცემს უფლებას სპმთპ-ის წარმომადგენლებს ააგროვონ საწევრო სკოლაში საკუთარი წევრი მასწავლებლებისაგან). იგი დაემუქრა სკოლის დირექტორებს, რომ თუკი ისინი ამას განახორციელებენ, დირექტორები პასუხს აგებენ სისხლის სამართლის კოდექსით დადგენილი წესით და მკაცრად დაისჯებიან“, - აღნიშნულია შეხვედრაზე გავრცელებულ განცხადებაში.
პრესკონფერენცია მრგვალი მაგიდის რეჟიმში წარიმართა. შეხვედრას „ადამიანის უფლებათა ცენტრისა“ და სხვა უფლებადამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ჟურნალისტები ესწრებოდნენ.

Free Trade Union of Teachers and Scientists Blame Minister of Education in Oppression
On June 23, representatives of the Free Trade Union of Teachers and Scientists of Georgia complained about interference and hindering of their activities and discrediting facts against them at the press-conference. Chairwoman of the TU Manana Ghurchumelidze stated that after the minister of education made a statement on June 8 during his meeting with school directors, the teachers have not transferred membership fees to the TU account.  85% of their income is from membership fees. Because of lack of income, salaries of 350 people will be reduced and part of 350 people will go on unpaid holidays. International organizations and teachers federations of other countries will support the organization to maintain financial stability.
Lawyer of the Trade Union Maia Liparteliani spoke about the oppression facts on organization members. She said the minister of education and science Dimitri Shashkin wrote letters to the leaders of education resource-centers and directors of public schools and prohibited them to cooperate with organizations and journalists without the permission from the ministry. She added that teachers are prohibited to meet teachers.
“The minister threatened school directors with criminal liability if they still transfer membership fees to the accounts of the Trade Union. He said that ready money shall not be circulated at schools (he said, he would not allow the members of the TU to collect money among member teachers). The minister threatened school directors that unless they obey his directives, criminal liability will be imposed on them,” said the statement.
The press-conference turned into a round-table. The members and journalists of the Human Rights Center and other human rights organizations attended the meeting.