მაისაიას მიმართ ფსიქოლოგიური და ფიზიკური ზეწოლა ხორციელდება
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ საერთაშორისო ორგანიზაციებს მაისაიას მდგომარეობით დაინტერესებისკენ მოუწოდებს
“ადამიანის უფლებათა ცენტრი” გაცნობებთ, რომ 2009 წლის 5 მაისს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ, ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულ იქნა პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, სამხედრო ექსპერტი, ვახტანგ მაისაია.
ჩვენი ორგანიზაციისთვის ცნობილი გახდა, რომ ვახტანგ მაისაიას მიმართ მთელი ამ დროის მანძილზე ხორციელდება, როგორც ფსიქოლოგიური, ასევე მორალური ზეწოლა. სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ განხორციელებული ზეწოლის შედეგად, ვახტანგ მაისაიამ ხელი მოაწერა ე.წ. აღიარებით ჩვენებას, რის შედეგადაც კიდევ ორი პიროვნება: ირაკლი ბატკუაშვილი და ბესიკ ობოლაძე დააკავეს.
საქართველოს ყოფილი სამხედრო ატაშე ნატო-ში, ირაკლი ბატკუაშვილი საიდუმლო ოპერატიული ინფორმაციის გაცემის ბრალდებით, ხოლო ნატოს ეკონომიკური უსაფრთხოების კომიტეტის ყოფილი ექსპერტი - ბესიკ ობოლაძე წაქეზების ბრალდებით დააკავეს.
ვახტანგ მაისაიას ადვოკატმა საგამოძიებო სამსახურს წერილობით მიმართა და მოითხოვა მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პირის უფლებების დაცვა, ის ითხოვდა, რომ მაისაიას დაკითხვა მხოლოდ ადვოკატის თანდასწრებით მომხდარიყო. ეს მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდა.
ადვოკატი ირწმუნება, რომ მაისაიას დაკითხვა, ძირითადად საღამოობით, არასამუშაო საათებში წარმოებს და ამ დაკითხვებს ადვოკატი არ ესწრება. მისი ინფორმაციით მაისაიას აიძულებენ პირველი ჩვენების დადასტურებას და მისგან გამოძიებასთან თანამშრომლობას მოითხოვენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში მას ფიზიკური ანგარიშსწორებით ემუქრებიან.
აღსანიშნავია ისიც, რომ მრავალგზის მოთხოვნის მიუხედავად, მაისაიას ადვოკატს დღემდე არ მიეცა უფლება, გაცნობოდა საქმის მასალებს. გამომძიებლების მიერ დასახელებული სხვადასხვა მიზეზების გამო, ადვოკატ ნათია კორკოტაძისთვის საგამოძიებო საქმეში არსებული მასალები დღემდე უცნობია, რაც თავის მხრივ, დაცვის მხარეს საგამოძიებო ჯგუფის მიერ მოპოვებული მამხილებელი საბუთების დაუშვებლად ცნობის შესაძლებლობას უსპობს.
ვახტანგ მაისაიას განცხადებით, არასამუშაო საათებში მის დაკითხვას, ბოლოს 6 ივლისს ჰქონდა ადგილი; “კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის მოადგილემ ოთარმა (გვარი არ ვიცი) და მეორე პირმა, რომლის ვინაობაც არ ვიცი, ბატონ თამაზ მელაძის კაბინეტის მოპირდაპირე მხარეს მდებარე ე.წ. “სათათბირო ოთახში” შემიყვანეს და ჩვენ შორის შედგა შემდეგი საუბარი. ოთარიმ მითხრა, რომ მე ძალიან ცუდად ვიქცევი და ვწერ რაღაც განცხადებებს, რომელიც ჩემთვის ძალიან ცუდად დასრულდება ანუ 20 წლის პატიმრობა ეგრევე მქონდა “აკიდებული” და ისიც საეჭვოა, 20 წლის განმავლობაში თუ ვიცოცხლებდი ციხესა და კოლონიაში... და რომ მე მექნება ნამდვილი ჯოჯოხეთი და რომ თავის მოკვლა მექნება სანატრელი... ამის შემდეგ მან მომცა ვადა 2-3 დღე, რათა გამეგრძელებინა ე.წ. “ძველი თანამშრომლობა”. მან ასევე აღნიშნა, რომ ობოლაძეს, ბატუკაშვილს და ჯანაშიას ისედაც არ გაუშვებდნენ ციხიდან და რომ მე ჩემ თავს დავღუპავდი და მათაც... მე საბოლოოდ უარი ვუთხარი მათ რაიმე ფორმით შემდგომ თანამშრომლობაზე” – წერს ვახტანგ მაისაია ადვოკატის მიერ მოპოვებულ გამოკითხვის ოქმში.
მოგმართავთ თხოვნით, დაინტერესდეთ ვახტანგ მაისაიას საქმით და გამოითხოვოთ ინფორმაცია მის შესახებ. იმედი გვაქვს, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით, შესაძლებელი გახდება მიმდინარე გამოძიების ობიექტურად წარმართვა. დაუყოვნებლივ უნდა შეწყდეს მაისაიას დაკითხვა ადვოკატის თანდასწრების გარეშე და მიეცეს საშუალება ადვოკატს, გაეცნოს საქმის მასალებს.

Maisaia Is Under Psychological and Physical Oppression
The Human Rights Center calls upon the international organizations to get interested in the case of Maisaia.
On May 5 2009 the Ministry of Internal Affairs arrested political scientist, military expert Doctor Vakhtang Maisaia.
The Human Rights Center was informed that during the detention Vakhtang Maisaia has been subjected to psychological and moral oppression. As a result of the intimidation from law enforcement officers Maisaia signed the testimony where he pleaded guilty. Based on his testimony Irakli Batkuashvili and Besik Oboladze were also detained.
Former military attaché of Georgia Irakli Batkuashvili was arrested for spreading secret information and former expert of the Committee for Economical Security of NATO Besik Oboladze was charged for encouraging the crime.
Attorney of Vakhtang Maisaia sent letter to the investigation department and requested protection of her client’s rights. She requested the investigation to allow her to attend the interrogation process of Maisaia. The request was not satisfied.
The attorney claims Maisaia is mostly questioned in the evening after working-hours and the lawyer does not attend the process. The detainee was compelled to confirm his initial testimony and is requested to cooperate with investigation. Otherwise he is threatened with physical assault.
Investigators mentioned many reasons why lawyer Natia Korkotadze is not allowed to read case materials and it deprives the defense side to assess evidence gained by the investigation as acceptable or unacceptable.
Vakhtang Maisaia stated he was last interrogated after working-hours on July 6. “Deputy Head of Counter Intelligence Department Otar (he does not know the surname) and one more person (he does not know the person) led me into the room opposite the office of Tamaz Meladze (head of detention setting N 8) and we started conversation. Otari told me I was behaving very badly and was writing some statements that could impact on my future fate very negatively; that means I could face 20-year-imprisonment because of my action and they said it was doubtful if I stay alive within 20 years. They threatened with creating real hell in prison for me and that I would dream about suicide… two-three days were set for me to think about the continuation of so-called “cooperation with them. Otari also told me they were not going to release Oboladze, Batkuashvili and Janashia from prison and I would destroy them and myself as well if I decline their offer. Finally I refused to cooperate with them,” wrote Vakhtang Maisaia in the interrogation protocol.
The Human Rights Center appeals to international organizations to get interested into the case of Vakhtang Maisaia and request the information on his detention. We hope, with the support of international organizations it will be possible to start impartial investigation. Questioning of Maisaia without attorney shall stop immediately and the lawyer shall be allowed to study the case materials.