„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ 30 წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციის სპეციალური მიმართვა ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
2009 წლის 10 დეკემბერი
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღეს - 10 დეკემბერს, „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ წევრები  თავისუფლების, თანასწორობისა და სამართლიანობისთვის ბრძოლაში მიღწეულ წარმატებებს აღნიშნავენ.
სამხრეთ კავკასია კვლავ რჩება მსოფლიოს იმ ნაწილად, სადაც სხვათა უფლებებისა და სიცოცხლის დამცველები ხშირად საკუთარი წარმატების მსხვერპლნი არიან - ადამიანის უფლებებისთვის არაძალადობრივი მუშაობის პასუხად, ისინი სახელმწიფოს მხრიდან ხშირად  განიცდიან სხვადასხვა ფორმის ძალადობასა და რეპრესიებს.
2009 წელს სომხეთში, აზერბაიჯანსა და საქართველოში, წინა წლების მსგავსად, კვლავ ხდებოდა უფლებადამცველების, ისევე როგორც ამ ქვეყნების სხვა მოქალაქეების მიმართ მუქარის, წამების, არასათანადო მოპყრობის, უკანონო დაპატირებისა და დაკავების ფაქტები. ასევე უფლებადამცველებისა და სხვა მოქალაქეების მიმართ იმართებოდა ცილისწამების კამპანიები და ხდებოდა მათი სხვა ფორმებით შევიწროება. უფრო მეტიც, ასეთი სახის ძალადობა ფართოდ არის გავრცელებული.
2009 წელს სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მთავრობები, სხვადასხვა საკანონმდებლო ინიციატივებით, ცდილობდნენ, შეეზღუდათ უფლებადამცველებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობა და გაემკაცრებინათ მათი კონტროლი, რასაც გარკვეულწილად, ახერხებდნენ კიდეც.
ივლისში კანონში „არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ“ სერიოზული ცვლილებები იყო ინიცირებული. საერთაშორისო ორგანიზაციების ზეწოლით მთავრობამ ვერ შეძლო კანონში ყველა ცვლილების შეტანა თავდაპირველი სახით. თუმცა, მაინც იქნა მიღებული ზოგიერთი ისეთი ცვლილება, რომელიც ზღუდავს და ართულებს არასამთავრობო ორგანიზაციების შექმნისა და მუშაობის პროცესს.
მაგალითად, კანონის ამჟამინდელი რედაქციით, თუ არასამთავრობო ორგანიზაცია არ წარადგენს ფინანსურ ანგარიშს ყოველი წლის არაუგვიანეს 1 აპრილისა და ამ ვადის გადაცილების შემთხვევაში, აღმასრულებელი ორგანოდან ოფიციალური შეტყობინების მიღების შემდეგაც არ წარადგენს ანგარიშს, არასამთავრობო ორგანიზაციას დაეკისრება პასუხისმგებლობა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის კანონმდებლობის შესაბამისად. ანგარიშის ფორმას, ტექსტს და ანგარიშის განსაზღვრულ ვადაში წარდგენის წესებს განსაზღვრავს შესაბამისი აღმასრულებელი ორგანო.
ახალი კანონები იქნა მიღებული საქართველოში, რითაც შეიზღუდა ადამიანის უფლებები, კერძოდ: 1) მიღებული იქნა ცვლილებები „კანონში შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ“, რომელიც უფლებას აძლევს სახელმწიფოს, ჩაერიოს მშვიდობიან შეკრებებსა და მანიფესტაციებში მაშინ, როცა არ ექმნება საფრთხე სხვათა უფლებებსა და თავისუფლებებს და/ან არ არის სხვა უფრო მაღალი ღირებულების საზოგადოებრივი სიკეთის დაცვის საჭიროება. 2) გაიზარდა ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა 30-დან 90 დღემდე. ადმინისტრაციული პატიმრობის მიზეზი შეიძლება გახდეს, მათ შორის, მცირე ხულიგნობის ფაქტი, რომელიც არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს და მოქალაქეთა სიმშვიდეს, რაც ძალის ბოროტად გამოყენების საშუალებას იძლევა კრიტიკულად მოაზროვნე ადამიანების გასაჩუმებლად.
ასევე შეშფოთებას იწვევს პოლიციის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები და პარლამენტში განსახილველად წარდგენილი კანონპროექტი, რომელიც აშშ-ის „პატრიოტის აქტის“ მსგავსია. თუ ამ ცვლილებებს არსებული სახით მიიღებენ, აღმასრულებელი ხელისუფლებისგან მნიშვნელოვნად შეიზღუდება სამოქალაქო თავისუფლებები.
სომხეთის პარლამენტში ამჟამად განიხილება საკანომდებლო ცვლილებები, რომლებიც მკაცრ სამთავრობო კონტროლს ამყარებს არასამთავრობო ორგანიზაციებზე. ცვლილებების თანახმად, მაგალითად, არასამთავრობო ორგანიზაციამ უნდა გამართოს გენერალური ასამბლეები ყოველ 4 წელიწადში ერთხელ. ისინი ვალდებულები არიან, წარუდგინონ 11-პუნქტიანი მოხსენება, ფინანსურის ჩათვლით, იუსტიციის სამინისტროს და საგადასახადო სამსახურს ყოველწლიურად. მათ უნდა გასცენ ინფორმაცია არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებისა და ყველა თანამშრომლის შესახებ და ა.შ.
ეს ფაქტები კიდევ ერთხელ გვიჩვენებს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და მოქალაქეებზე თავდასხმების შედეგები არ რჩება ერთი რომელიმე ქვეყნის ფარგლებში და განსაკუთრებით რეგიონალურ კონტექსტში.
საშიში ტენდენცია იკრებს ძალას სამივე ქვეყანაში - მსხვერპლი წარმოჩენილია კრიმინალად. მეორე მხრივ, ისჯება ის, ვინც ააშკარავებს ძალადობას და პასუხს არ აგებენ პირები, ვინც სჩადის დანაშაულს.
ამ ტენდენციას ასახავს რამდენიმე მაგალითი:
სომხეთში ადამიანის უფლებათა დამცველ მარიამ სუხუდიანს ბრალი დასდეს ცრუ ბრალდებისთვის და მოგვიანებით ცილისწამებისთვის მისი ვიდეოჩანაწერის გამო, რომელიც ააშკარავებდა სომხეთის ერთ-ერთი სკოლის მასწავლებელს ბავშვებთან სექსუალურ ძალადობაში.
აზერბაიჯანში გამოჩენილ უფლებადამცველს და  „იურიდიული განათლების საზოგადოების“ თავმჯდომარეს ინტიგამ ალიევსა და ამ საზოგადოების ადვოკატს ნურლანა ალიევას ემუქრებათ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა და პატიმრობა სამოქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების არშესრულების გამო. სასამართლომ მათ დააკისრა მნიშვნელოვანი ჯარიმა და უბრძანა, გამოექვეყნებინათ ბოდიში მოსამართლის პატივისა და ღირსების შელახვის გამო. საქმე ეხება მათ ანგარიშს, სადაც გაანალიზებულია კანონმდებლობა, რომელიც არეგულირებს მოსამართლეების დისციპლინურ პასუხისმგებლობას და ამ კანონმდებლობის განხორციელების პრაქტიკას. მოხსენებაში განსაკუთრებით ხაზგასმული იყო სასამართლოში არსებული ნაკლოვანებები, მათ შორის,  მიუკერძოებლობისა და დისკრიმინაციის ფაქტები.
საქართველოში დაჩი ცაგურია, ჯაბა ჯიშკარიანი და ირაკლი კორძაია - მოძრაობა „7 ნოემბერის“ აქტივისტები დააკავეს 23 ნოემბერს. იმავე დღეს ადმინისტრაციულმა სასამართლომ ისინი დააჯარიმა საქართველოს პარლამენტის შენობიდან 25-30 მეტრის მოშორებით აქციის გამართვისთვის მაშინ,  როცა „კანონი შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ კრძალავს აქციის ჩატარებას ადმინისტრაციული შენობიდან მხოლოდ ოცი მეტრის რადიუსში. ახალგაზრდა აქტივისტები პარლამენტის წინ ტროტუარის საფეხურზე ისხდნენ. მათ ხელში ეკავათ პოლიციელების მიერ მოკლული ამირან რობაქიძისა და სანდრო გვირგვლიანის სურათები და პოსტერი წარწერით: „საზოგადოებრივი ტელევიზია ხალხს!“
სიტუაცია სამივე ქვეყანაში კვლავ კრიტიკულია სიტყვისა და მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით - ცილისწამება სისხლის სამართლის დანაშაულად ითვლება აზერბაიჯანში. სომხეთსა და საქართველოში არ არის გამჭვირვალე მედიის მფლობელების ვინაობა და ხორციელდება მთავრობის ცენზურა მედიაზე, საზოგადოებრივი მაუწყებლობების ჩათვლით, რაც ქმნის სერიოზულ პრობლემებს დემოკრატიის განვითარებისთვის.
აზერბაიჯანში ამჟამად 5 ჟურნალისტი და 2 ბლოგერი იმყოფება გისოსებს მიღმა სხვადასხვა ბრალდებით, რომლებიც უკავშირდება მათ მოღვაწეობას. ამჟამად საკმაოდ კრიტიკულია გაზეთ „ბიზიმ იოლ“-ის კორესპონდენტის მუშფიგ ჰუსეინოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა. მას აქვს ტუბერკულოზი, მაგრამ ხელისუფლება  არ უზრუნველყოფს მის სათანადო მკურნალობას.
ჟურნალისტები ხშირად განიცდიან ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას, მაგრამ, როგორც წესი, დამნაშავეები დაუსჯელები რჩებიან.
ზემოთაღნიშნული საქმეები და ტენდენციები მიანიშნებენ, რომ სომხეთში, აზერბაიჯანსა და საქართველოში ადამიანის უფლებების სფეროში და კანონის უზენაესობის თვალსაზრისით, სერიოზული პრობლემებია. საკმაოდ გრძელია იმ პრობლემების სია, რომელიც უარყოფითად მოქმედებს როგორც უფლებადამცველებზე, ასევე უბრალო მოქალაქეებზე.
სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით უფლებადამცველთა როლი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. თავის მხრივ, ამ ქვეყნებში არსებული გარემო უფლებადამცველებს რისკის ქვეშ აყენებს. შესაბამისად, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ყურადღება მიექცეს უფლებადამცველთა დაცვას და მათი მუშაობის ხელშეწყობას სამხრეთ კავკასიაში, ასევე, ყურადღება უნდა მიექცეს უფლებადამცველთა მიერ ადამიანის უფლებებთან და კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებით წამოჭრილი პრობლემების დაძლევას კონკრეტული მოქმდებით და დროული ზომებით.
ვიხსენებთ რა, ბოლო წლების მსოფლიო გამოცდილების, რომელიც გაეროს ყოფილმა გენერალურმა მდივნმა კოფი ანანმა ასე ჩამოაყალიბა - „როდესაც უფლებადამცველების უფლებები ირღვევა, ყველა ჩვენთაგანის უფლებები საფრთხეშია და ჩვენ ნაკლებად დაცულები ვართ“ , ქსელის 30 წევრი ორგანიზაცია მოუწოდებს:
გაეროს, ევროკავშირს, ევროსაბჭოს, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს:
• გაზარდონ მათი მხარდაჭერა და წვლილი უფლებადამცველების დაცვის საქმეში,  ჩაერიონ უფლებათა დარღვევის ცალკეულ საქმეებში, რომლებზეც საჭიროა დაუყოვნებლივი რეაგირება და ამისათვის გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ადამიანის უფლებათა დაცვის ყველა ინსტრუმენტი და საშუალება;
• მიიღონ შესაბამისი ზომები, რათა მთავრობებმა, ევროკავშირის მისიებმა და სხვა შესაბამისმა ორგანიზაციებმა სომხეთში, აზერბაიჯანსა და საქართველოში, ასევე სხვა ქვეყნებშიც, ეფექტურად განახორციელონ გაეროს და ევროსაბჭოს დეკლარაციები და ევროკავშირის სახელმძღვანელო მასალები („გაიდლაინები“), რომლებიც ეხება უფლებადამცველებს;
• გააგრძელონ გაეროს უმაღლესი კომისრის, ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის და გაეროს უფლებადამცველთა სპეციალური წარმომადგენლის ოფისებისადმი პოლიტიკური მხარდაჭერა, შეაფასონ მათი მუშაობა და უზრუნველყონ ისინი საჭირო რესურსებით;
• განიხილონ უფლებადამცველებისთვის და მათი ოჯახებისთვის სპეციალური ფონდების შექმნის მიზნით ფინანსური დახმარების გამოყოფის შესაძლებლობები; ასევე უკვე არსებული ორგანიზაციებისა და პროგრამებისათვის მსგავსი დახმარების გაწევაც.
ევროსაბჭოსა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საელჩოებს და სხვა დემოკრატიულ ქვეყნებს:
• მიიღონ შესაბამისი ზომები, ზოგადად უფლებადამცველების მხარდასაჭერად დასახმარებლად, განსაკუთრებით სარისკო სიტუაციებში:
- მიიღონ ზომები, რათა შემოიღონ ჰუმანიტარული სავიზო სქემები ან საგანგებო ვიზები რისკის ქვეშ მყოფი უფლებადამცველებისთვის და მათი ოჯახის წევრებისათვის;
- მიიღონ სხვა საჭირო ზომები მუდმივი დევნის შედეგად საფრთხის ქვეშ მყოფი ან გასაჭირში მყოფი უფლებადამცველების დასახმარებლად, რათა ისინი გადავიდნენ მესამე ქვეყანაში;
- დააკვირდნენ უფლებადამცველების საქმეებზე ჩატარებულ სასამართლო პროცესებს;
• განიხილონ უფლებადამცველებისთვის და მათი ოჯახებისთვის სპეციალური ფონდების შექმნისთვის ფინანსური დახმარების შესაძლებლობა, ასევე სხვა მსგავსი პროგრამებისთვის ფინანსური დახმარებაც;
• განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ იმ ვალდებულებებს, რომლებსაც უფლებადამცველების შესახებ ევროკავშირის გაიდლაინები მათ აკისრებს ქვეყნებთან დაკავშირებული სტრატეგიების შექმნისა და განხორციელების დროს.
საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებს:
• განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ იმას, რომ უფლებადამცეველებს სჭირდებათ უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო, რათა ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიზაციის სფეროში განხორციელდეს სერიოზული ცვლილებები;
• სამოქმედო ქვეყნებში ადგილობრივ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან დიალოგის დროს ჩართონ რაც შეიძლება მეტი უფლებადამცველი;
• განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ უფლებადამცველებისა და მათი ოჯახებისათვის სპეციალური ფონდების შექმნისთვის ფინანსურ დახმარების გამოყოფას, ასევე სხვა მსგავსი პროგრამების ფინანსურ დახმარებასაც.

On the 10th of December – the international day of human rights - the members of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders celebrate the progress achieved in their struggle for freedom, equality and justice.
Yet, we recognize with particular concern that the South Caucasus remains to be a part of the world where people who defend the rights and lives of others often fall victims of their own success – in response to their non-violent work for human rights they often face various forms of violence and repressions from the state.
In 2009 threats, torture, ill treatment, arbitrary arrests and detentions, unfair trials, defamation campaigns, and other forms of harassments against defenders and other citizens have continued in Armenia, Azerbaijan and Georgia.
Moreover, impunity for such violence remains prevalent.
The year of 2009 witnessed serious, and at some extent successful, attempts by the governments in the South Caucasus to restrict and tighten the legal framework regulating the work of defenders and NGOs.
In July drastic amendments to the NGO law was introduced in Azerbaijan - although under the pressure of international organizations, the government was not able to adopt the amendments as introduced, but some amendments were still adopted which restrict and unnecessarily burden creation and work of NGOs.
According to the current law, e.g., if an NGO does not submit financial report no later than April 1 of each year, and fails to do so after receiving a written notification from an executive body, NGO is held accountable in accordance with the legislation of the Republic of AzerbaijanThe form of the report, text and the rules of its submission in a set period of time are determined by the executive body.
Restrictive laws have been adopted in Georgia as well, in particular 1) amendments to the Law on Assembly and Manifestation allowing interference in peaceful assembly and manifestation in situations which do not create actual threat to the rights and freedoms of others and/or are not necessary to protect any public good of a higher value. 2) increase of the term of administrative detention from 30 up to 90 days. Such a detention can be applied among other activities for minor hooliganism violating public order and tranquility of citizens – an offence which allows a broad space for abuse of power to silence critical voices.
Concerns are rising in relation to yet another amendments to the Law on Police and the draft law similar to US Patriot Act pending before the Parliament currently. If adopted as they stand now, both laws will considerably increase executive’s authority to restrict civil liberties.
Amendments imposing strict government control upon NGOs are currently pending before the Parliament of Armenia. According to the draft, NGOs must e.g., hold general assemblies once every four years and they are obligated to present an 11-point report, including financial one, to the Ministry of Justice and to the taxation service every year, also they should submit information about the head and all employees of the NGOs, etc.
These facts demonstrate once again that the effects of attack against NGOs and the civil society in one country never stays limited within the borders of that particular country, especially in the regional context.
A dangerous tendency has emerged and is gaining force in all three countries - turning a victim into a criminal and on the other hand - punishing those who expose the violations rather than bringing to justice those who commit these violations.
Just few examples of this tendency are cases of:
A human rights activist Mariam Sakhudyan in Armenia - charged with false denunciation and later on with slander for her video recording exposing sexual harassments of school children by their teacher in one of the schools in Armenia.
A well-known human rights lawyer and chairman of Legal Education Society (LES) Intigam Aliyev, and LES lawyer Nurlana Aliyeva in Azerbaijan,– facing the risk of criminal prosecution and imprisonment for non-execution of the Civil Court’s Decision. The Court ordered them to pay a considerable fine and publish an apology for degrading “honor and dignity of the judge” as they published the report which analyzes the legislation regulating disciplinary liability of judges and the practice of its implementation. The report emphasized deficiencies in the activity of that body, including the facts about impartiality and discrimination.
Dachi Tsaguria, Jaba Jishkariani and Irakli Kordzaia in Georgia, activists of the movement “November 7” - who were detained and fined by the administrative court on the 23rd of November for holding action in front of the Parliament at a distance of 25-30m from the Parliament building. Meanwhile, the Law on Assembly and Manifestations prohibits an action to be held only within the radius of 20m. The young activists were sitting in front of the Parliament building with photos of Amiran Robakidze and Sandro Girgvliani – two most well-known victims of police excessive use of force and impunity of executive for most serious human rights violations, respectively. The three also had displayed a poster saying “Public TV for People.”
Situation remains critical in the field of freedom of expression and media in all three countries, most importantly – defamation is still a criminal offence in Azerbaijan, non-transparent media ownership and direct government censorship of the media, including of public broadcasters. create serious challenges for democracy development in Georgia and Armenia.
In Azerbaijan currently 5 journalists and two bloggers are kept behind the bars under different charges, all actually related to their work. Currently the most critical is the health situation of Mushfig Huseynov, a "Bizim yol" newspaper correspondent in Azerbaijan who is suffering from tuberculosis while authorities are failing to provide him with appropriate treatment.
Journalists are often subjected to physical and verbal abuse in all three countries, however as a rule, the perpetrators go unpunished.
The cases and tendencies outlined above highlight the deep problems in the field of human rights and rule of law in Armenia, Azerbaijan and Georgia. Moreover, while the existing situation negatively effects defenders, as well as any other citizen in these countries, the list of problems is not conclusive.
In such challenging environments the role of human rights defenders becomes particularly crucial and on the other hand, puts defenders under increasing risk. Therefore, it is vital to pay special attention to the protection of human rights defenders in the South Caucasus, support their work and to meet with concrete action and timely remedies their concerns in the field of human rights and rule of law in their respective countries.
Recalling the worldwide lesson from recent years, as articulated by the former UN Secretary–General, Kofi Annan, that “when the rights of human rights defenders are violated, all our rights are put in jeopardy and all of us are made less safe,”
the Network member 30 organizations call upon:
UN, EU, Council of Europe, OSCE/ODIHR and other international actors, to:
• further increase their support for and contribution to the protection of human rights defenders, including interventions in specific cases requiring urgent action using the full range of their human rights instruments and bodies;
• take appropriate measures for effective implementation of UN and CoE Declarations and EU Guidelines on Human Rights Defenders by governments, EU missions and other relevant stakeholders in Armenia, Azerbaijan and Georgia, as well as in other countries;
• continue provision of the necessary political support to the institutions of the UN High Commissioner and CoE Commissioner for Human Rights, UN Special Representative on Human Rights Defenders, give appropriate follow-up to their work and provide them with necessary resources.
• consider provision of financial support for the establishment of special funds for human rights defenders and their families as well as for the existing organizations and programs providing such support.
The Embassies of CoE and EU member countries, as well as of other democratic countries to:
• take appropriate measures to support and protect human rights defenders in general and in risk situations in particular;
- take measures for establishing humanitarian visa schemes or emergency visas for defenders and their family members when facing immediate risk;
- take any other appropriate measure for the support of the human rights defenders who are facing imminent danger or are in need of respite as a consequence of persistent persecution in third countries;
- observe the trials against human rights defenders;
• consider provision of financial support for the creation of special funds for human rights defenders and their families as well as for the programs providing such support;
• pay special attention to their obligations under EU Guidelines on Human Rights Defenders in planning and implementing their country strategies.
International Donor organizations, to:
• pay special attention to the need for safe and enabling environment for human rights defenders in order to ensure sustainable change in the fields of human rights and democratization;
• involve as broad range of defenders as possible in their dialogue with local civil societies of the countries of their action;
• pay special attention to the provision of financial support for the establishment of special funds for human rights defenders and their families as well as for the programs providing such support.