16 ივლისს „ქორთიარდ მერიოტში“ ადამიანის უფლებათა დამცველის სამხრეთ კავკასიური ქსელის პრეზენტაცია შედგება
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ (საქართველო), „სომხეთის ჰელსინკის ასოციაცია“ (სომხეთი) და „რეპორტიორებისთავისუფლებისა და უსაფრთხოებისათვის ინსტიტუტი“ (აზერბაიჯანი) იწვევს დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების მისიების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლებს ადამიანის უფლებათა დამცველების სამხრეთ კავკასიური ქსელის გახსნის ცერემონიაზე. ქსელი აერთიანებს 30 უფლებადამცველ ორგანიზაციას სამხრეთ კავკასიის რეგიონში, 10 ორგანიზაციას თითოეული ქვეყნიდან.
ქსელის გახსნის ცერემონია გაიმართება 18 სთ-ზე 16 ივლისს, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“.
ადამიანის უფლებათა დამცველების სამხრეთ კავკასიული ქსელის მიზანია ხელი შეუწყოს ადამიანის უფლებათა დამცველებისათვის უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემოს შექმნას. კავკასიის რეგიონში, სამხრეთ კავკასიის ჩათვლით, უფლებადამცველები ხშირად აწყდებიან სერიოზულ პრობლემებს და იდევნებიან თავიანთი საქმიანობის გამო. სახელმწიფო, სადაც უფლებადამცველი არ არის დაცული დევნისა და შევიწროებისაგან, თითოეული ადამიანის უფლებებსა და თავისუფლებებს ემუქრება სერიოზული საფრთხე. ამიტომაც, მსგავსი ქსელის შექმნა და ეფექტური საქმიანობა უაღრესად მნიშვნელოვანი ნაბიჯია სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვაზე ორიენტირებული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების ხელშესაწყობად.
უფლებადამცველებს, რომლებიც იდევნებიან თავიანთი საქმიანობის გამო ქსელი სთავაზობს დროებით თავშესაფარს, უფასო იურიდიულ, სამედიცინო და ფსიქოლოგიურ დახმარებას. წევრ ორგანიზაციებს ქსელი სთავაზობს სხვადასხვა ტრეინინგებს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში. ქსელის ფარგლებში გათვალისწინებული სხვადასხვა სერვისები ხელმისაწვდომია როგორც წევრი, ასევე არაწევრი ორგანიზაციებისათვის.
დღეისათვის ადამიანის უფლებათა დამცველების სამხრეთ კავკასიურმა ქსელმა მატერიალური, ფსიქოლოგიური და სამედიცინო დახმარება აღმოუჩინა 3 უფლებადამცველს, რომლებიც გახდნენ დევნის მსხვერპლნი თავიანთი საქმიანობის გამო (ერთს - საქართველოდან, ორს – აზერბაიჯანიდან), მათ შორის გარკვეული დროით უზრუნველყო უფლებადამცველები მესამე ქვეყანაში საცხოვრებელი პირობებით.
ქსელმა გაავრცელა რამოდენიმე პრეს-რელიზი და განცხადება სამხრეთ კავკასიაში მედიისა და გამოხატვის თავისუფლებაზე, უფლებადამცველებზე თავდასხმის, დაპატიმრებისა და ზეწოლის კონკრეტულ ფაქტებზე, ასევე გამოეხმაურა ევროსაბჭოს გენერალური ასამბლეის რეკომენდაციას 1866 (2009), რომელიც ევროსაბჭოს ქვეყნებში უფლებადამცველების მდგომარეობას ეხება.
ივლისში დაგეგმილია აზერბაიჯანის მიერ სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა პაქტის შესრულების თაობაზე მოსმენა გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტში. საქართველოში ჩატარებული ტრენინგის შედეგად, რომელიც ადამიანის უფლებათა დაცვის გაეროს მექანიზმებს შეეხებოდა, ქსელის წევრმა რვა აზერბაიჯანულმა ორგანიზაციამ ამ საკითხზე მოამზადა ერთობლივი ალტერნატიული ანგარიში, რომელიც წარედგინება ადამიანის უფლებათა კომიტეტს. ალტერნატიული ანგარიში მომზადდა „რეპორტიორების თავისუფლებისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტის“, „ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდის“ (ნორვეგია) და ჟენევაში არსებული სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა ცენტრის ხელშეწყობით.
პროექტს ახორციელებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ (საქართველო) პარტნიორ ორგანიზაციებთან „სომხეთის ჰელსინკის ასოციაცია“ (სომხეთი) და „რეპორტიორების თავისუფლებისა და უსაფრთხოებისათვის ინსტიტუტი“ (აზერბაიჯანი) ერთად და „ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდის“ (ნორვეგია) ხელშეწყობით. საინფორმაციო სააგენტო „მემო.რუ“ (რუსეთის ფედერაცია) პროექტის ასოცირებული პარტნიორია და კოორდინატორებს ეხმარება ქსელის ფარგლებში სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების მიზნით ღონისძიებების დაგეგმვასა და განხორციელებაში.

On July 16 South Caucasus Network of Human Rights Defenders Will Be Presented in the Hotel Courtyard Marriott
Human Rights Center (Georgia), Armenian Helsinki Association (Armenia) and Institute for Reporters Freedom and Safety (Azerbaijan) cordially invite diplomatic missions, delegations of international organizations, NGOs and all media to a presentation of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders which unites 30 well-established human rights NGOs, 10 from each respective country.
The event will take place at 18 p.m. on the 16th of July in Hotel “Courtyard-Marriot” Tbilisi, Georgia.
South Caucasus Network of Human Rights Defenders seeks to facilitate the development of a safe and enabling environment for human rights defenders in Armenia, Azerbaijan and Georgia. In the Caucasus region, including the South Caucasus, human rights defenders often face serious challenges and persecution for their activities. A country where a human rights defender is not safe from persecution and harassments for his or her activities, the liberty and rights of each human being is under serious threat. Therefore, the creation and effective functioning of similar Networks is of utmost importance for building up a vibrant civil society and the establishment of a state based on respect for and protection of human rights and fundamental freedoms.
South Caucasus Network of Human Rights Defenders provides assistance to persecuted human rights defenders by offering them shelter, free legal, psychological and medical aid. The Network also offers trainings to its members on various aspects of human rights protection and a number of other services to members and non member NGOs as well. The Network member NGOs meet every six months at regional meetings to develop a common understanding about the progress achieved, existing challenges and the activities to be undertaken.
South Caucasus Network of Human Rights Defenders already has provided material, psychological and medical assistance to three persecuted human rights defenders (one Georgian and two Azerbaijani), including help to seek a temporary safe environment in a third country.  The Network has issued a number of press releases and statements concerning the freedom of expression and the media freedom situations in the South Caucasus, about individual cases of harassments, attacks and imprisonments of human rights defenders and a statement welcoming the PACE Recommendation 1866 (2009) about the situation of human rights defenders in Council of Europe member states.
As a follow-up to the training in Georgia on UN mechanism for protection of human rights, eight Azerbaijani members of the Network prepared a joint alternative report to be submitted to the Human Rights Committee for its hearing in July on Azerbaijan’s compliance with the International Covenant on Civil and Political Rights. Preparation of the report was coordinated by the Institute for Reporters Freedom and Safety, with support by the Human Rights House Foundation and the Geneva-based Center for Civil and Political Rights.
Human Rights Center (Georgia) together with its partner organizations Armenian Helsinki Association (Armenia) and Institute for Reporters Freedom and Safety (Azerbaijan) implements the Project of the Network. . Human Rights House Foundation (Norway) facilitates implementation of the Project of the Network, together with the coordinating organizations. Information Agency MEMO.RU (Caucasian Knot) is an associated partner in the Project of the Network and assists project partners in planning and implementation of the public awareness campaign.
The Creation of South Caucasus Network of Human Rights Defenders is supported by a generous contribution from the EU of 698 483 Euros, approximately 1.627.465 GEL.