„ის, რაც ხდება, პედაგოგის დისკრიმინაციაა და სხვა არაფერი“
„არ შეიძლება ადამიანი და, მით უფრო - მასწავლებელი, მუდმივად შიშის ქვეშ ცხოვრობდეს. აი, ესაა ერთადერთი მიზეზი, რის გამოც ამ სასერთიფიკაციო გამოცდაზე მოვედი. სამარცხვინო ფაქტია, რომ პედაგოგს (თანაც ასეთი დაძაბული სასწავლო წლის შემდეგ) იმის მაგივრად, უკეთეს სამუშაო პირობებს სთავაზობდნენ, გამოცდებზე დაარბენინებენ და ნორმალურად იმასაც კი ვერ უხსნიან, რა საჭიროა ეს ყველაფერი, თუ მას სკოლიდან ისედაც უშვებენ“, - ასეთი განწყობით დატოვა 22 ივლისს ერთ-ერთმა პედაგოგმა ქუთაისის საგამოცდო ცენტრი. მასწავლებელთა სასერთიფიკაციო გამოცდებზე პედაგოგთა უმრავლესობა საერთოდ არ გამოცხადდა.
იმისთვის, რომ სამსახური შეინარჩუნოს, სასერთიფიკაციო გამოცდები 2014 წლამდე ყველა პედაგოგმა უნდა ჩააბაროს. ინფორმაციას განათლების სამინისტრო ავრცელებს. თუმცა, იმის გარანტიას არ იძლევა, რომ ჩაბარების შემთხვევაში ყველა მათგანი სკოლაში დარჩება. რესურს-ცენტრებმა სამინისტროსგან დირექტივა უკვე მიიღეს - სკოლები ზედმეტი შტატებისგან და მცირესაათიანი პედაგოგებისგან უნდა გათავისუფლდეს.
„ეს ის შემთხვევაა, როცა არ იცი, რა და როგორ უნდა გააკეთო. იმისთვის, რომ ვინმემ არ დაგჩაგროს და არ გითხრას, რომ მასზე ნაკლები კვალიფიკაციის მასწავლებელი ხარ, გამოცდას აბარებ. თუმცა, თუ დასჭირდათ, ამასაც ყურადღებას არ მიაქცევენ და სკოლიდან ისე გაგიშვებენ, ნერვიც არ შეუტოკდებათ. ცუდი ის კი არაა, გამოცდას რომ გვაბარებინებენ, არამედ ის, რომ არ იციან, ამას რატომ აკეთებენ. თუ მაინც თავისი გააქვთ, ჯერ გასაშვები გაეშვათ და ვინც დარჩებოდა, იმათთვის ჩაეტარებინათ ეს გამოცდები. არიან მასწავლებლები, ვინც მცირესაათიანია და მათი ყოფნა-არყოფნის საკითხი დგას. არადა, ეს ხალხი გამოცდებს აბარებს. მოკლედ, თავგზა აგვირიეს“, - ამბობს ქუთაისელი პედაგოგი მანანა ჩარკვიანი.
წინასწარი მონაცემებით, სექტემბრიდან საქართველოში 20 ათასამდე მასწავლებელი დარჩება უმუშევარი. ვითარება, რომელიც საჯარო სკოლებში ბოლო დროს შეიქმნა, ამის წინაპირობაა. „მცირესაათიანი და პენსიონერი მასწავლებლები სახლში. სკოლას მხოლოდ 18 საათიანი პედაგოგი სჭირდება“ - დაახლოებით ამ პათოსით საუბრობენ რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელები, რომლებიც სამინისტროს დაკვეთას ასრულებენ.
„ეს ხალხი დირექტორებს აყენებს უხერხულ მდგომარეობაში. დირექტორი ვალდებული ხდება, ბრძანება შეასრულოს. უარეს შემთხვევაში სამსახურს გამოემშვიდობება. ძალიან დაძაბული ვითარებაა და ზუსტად ვიცი, რომ სექტემბრიდან ეს დაძაბულობა კიდევ უფრო გამძაფრდება. რეალურად, პედაგოგთა გაშვების პროცესი უკვე დაიწყო. მერე რა, რომ გათავისუფლების ბრძანება ჯერ არ დაწერილა. სექტემბრიდან დაიწერება და შესაბამისად, ბევრი ადამიანიც უმუშევარი დარჩება. თურმე, 18 საათზე ნაკლები პედაგოგს არ უნდა ჰქონდეს. ყველა ასეთი კატეგორია უკვე გადაიხაზა და სიები სამინისტროს გადაეგზავნა,“ - ამბობს  საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე ლია რატიანი.
პედაგოგთა აზრით, სკოლიდან მათი გაშვების უფლება არც დირექტორს აქვს, არც რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელს და მითუფრო, არც მინისტრს: „ეს საკითხი სახელმწიფომ უნდა გადაწყვიტოს. საქართველოში კი, არ არსებობს მყარი სისტემა, რომელიც პედაგოგის კვალიფიკაციას შეისწავლის და სკოლაში მის დატოვება-არდატოვების საკითხს გადაწყვეტს. ის, რაც ჩვენს სინამდვილეში ხდება, ადამიანის დისკრიმინაციაა და მეტი არაფერი. საბოლოო ჯამში, ეს ყოველივე საჯარო სკოლების მოსპობისკენაა მიმართული. ამ ქვეყანაში საჯარო სკოლა არავის ჭირდება და  სწორედ ამ პროცესებით ნელ-ნელა ძირს უთხრიან მას“.
ქუთაისელი პედაგოგები შექმნილ ვითარებას აპროტესტებენ და მზად არიან, განათლების სამინისტროს ე. წ. სასექტემბრო შეტევას სათანადოდ დაუპირისპირდნენ.

“It Is Discrimination of Teachers and Nothing More”
“A person and particularly teacher shall not live in permanent fear. It is the only reason why I took part in the exams. It is shameful when a teacher (after such a tense school year) has to take exams instead creating better working conditions for them; they cannot even explain to us why we need the exams because they dismiss teachers from schools despite all our efforts,” a teacher from Kutaisi stated after leaving the examination center on July 22. Most of the local teachers did not attend the exam.
In order to keep the job, every teacher should take the exam before 2014. The information is spread by the ministry of education. However, the state institution cannot guarantee that every teacher will stay in school after passed exams. The resource-centers already received directives from the ministry – to free schools from spare staff and teachers with few working hours.
“It is the situation when you do not know what and how to do. In order not to be subdued by others, who claim that they have better qualification than you, we have to take the exam. However, nobody will pay attention to it and dismiss us from school without any problem. The problem is not the exam itself but the fact that they do not know why we take this exam. If they are going to fire us from school by all means, let them do it and then organize the exams for those who remain in school. There are teachers with few working who took exams but might be dismissed anyway. All in all, we are very confused,” said a teacher from Kutaisi Manana Charkviani.
According to preliminary information, about 20 000 teachers will remain unemployed in September throughout Georgia. The current situation in public schools demonstrates their intention. “Retired teachers and teachers with few working hours will go home. The school needs only teachers with 18 working hours,” the directors of district resource-centers make similar statements as they are ordered by the ministry of education.
“These people put school directors in awkward situation. The director has to obey the order. Otherwise they will lose the job. The situation is very tense and I am sure the situation will get worse in September. In fact, the process of firing teachers has already started. It is no problem that the ministry has not released the decree yet; they will do it in September and a lot of people will get unemployed. They say a teacher should not work less than 18 hours. Every similar teacher is already crossed out and their lists are already sent to the ministry,” said the chairwoman of the Kutaisi office of the Independent Trade Union of Teachers and Scientists Lia Ratiani.
Teachers think neither school director nor the head of the resource center has right to dismiss that from school; furthermore, the minister cannot fire them either. “The state shall resolve this problem. There is no valid system in Georgia which could evaluate the teacher’s qualification and decide to leave him/her at school or not. Our situation is discrimination and nothing more. Finally, all these activities aim to abolish public schools. Nobody needs schools in this country and they have already started this process.”
Teachers from Kutaisi protest the current situation and are ready to oppose the activities of the ministry of education in September.