მოძრაობა "არას" ლიდერი ლევან ჩიტაძე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ნინო სანდოძეს მისი ორგანიზაციის წევრის აკაკი დარასელიას უკანონოდ დაპატიმრებაში ადანაშაულებს .
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე ლევან ჩიტაძემ განაცხადა, 14 ივნისს, როდესაც განიხილებოდა მათი ორგანიზაციის წევრის ლუარსაბ ჟვანიას აღმკვეთი ღონისძიების შეფარდების საკითხზე მსჯელობა, სასამართლო სხდომაზე არსებული უსამართლობის გამო მოძრაობის წევრმა აკაკი დარასელიამ დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვა და განაცხადა, რომ ლუარსაბ ჟვანია იყო ვანო მერაბიშვილის პირადი პატიმარი.
დარბაზიდან გასული დარასელია, მოსამართლე ნინო სანდოძის ბრძანებით, მანდატურებმა უკან შემოაბრუნეს და მოსამართლემ ადმინისტრაციული ერთთვიანი პატიმრობა სასამართლოს უპატივცემულობის გამო შეუფარდა.
როგორც ლევან ჩიტაძემ განაცხადა, 2003 წლიდან დღემდე სასამართლოს წესრიგის დარღვევის გამო და სასამართლოს მიმართ უპატივცემულობის გამო ასეთი მკაცრი სასჯელი არავის შეფარდებია. მოსამართლეები იღებდნენ მხოლოდ დაჯარიმების გადაწყვეტილებას და ეს არის უპრეცედენტო ფაქტი.
მისივე განცხადებით, მოსამართლემ მიიღო პოლიტიკური გადაწყვეტილება, ვინაიდან დარასელია არის მოძრაობა "არას" წევრი და მკაცრი გადაწყვეტილება სწორედ აქედან გამომდინარე მიიღო მოსამართლე ნინო სანდოძემ.
ლევან ჩიტაძე აღნიშნავს, რომ მომხდართან დაკავშირებით დაუკავშირდნენ სახალხო დამცველს, რომელმაც არანაირი რეაგირება არ მოახდინა.
მანვე სახალხო დამცველი უფლებამოსილების არაჯეროვან შესრულებაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ ისინი გეგმავენ სახალხო დამცველის გულგრილობის და მოვალეობის არშესრულების შესახებ ანგარიში წარუდგინონ ევროკომისიას. კერძოდ, პერ ეკლუნდს, სადაც იქნება კონკრეტული ფაქტები მოყვანილი, როდესაც სახალხო დამცველმა არანაირი რეაგირება არ მოახდინა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე.

“NO” Movement blames Tbilisi City Court Judge for Unlawful Imprisonment of Akaki Darsalia
The “No” movement leader Levan Chtadze blames the Tbilisi City Court judge, Nino Sandoradze, for unlawful detainment of his organization member, Akaki Daraselia.
On June 14, when there was a court hearing for organization member, Luarsab Zhvania,  Akaki Darsalia left the court room to demonstrate his protest for Zhvania being tried for injustices during the sitting movement. He declared that Luarsab Zhvania was Vano Merabishvili’s private prisoner. Soon after, Darsalia was taken back into the court hall and the judge, Nino Sandoradze, sentenced him to a one month imprisonment for disrespecting the court. This is all according to Levan Chitadze as he spoke at a press conference today.
As Levan Chitadze declared, since 2003 not one person has been so severely punished for disrespecting the court. It is usual for judges to establish some financial penalties, but no one has been imprisoned before.
Mr. Chitadze declared that this is a political decision because Daraselia is a member of the “No” movement.
Levan Chitadze also noted that the ombudsman had no reaction when he was informed of this fact.  A detailed report with concrete evidence about him not fulfilling his duties will be presented to Euro commission, more specifically to Per Eclund, declared Mr. Chitadze.