თბილისის საქალაქო სასამართლო ეხმაურება მოძრაობა "არა!"-ს განცხადებას, ამავე ორგანიზაციის წევრის, აკაკი დარასელიას უკანონო დაპატიმრების შესახებ.
როგორც "ინტერპრესნიუსს" თბილისის საქალაქო სასამართლოს პრესსამსახურში განუცხადეს, 14 ივნისს, განსასჯელ ლუარსაბ ჟვანიას მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოცხადების შემდეგ, სხდომის დარბაზში მყოფმა აკაკი დარასელიამ სასამართლოს მიმართ გამოიჩინა აშკარა უპატივცემლობა, რაც გამოიხატა როგორც სიტყვიერ შეურაცხყოფაში, ასევე სასამართლოს მანდატურის თანამშრომლების მიმართ ფიზიკურ ძალადობაში.
სასამართლოს განცხადებით, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 208-ე მუხლის თანახმად, წესრიგის დამრღვევის მიმართ თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარის მიერ და არა მოსამართლე ნონო სანდოძის მიერ, როგორც ეს ნათქვამია მოძრაობა "არა!"-ს განცხადებაში, გამოყენებული იყო პატიმრობა 30 დღის ვადით. აღნიშნული სახდელის დადებისას გათვალისწინებული იქნა სასამართლოში წესრიგის დარღვევის სახე და სიმძიმე.
სასამართლო განმარტავს, რომ სასამართლოში წესრიგის დარღვევისა და სასამართლოს უპატივისცმლობისათვის საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებულია შესაბამისი სანქციები დარღვევის ხასიათისა და სიმძიმის მიხედვით.
"არა!"-ს ლიდერმა ლევან ჩიტაძემ დღეს პრესკონფერენცია გამართა, სადაც მოსამართლე ნინო სანდოძე მოძრაობის წევრის აკაკი დარასელიას მიმართ უკანონო გადაწყვეტილების მიღებაში დაადანაშაულა. როგორც ჩიტაძემ განაცხადა, სასამართლო დარბაზში წესრიგის დარღვევისათვის პატიმრობის სანქცია 2003 წლიდან არავის დაკისრებია, დარასელიას მიმართ გადაწყვეტილებას კი პოლიტიკური უწოდა.

The Tbilisi City Court has made comments in response to the “No” movement’s statement about the unlawful capture of their member Akaki Darsalia.
As the Tbilisi City Court’s Press Center announced to “Interpressnews” on June 14, Akaki Darsalia verbally insulted the court and demonstrated a physical insult to the court guard after Luarsab Zhvania was found guilty.
The court declared that according to article 208 of the procedural code of criminal law, the head of Tbilisi city court, and not judge Nino Sandoradze as the “No” movement declared, sentenced Darsalia to 30 days imprisonment.
The court specifies that disrupting order in a court room and showing disrespect for the procedural code of criminal law is subject to such responsive sanctions.
Today “No” movement leader, Levan Chitadze, spoke at a press conference and blamed judge Nino Sandoradze in unlawful decision. As Chitadze stated, since 2003 not one person has been so severely punished for disrespecting the court. It is usual for judges to establish some financial penalties, but no one has been imprisoned before.