„ნუ მეხებით, თორე მერე ნახეთ ჩემი შეხება თქვენს მიმართ“ - საჯარო მოხელეები ჟურნალისტებს ემუქრებიან
„ეს სტატია მოხსენით... ნუ მეხებით საერთოდ, თორე მერე ნახეთ ჩემი შეხება თქვენს მიმართ...“, - ამ შინაარსის წერილი, ოთარ კოვზირიძისგან, ელექტრონული ფოსტით ჟურნალისტმა ილია მარტყოფლიშვილმა მიიღო. ოთარ კოვზირიძე „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტი და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომელია. კოვზირიძე ირწმუნება, რომ მისი სიტყვები მუქარას არ შეიცავს, თუმცა, ვერ განმარტავს, რა უფლებით მოსთხოვა საჯარო მოსამსახურემ ჟურნალისტს ბლოგზე განთავსებული მასალის წაშლა.
„დაწერა, რომ „ნაცმოძრაობის“ დედოფლისწყაროს ორგანიზაციის ოფისში ვისაც კი ოდესმე წინ და უკან უხეტიალია, ბოლო დროს ყველამ თანამდებობა მიიღოო. მოხეტიალედ მეც ვიყავი მოხსენიებული. ჩემთან არავინ მოსულა და არაფერი უკითხავს. ამიტომაც მივწერე ეს წერილი მეილზე და ვუთხარი, რომ თავი შეიკავონ ასეთი კომენტარებისგან და საერთოდ არ შემეხონ“, - აღნიშნავს კოვზირიძე.
- არ შეგეხონ? რას გულისხმობთ?
- არ შემეხონ რა. მე ჩემი ცხოვრება მაქვს, მაგას არ ვეხები და არც მე არ უნდა შემეხონ. მოხეტიალეს რომ მეძახის, რა უფლება აქვს? ამით შეურაცხყოფას მაყენებს.
- გამგეობაში რა თანამდებობაზე მუშაობთ?
- სპეციალისტი ვარ და კომპიუტერული ტექნოლოგიები მაბარია.
- ე.ი. საჯარო მოსამსახურე ხართ. არ მიგაჩნიათ, რომ ამ შინაარსის წერილით ჟურნალისტზე ზეწოლას ახდენთ?
- წერილის გაგზავნისას არც მიფიქრია რაიმე სახის ზეწოლაზე. უბრალოდ, მეც გავაკეთებ გვერდს ინტერნეტში და დავწერ მაგაზე“.
- კანონმდებლობა, როგორც საჯარო მოსამსახურეს თმენის ვალდებულებას რომ გაკისრებთ, არ იცით?
- ე.ი. რაც უნდა დაწეროს, ხმა არ გავცე? ჟურნალისტებმა თავი გამანებონ რა“.
სანამ მარტყოფლიშვილი კოვზირიძისგან ამ წერილს მიიღებდა, მანამდე მას, როგორც თავად ამბობს, „ნაციონალური მოძრაობის“ დედოფლისწყაროს რაიონული ორგანიზაციის ახალგაზრდული მიმართულების კოორდინატორი გიორგი პაპუაშვილი დაემუქრა.
„გიორგი პაპუაშვილს პირადად არ ვიცნობ. წინასაარჩევნო პერიოდში რამდენჯერმე ვახსენე მასალებში, რის გამოც განაწყენებულია. გასულ კვირას ზედიზედ რამდენიმე სტატია გამოვაქვეყნე, სადაც ვწერდი, რომ მმართველი პარტიის ახალგაზრდული ფრთიდან ახალგაზრდები ნაცნობ-მეგობრობის ნიშნით საკრებულოში და სხვადასხვა სამსახურებში ერთდროულად დასაქმდნენ. ამაზე განაწყენებული პაპუაშვილი ერთ-ერთ შეხვედრაზე საჯაროდ დამემუქრა, რომ სადაც დამიჭერს, თავს გამიტეხავს. მისივე თქმით, სიტყვიერი მუქარა მხოლოდ სიტყვად არ დარჩება და მას სისრულეში აუცილებლად მოიყვანს“, - ამბობს ილია მარტყოფლიშვილი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისის იურისტის ლია ხუროშვილის თქმით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ საჯარო მოხელეები ჟურნალისტების მიმართ აგრესიას არ ფარავენ. ზოგჯერ კი კრიმინალურ მენტალიტეტს ამჟღავნებენ.
„ზოგიერთი მუნიციპალიტეტის გამგებელს მიაჩნია, რომ მუნიციპალიტეტში მომხდარი ფაქტის შესახებ ინფორმაციის რესპუბლიკის მასშტაბით გახმოვანება „ბოზობაა“. ამ მხრივ განსაკუთრებით რთული მდგომარეობა დედოფლისწყაროს რაიონშია, სადაც სამოქალაქო სექტორი პრაქტიკულად არ არსებობს“, - აღნიშნავს ხუროშვილი. იგი 3 ივლისს, დედოფლისწყაროში მომხდარ ინციდენტს იხსენებს, როცა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ნიკოლოზ შანშიაშვილმა ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილს პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს ვიდეოკამერა დაუზიანა.
„როცა რაიონის გამგებელი ჟურნალისტს ასე ექცევა და ამისთვის მას პასუხს არავინ სთხოვს, ეს დაუსჯელობის სინდრომს ამძაფრებს. ჩინოვნიკები რაიონის პირველი პირისგან მაგალითს იღებენ და ცდილობენ ჟურნალისტები დააშინონ. 2004 წლიდან დღემდე, ჟურნალისტებზე ზეწოლისა და თავდასხმის 10-ზე მეტი ფაქტიდან, მხოლოდ ერთია გამოძიებული, რადიო „ჰერეთის“ დირექტორის რამაზ სამხარაძის ცემის ფაქტი პარლამენტის ყოფილი დეპუტატის დავით კაპანაძის მიერ. სასამართლოს მიერ დამნაშავედ ცნობის შემდეგ კაპანაძე კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილედ დაინიშნა. ადამიანებს შეუძლიათ სცემონ ჟურნალისტი, დევნიდნენ თავისუფალ სიტყვას, შემდგომ დასაქმდნენ და დაწინაურდნენ“, - ამბობს ხუროშვილი
ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის თქმით, რეგიონში გაურესდა მდგომარეობა საჯარო ინფორმაციის მიღების კუთხით: „არჩევნების შემდეგ საჯარო ინფორმაციას ან საერთოდ ვერ ვიღებთ, ან ვიღებთ კანონით დადგენილი ვადების დარღვევით და არასრულყოფილს“.
„ხშირ შემთხვევაში, რაიონის პირველი პირები ისეთ საკითხებზე, რომელიც მათ ფიარს არ ემსახურება, კომენტარზეც კი უარს აცხადებენ და პრესმდივნებთან გვამისამართებენ. კახეთის ყველა გამგეობის აპარატში მუშაობს 2 – 3 სპეციალისტი მედიასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მიმართულებით. სინამდვილეში ისინი არაფრის გამკეთებლები არ არიან და ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ყოველთვიურად ხელფასის სახით, „400-ლარიან პენსიას“ იღებენ. ზოგიერთი მათგანი მთელი დღის განმავლობაში „ადნაკლასნიკებში“ ერთობა, ზოგი სამსახურში საერთოდ არ დადის და რაც მთავარია, რაზედაც არ უნდა მივმართოთ, არც ერთმა მათგანმა არასდროს არაფერი არ იცის, „საქმის კურსში არ არიან“, - აღნიშნავს მთივლიშვილი.
კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციაში აღნიშნულ პრეტენზიებს არ ეთანხმებიან. გუბერნატორის პრესმდივნის ხათუნა გულიაშვილის თქმით, მთელი მათი ძალისხმევა მიმართულია იქით, რომ ჟურნალისტებმა მათთან ურთიერთობაში თავი კომფორტულად იგრძნონ
„ყოველთვის ვცდილობთ, მათ ყველა კითხვაზე პასუხი ოპერატიული და ამომწურავი იყოს. ამ მიმართულებით კახეთში მნიშვნელოვანი წინსვლაა. რეგიონს ჰყავს ხელმძღვანელობა, რომელიც მედიასთან ურთიერთობაში განსაკუთრებული კონსტრუქციულობით გამოირჩევა. ამას თავად ჟურნალისტებიც აღიარებენ. სამართლიანობისთვის უნდა ითქვას, რომ არიან ჟურნალისტები, რომლებიც პრესსამსახურების გვერდის ავლით ცდილობენ მუშაობას, რაც ორმხრივი, პოზიტიური თანამშრომლობის ჩამოსაყალიბებლად მთლად სწორი გზა არ უნდა იყოს“, - განაცხადა ხათუნა გულიაშვილმა.

Natalia Sarkisashvili,Kakheti
“Take this article out... don’t attack me at all, or I’ll attack you...’’ wrote Otar Kovziridze in an email to the journalist, Ilia Martkopishvili. Otar Kovziridze is an activist for the Nationalist Party and works at the Dedoplistskaro municipality government. Kovziridze assures that his words don’t include any form of threatening. Though, he can’t explain what gives him right to demand the cancellation of material posted on the journalist’s blog.
- Don’t attack you? What do you mean?
- Just don’t mess with me. I have my own life, I don’t bother them and therefore they shouldn’t bother me. They have insulted me calling me a vagrant.
- What kind of a post do you hold in the municipality?
- I’m in charge of the computer technologies.
- So you are the public worker? Don’t you think that this kind of a letter is an oppression against the journalist?
- I didn’t think about any kind of oppression when I sent a letter. It is also just as simple to make a page on the internet and write about him.
- Do you know that the legislation obligates public workers to endure such criticism?
- So you mean I should say nothing when things like that are written about me? Why can’t they just leave me alone?’’
When Martkoplishvili received this letter from Kovziridze, he was being threatened by the Nationalist Movement’s Dedoplistskaro coordinator, George Papuashvili.
“I don’t know George Papuashvili personally. During the pre-election period I mentioned him couple of times in my materials that he subsequently was frustrated by. Last week I published a couple of articles where I wrote that the young people from the ruling party simultaneously received various jobs using their circle of friends and acquaintances. Papuashvili was angry with me for this and threatened that when he catches me, he will break my head. He added that this is not just a verbal threat and that he will definitely act on such,’’ said Ilia Martkoplishvili.
According to Lia Khuroshvili, the Kakheti Office of the Human Rights Center’s lawyer, public figures are openly aggressive towards journalists after local government elections. Sometimes, they even commit crimes against them.
“Some municipality directors think that spreading municipality facts to the whole Republic is just “bitching’’. The region with the most of this kind of situation is Dedoplistskaro. This is because the civil sector practically doesn’t exist there.’’ states Khuroshvili. He recalls the Dedoplistskaro incident of July 3 when Dedoplistskaro Municipality Director, Nikoloz Shanshiashvili, damaged the video camera of journalist, Gela Mtivlishvili, while he was performing his professional duties.
“When the region’s governor treats journalists in this fashion and nobody asks him for an explanation, it only reinforces such behavior. Government officials are following this example and are attempting to intimidate journalists as well. Since 2004, only one attack of ten on journalists has been investigated. The single instance was the assault of radio ’’Hereti’’ director, Ramaz Samkharadze, by former Parliament member, David Kapanadze. After being found guilty by the Court, Kapanadze was appointed to the position of Chamber of Control Administration Director. People can physically assault journalists, fight freedom of speech and still be appointed and promoted on their jobs,’’ said Khuroshvili.
According to the journalist, Gela Mtivlishvili, the situation concerning the availability of the public information has become even worse, “After the elections, we either don’t receive information or receive a rough version after what the law says is an appropriate amount of time has passed for them to submit such to us.’’
“Often, people holding top positions in their regions refuse to comment at all on matters. This doesn’t help their self-image and they send us to their press secretaries. In all the offices of the Kakheti Municipality there are two or three specialists working with the media. However, they don’t really do anything and simply receive a monthly salary of 400 GEL drawn from the local budget. Some of them are just messing around the entire day on “Odnoklasniki”. Some don’t even go to work, and most important, they can never answer our questions. They are unaware of information that should be necessary to their position,’’ says Mtivlishvili.
The Kakheti Governor’s Administration does not agree with this. According to the Governor’s Press Secretary, all their input is directed to an easily accessible environment for journalists.
’’We always try to answer all their questions objectively and completely. Kakheti is making lots of progress in this respect. The region has leadership which is especially cooperative with journalists and the journalists themselves acknowledge this fact. But to speak honestly, there are journalists who try to work without addressing the press services. This is not beneficial to creating a positive and mutual cooperation,’’ stated Khatuna Guliashvilis.