დედოფლისწყაროს რაიონში მდებარე ბუნების ძეგლი კაკლისყურე კატასტროფის პირასაა. მდინარემ შესაძლოა კალაპოტი შეიცვალოს, რის შედეგადაც 180 ჰა მიწის ფართობი აზერბაიჯაანს დარჩება.
კაკლისყურეს მეორენაირად ჯუმასყურესაც ეძახიან. აქ 180 ჰა (ადრე 200 ჰა იყო) ნახევარკუნძული ხმელეთს 6-7 მეტრიანი მიწის მონაკვეთით (მეანდრის ყელი) უკავშირდება. მას გარშემო უვლის ალაზანი. მეანდრის ყელს მარჯვენა და მარცხენა მხრიდან ტალღები ეხლება და თანდათან საფუძველს აცლის.
ალაზანი ტრასსასაზღვრო მდინარეა, საზღვის დემარკაცია აქ განსაკუთრებულ მიდგომას საჭიროებს, მდინარემ ყელი რომ გაგლიჯოს და სწორხაზოვნად წამოვიდეს, 180 ჰა მიწის ფართობი საზღვრის გარეთ დარჩება და გარკვეულ პრობლემებს შექმნის, თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ყოველწლიურად ამ ნახევარკუნძულს მდინარე გარკვეული სისქის გარსს აცლის და თანდათან აპატარავებს.
წლების განმავლობაში კი, ე.წ. ნახევარკუნძული შესაძლოა წყალმა ჩამორეცხოს და სრულად გააქროს. არადა, ამ იშვიათ ულამაზეს ადგილს ბუნების ძეგლის სტატუსი სწორედ იმიტომ მიენიჭა, რომ აქ ბუნება პირველქმნილი სახით არის შემონახული. ჭალის ტყეების გარდა (რაც თავისთავად უკვე იშვიათობაა), აქ შემორჩენილია ველური კაკლის ენდემური ჯიშები. ის ვაშლოვანის ნაკრძალის დაცული ტერიტორიების ტურისტულ მარშუტშია შეტანილი, აქ არის საფეხმავლო მარშრუტები, მდინარეზე გასასეირნებელი ნავები, საპიკნიკე ადგილები და კოტეჯები ბუნებისმოყვარული ტურისტებისთვის. ახლო პერსპექტივაში ადგილობრივ მოსახლეობას (თუკი ისინი შეძლებენ პროდუქციის მოყვანას) შეეძლება ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქტი შესთავაზოს ტურისტებს და მცირე საოჯახო ბიზნესი განავითაროს.
ანა ბენაშვილი, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სპეციალისტი აღნიშნავს: „რამდენიმე წლის წინ, კალაპოტის ასამაღლებლად დროებითი სამუშაოები ჩატარდა, მდინარის ნაპირთან კალაპოტის ასამაღლებლად ბეტონის სამშენებლო ნარჩენები ჩაიყარა, ამან გარკვეული დროით შეაჩერა მეანდრის ყელზე ტალღების დარტყმის ძალა, მაგრამ დღეს პრობლემამ ისევ იჩინა თავი. ისევ ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩატარებაა საჭირო. ადგილობრივი ხელისუფლება დაინტერესებულია ამ პრობლემის მოგვარებით, ზემდგომ ინსტანციებში გაგზავნილია თხოვნა კაკლისყურეში ნაპირის გასამაგრებელი სამუშაოებისთვის თანხის გამოყოფასთან დაკავშირებით, თუმცა რამდენად დაკმაყოფილდება ეს თხოვნა არავინ იცის“.
გარემოს დაცის სააგენტოს ნაპირდაცვის დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი რუსუდან სტურუა აცხადებს, რომ ობიექტი შესწავლილია და წინასაპროექტო აგეგმვებიც გაკეთდა. თუმცა, ამ წლის ბიუჯეტის მიხედვით, კაკლისყურე არ არის იმ თხუთმეტი ობიექტის სიაში, რომელზეც ნაპირსამაგრი სამუშაოები უნდა ჩატარდეს.

Part of Dedoplistkaro Lands Might be Left in Azerbaijan
Kakliskure, the natural peninsula in the Dedoplistkaro district is on the edge of catastrophe. The river might alter the connecting land which will result in leaving 180 hectares of land in Azerbaijanian territory.
Kakliskure is also called  Jumaskure. The 180 hectare peninsula is connected to mainland by an isthmus (Meandre) that is approximately  6 to 7 meters wide.  The peninsula is surrounded by the river Alazani and slowly waves are eroding land from both sides of Meandre
Alazani is a trans-border river and border demarcation here needs a special attitude. If the river breaks this small connecting land, almost all 180 hectares of land will be left out of the border.  Although, it’s noteworthy that the river is slowly taking a large portion of land from the peninsula too.
In coming years the peninsula might soon disappear. This beautiful place was given the status of a natural reserve because the nature here has been relatively uninterrupted. In addition, the grove forest (which is rare already) contains a special wild nut species. It also is in the touristic route of the Vashlovani forest reserve. Here one can find pedestrian routes, river boats, places for picnic and cottages for tourists while locals are planning to offer eco-food to tourists and develop their own small businesses.
Ana Benashvili, Dedoplistskaro municipality PR manager, said “We managed to conduct interim measures for strengthening the river-bed couple of years ago which prevented the threats temporarily, but the problem has surfaced again. We need protection measures to secure this area once more. Local government is interested in solving the problem and has applied to the higher-ups to allocate money for a project. However, we do not know if how much consideration this application will be given.”
The main specialist of the isthmus protection department of the environmental agency, Rusudan Sturua, states that the location has been studied and pre-project planning has been conducted as well.  The main challenge now is addressing a current budget does not look likely to locate money for the preservation of the land.