ბავშვების კარადაში შენახული ავტომატი, ანუ როგორ ჩნდებიან პოლიტპატიმრები
კონსერვატიული პარტიის წევრი დემურ ანთია 2008 წლის 5 სექტემბერს, დილის ხუთ საათზე დააპატიმრეს. მის სახლში ჩხრეკა გამთენიისას ჩატარდა. პოლიციამ სახლის მეორე სართულზე ბავშვების ოთახში იარაღი აღმოაჩინა. მიუხედავად მის საქმეში არსებული აშკარა დარღვევებისა, ანთიას ერთი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
სისხლის სამართლის საქმის (# 083080163) მიხედვით, შსს ზუგდიდის პოლიცის სამმართველოში შევიდა ოპერატიული ინფორმაცია, რომ დემუ ანთია სახლში არალეგალურ იარაღს ინახავდა. ჩატარდა ჩხრეკა, რომელსაც ორი მეზობელი ესწრებოდა. ჩხრეკის ოქმზე ხელი სწორედ ამ ორ მეზობელს და თავად პოლიციის თანამშრომლებს აქვთ ხელი მოწერილი.
დემურ ანთიამ ბრალი არ აღიარა და განაცხადა, რომ მას პოლიტიკური მოტივით დევნიდნენ.
თხუთმეტი პოლიციელი ერთი სახლის გასაჩხრეკად
დემურ ანთია ორსართულიან, ძველ სახლში ცხოვრობს, სახლს უამრავი კარი და ფანჯარა აქვს, რომელიც ზაფხულში მუდმივად ღიაა. ანთიას, მისი მეუღლის, ასევე მოწმე მეზობლის განცხადებით, ჩხრეკვის დაწყებამდე პოლიცია თავისუფლად გადაადგილდებოდა ოთახებში, მაშინ როცა ოჯახის წევრები ერთ ადგილად იყვნენ მოგროვილნი და არსად უშვებდნენ. მოწმეებს პოლიციამ დაუძახა მხოლოდ ჩხრეკის დაწყებისას და არა იმ წუთას, როდესაც სახლში შემოვიდა. შესაბამისად, პოლიციას ჰქონდა შესაძლებლობა, იარაღი ისე შემოეტანა სახლში, რომ ეს ვერავის დაენახა.
დარეჯან ქობალია, დემურ ანთიას მეუღლე: ,,ჯერ კიდევ ღამე იყო, სახლის უკანა მხრიდან ხმაური შემომესმა. მეგონა, მეზობლის ძროხას იპარავდნენ და წამოვდექი. ამ დროს წინკარზე ბრახუნი ატყდა. კარი, რომ გავაღე, პოლიციელები დავინახე. ჩვენ, ყველანი ქვევით ჩაგვიყვანეს და ოთახიდან არ გვიშვებდნენ. ამ დროს თხუთმეტამდე პოლიციელი სახლსა და ეზოს იყო მოდებული. ყველაგან იყვნენ: წინ, უკან, მეორე სართულზე. ოთახებში თავისუფლად დადიოდნენ, ძალიან ადვილად შეეძლოთ, იარაღი ჩაედოთ. ისედაც, დამალვა თუ უნდოდა დემურს, სხვაგან ვერ დამალავდა?! ვინ დებს ავტომატს და ვაზნებს ბავშვების, არასრულწლოვანი ბიჭების კარადაში”.
საქმეში ასახულია მოწმეების, შერმადინ სარსანიასა და ჯონი ჭითანავას ჩვენებები. ისინი ადასტურებენ, რომ დაინახეს, როგორ ამოიღო პოლიციამ კარადიდან იარაღი. შერმადინ სარსანია აცხადებს, რომ  მაშინ ოქმზე ხელის მოწერა არ უნდოდათ, რადგან დარწმუნებული იყვნენ, რომ იარაღი იქ თავად პოლიციამ ჩადო.
შერმადინ სარსარია, მოწმე: ,,გამოაღეს კარადა და გადმოვარდა ავტომატი. დარეჯანმა კივილი დაიწყო. არ ვაწერდით ჩვენებაზე ხელს, რადგან სახლში ყველგან პოლიციელები იყვნენ და მაგათი ჩადებული იყო ეს იარაღი, მაგრამ მერე სამმართველოში წაგვიყვანეს და იქ მოგვაწერინეს”.
გარდა ამისა, საქმეში დევს თავად პოლიციელების ჩვენებებიც (უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლები ლექსო რაფავა და ირაკლი ჯობავა). ამ ჩვენებში ნათქვამია, რომ სახლში სამი პოლიციელის გარდა არავინ შესულა.
მიუხედავად სხვადასხვა ავტორებისა, ჩვენებების ტექსტი აბსოლუტურად იდენტურია. მეორდება არა მხოლოდ შინაარსი, არამედ სიტყვა-სიტყვით მთელი ტექსტი, მათ შორის გრამატიკული შეცდომები და სასვენი ნიშნებიც. ეს ფაქტი ცხადად მიანიშნებს იმაზე, რომ მოწმეები კი არ დაკითხეს, არამედ წინასწარ გამზადებულ ტექსტზე მოაწერინეს ხელი.
ორმაგი სტანდარტი
მიუხედავად იმისა, რომ სახლში დემურ ანთიას გარდა მისი მეუღლე, სიდედრი და ოთხი შვილი ცხოვრობდა, იარაღის შენახვისთვის მხოლოდ დემურ ანთია დააკავეს. თუმცა არაფერი მიუთითებდა იმ ფაქტზე, რომ იარაღი მაინც და მაინც მისი იყო.
შეიძლება პარალერი მოვიყვანოთ პოლიტპატიმარ ნორა კვიციანის საქმესთან. ნორა კვიციანი სწორედ მის ბინაში აღმოჩენილი არალეგალური იარაღის გამო დააკავეს, მაშინ, როცა იგივე სახლში კიდევ მისი ქმარი და ვაჟიშვილი ცხოვრობდა. მაშინ სასამართლომ ჩათვალა, რომ იარაღი ოჯახის სამი წევრიდან მაინცდამაინც ქალს ეკუთვნოდა. ამ შემთხვევაში კი, პირიქით, ავტომატი ანთიას მიაკუთვნეს, რადგან ის მამაკაცი და ოჯახის უფროსი იყო.
რაც შეეხება თავად იარაღს, ექპერტიზის დასკვნაში არ წერია, თუ ვისი თითის ანაბეჭდები იყო აღმოჩენილი ავტომატზე. ამგვარი სახის ექსპერტიზა იარაღს არ ჩატარებია, რაც ამძაფრებს ეჭვს, რომ რეალურად ავტომატზე არა ანთიასა და მისი ოჯახის წევრების, არამედ პოლიციელების თითის ანაბეჭდები იყო დატოვებული. ამასთან, ჩხრეკის ოქმში აღნიშნულია, რომ იპოვეს ერთი ცალი უნომრო ავტომატი და 30 ვაზნა. უკვე ექსპერტიზის დასკვნაში კი ნომრიანი ავტომატია მოხსენიებული (AK 74, #1114). შესაბამისად, გამოდის, რომ ანთიას სახლში ერთი ავტომატი იპოვეს, ექსპერტიზა კი მეორეს ჩაუტარდა.
დემურ ანთიას ადვოკატი თემურ ქარდავა ყურადღებას ამახვილებს ჩხრეკის ჩატარების დროზე. თუ იარაღის შესახებ ინფორმაცია სამუშაო საათებში შევიდა, ჩხრეკაც მაშინვე უნდა ჩატარებულიყო. სხვაგვარად გამოდის, რომ პოლიციას ინფორმაცია ღამის 4 საათზე მიაწოდეს.
დავით ბაქრაძე: „დაიცავით თავი ყველა საშუალებით“
ყურადსაღებია კიდევ ერთი გარემოებაც. 2008 წლის აგვისტოში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით ბაქრაძემ ტელევიზიის მეშვეობით მოუწოდა სამეგრელოს მოსახლეობას თავი დაეცვა ყველა შესაძლო საშუალებით, რადგან არსებობდა აფხაზეთიდან ოკუპანტების შემოჭრის საშიშროება. რეალურად რუსები მართლაც შემოვიდნენ სამეგრელოში, რამაც ამ ტერიტორიაზე ქართული ხელისუფლების სტრუქტურების პარალიზება გამოიწვია. იმ პერიოდში, როდესაც ანთიას სახლში ჩხრეკა ჩატარდა, სამეგრელო ჯერ კიდევ რუსების მიერ იყო ოკუპირებული, შესაბამისად საფრთხეც არსებობდა. აქედან გამომდინარე, ოჯახში იარაღის არსებობა, თუნდაც ეს ასეც ყოფილი, იქნებოდა პასუხი პარლამენტის თავმჯდომარის მოწოდებაზე, რაც სასამართლომ ასევე არ გაითვალისწინა.
თავად ანთია მისი დაპატიმრების ფაქტს მისავე პოლიტიკურ მოღვაწეობას უკავშირებს. ანთიას თქმით, ხელისუფლება განსაკუთრებით ერთმა ფაქტმა გააღიზიანა.
დემურ ანთია, ყოფილი პოლიტპატიმარი: „ბაქრაძის მოწოდების მერე, სამეგრელოში ხელისუფლების არც ერთი შტო აღარ დარჩა. რა მექნა, მივედი გაეროს ოფისში, სადაც ოფიცერ კლაივ ტროტს შევხვდი. ვუთხარი, ქალაქი უპატრონოთაა დატოვებული, ხალხში პანიკაა, ვრცელდება ინფორმაცია, რომ რუსების ჯარს მოროდიორებიც მოჰყვებიან, რამე ზომები მიიღეთ-მეთქი. ტროტი რუსეთის სამხედრო ძალებს დაუკავშირდა და მითხრა, არანაირი საფრთხე არ არსებობსო. ჩემი ტროტთან მისვლის და არსებული სიტუაციის შეტყობინების ამბავი გახმაურდა. ეტყობა, ამ ფაქტმა ვიღაცეები გააღიზიანა“.
დემურ ანთიას საქმესთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წერილით მივმართეთ და კომენტარი ვთხოვეთ. წერილი უპასუხოდ დარჩა. შსს-ს არ მოისურვა, პასუხი გაეცა იმ ბრალდებებზე, რომელიც ანთიას სამინისტროს სტრუქტურების მიმართ აქვს.
სამი სასამართლო და ერთი განაჩენი
მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს უამრავი მტკიცებულება საქმის ფალსიფიცირებასთან დაკავშირებით, არც ერთმა სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი არ გამოიტანა. დემურ ანთიას მიესაჯა   ერთი წლით თავისუფლების აღკვეთა (სისხლის სამართლის კოდექსი 236-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი) გადაწყვეტილება გასაჩივრებული იყო, როგორც ქუთაისის სააპელაციო, ასევე უზენაეს სასამათლოებში, თუმცა უშედეგოდ. ანთიამ სასჯელი სრულად მოიხადა.
ამჟამად დემურ ანთიას საქმე გადაგზავნილია სტრასბურგში ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში სასამართლში. ანთია სამართლიანი სასამართლოს უფლების აღდგენასა და მორალურ კომპენსაციას ითხოვს.

The guns kept in the children’s wardrobes, in other words how the political prisoners started
The Conservative party member Demur Antia was arrested on September 5th, 2008 in the morning at 5 o’clock. The search took place in his home early in the morning. Police found guns on the second floor in the children’s room. Despite the obvious violations in his case, Antia was convicted a year in prison.
According to the criminal law case (#083080163), Ministry of Internal Affairs Zugdidi Police Department received the operative information, that Demur Antia was kept illegal guns in his home. The search was attended by two neighbors. The search paper was signed by them and the police agents themselves.
Demur Antia didn’t admit his crime and declared that he was persecuted with political motives.
Fifteen policemen searching one house
Demur Antia lives in the old, two storied house with many doors and a window, which is always open in the summer. According to Antia, his wife, and a neighbor (a witness), before searching the house policemen freely walked in the rooms even though family members objected. The policemen called for the witnesses when they started searching and not at the time of entering the house. Therefore, the policemen could bring guns in the house without anybody noticing it.
Darejan Kobalia, wife of Demur Antia: “It was still dark. I heard some noise from the back of the house. I thought someone was stealing our cow and got up, suddenly I heard banging on the door. When I opened the door, I saw the policemen. We were taken downstairs and were kept in the room. Meanwhile, about 15 policemen searched the house and the yard. They were everywhere, in the yard, on the first, the second floor… They walked freely in the room. It could have been very easy to secretly put guns in the house. If Demur wanted to hide the guns, why would he hide them in the room of minor boys?”
The witnesses Shermadin Sarsania and Joni Chitanava confirm that they saw how the policemen took guns out of the wardrobe. Shermadin Sarsania declares that he didn’t want to sign the paper since he was sure that the guns were put there by the policemen themselves.
Shermadin Sarsania, witness: “They opened the wardrobe and the automatic gun fell out. Darejan started screaming. We didn’t want to sign the paper since the guns were put there by the policemen, but we were forced to go sign it in the police department.”
Except for these, the case includes the testimonies of the policemen (the inspecto-investigators of the district Lekso Rapava and Irakli Jobava). According to their testimonies, only three policemen entered the house.
Despite different authors, the text of the testimonies are absolutely identical. The whole text is repeated word by word, including grammatical errors and punctuation marks. This makes it clear that the witnesses were not interrogated, they just signed the prepared text.
Double Standard
Despite the fact that except for Demur Antia, his wife, mother-in-law and four children lived in the house, only Demur Antia was arrested for illegal keeping of the guns though nothing indicated that the guns belonged particularly to him.
We can draw a parallel between this and Nora Kvitsiani case. Nora Kvitsiani also was arrested for illegally keeping guns in her house even though his husband and son also lived in there. In that case, the court ruled that out of three members of family the guns belonged to the woman. In this case, on the contrary, the court decided that the gun belonged to Antia since he was the man and the leader of the family.
As for the gun itself, the expert examination conclusion indicates whose fingerprints the gun has. But the fact is that the gun never went through such an examination that intensifies the doubt that really the gun didn’t have the fingerprints of Antia or his family, but the fingerprints of the policemen. The search paper states, that one unnumbered automatic gun was found and 30 cartridges. But the expert examination conclusion mentions numbered gun (AK 74, #1114). Therefore, that means that another gun was examined.
Demur Antia’s lawyer Temur Kardava pays attention to the timing of the search. If the police received information about guns during working hours, they should have started search immediately. Otherwise, it means that they received information at 4 a.m.
David Bakradze: “Protect yourselves with every means”
In the August of 2008, the speaker of the parliament encouraged Samegrelo population to protect themselves using every possible means since there was a danger of occupants attacking from Abkhazia. Russians really entered Samegrelo, that resulted in paralyzation of government authorities. While the police was searching Antia’s home, Samegrelo was still occupied by Russians, therefore the danger still existed. Therefore, the existence of guns at home would have been a reaction to the encouragement of parliament speaker. This argument was not considered by the court.
Personally Antia thinks that his arrest is connected to his political work. According to him, the government especially got mad at one specific fact.
Demur Antia, former political prisoner: “After Bakradze’s proclamation, non government branch was left in Samegrelo. I went to the office of UN, met with the officer Clive Trot and told him that the city was left without a patron. People were in panic, the information about Russian army was coming. I asked them to take certain measures. Trot addressed Russian military forces and told me that there was no danger. Apparently, people heard about me going to Trot and letting him know about the current situation. It seems like some people got irritated at this.”
We addressed Ministry of Internal Security with the official letter regarding the case of Demur Antia and requested the comment. We never received the answer. The ministry didn’t wish to address to the accusations of Antia against Ministry authorities.
Three Courts, One Verdict
Though there is a lot of evidence of falsification of this case, no court ruled the verdict of not guilty. Demur Antia was sentenced to a year in prison (paragraph 1, article 236 of the Criminal Code). The decision was appealed both in Kutaisi appellate and supreme court, but without a result. Antia fully served the sentence.
Right now the case of Demur Antia is sent to Strasbourg Human Rights Court. Antia is asking for moral compensation and right of just court.
The journalistic investigation has been conducted with the support of Dannish Association of Journalistic Investigation.