5 შვილის დედა დახმარებას ითხოვს
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყიტაანში მცხოვრები ხუთი შვილის დედა ევა ნოზაძე დახმარებას ითხოვს. როგორც მრავალშვილიანმა დედამ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, 5 წლის წინ მას საცხოვრებელი სახლი დაეწვა. მას შემდეგ რაიონის გამგეობას ერთი ოთახის შეკეთების თხოვნით არაერთხელ მიმართა, თუმცა უშედეგოდ.
„ოჯახში 6 ადამიანი ვცხოვრობთ, აქედან 3 არასრულწლოვანია. მხოლოდ ერთი ოთახი გვაქვს და იმაშიც წვიმა ჩამოგვდის. არც კარ-ფანჯარა აქვს, საშინელ პირობებში ვარსებობთ. საკმარისი საწოლებიც კი არ გვაქვს და ჩემი შვილები ზამთარში ღამეს მეზობლებთან ათევენ, ზაფხულში ეზოში სძინავთ. არანაირი შემოსავალი არ გვაქვს, გარდა სოციალური დახმარებისა. ადგილობრივი გამგეობისგან ამ ერთი ოთახის გარემონტებაში დახმარებას ვითხოვ, რომ ჩემმა შვილებმა ერთ ჭერქვეშ გაათენონ ღამე. წლების განმავლობაში გამგეობაში დავდივარ, მაგრამ ყურადღება არ მომაქციეს“, - ამბობს ევა ნოზაძე.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსის ირაკლი მინდიაშვილის განცხადებით, გამგეობას ადგილობრივ ბიუჯეტში თანხები არ აქვს, რომ ნოზაძეების ოჯახს დაეხმაროს. „საქმის კურსში ჩავაყენეთ გუბერნატორის ადმინისტრაცია და იქნებ დახმარება გაუწიონ, რომ ხის მასალა გადავცეთ კარ-ფანჯრისთვის და იატაკის დასაგებად“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ირაკლი მინდიაშვილმა.

Mother with Five Children Asks for Assistance
A mother with five children living in the Gurjaani municipality of the Yitaani village, Eva Nozadze, is asking for help. As she stated to the Kakheti Information Center, her house burnt down five years ago. She has been asking the government to help her rebuild ever since and with no results.
“There are six members in our family and three of them are minors.” We have only one room that has significant water damage. It doesn’t have any doors or windows and we are persisting in terrible conditions. We don’t even have enough beds and my children spend nights at neighbors’ places in winter stay in the yard during the summer. We don’t have any income aside from social allowances. We are simply asking for the restoration of this one room from the municipality so my children can spend their nights under one roof. I’ve been petitioning the municipality for years now, but nobody pays attention to me,” Eva Nozadze states.
According to a statement from the director of the Gurjaani municipality government, Irakli Mindiashvili, the government doesn’t have enough resources in the local budget to help Nozadze’s family. “We’ll let the governor’s administration know about this matter so that they may give them wooden material for building windows and a proper floor,” stated Irakli Mindiashvili to the Kakheti Information Center.