ნახევრად დაკარგული ზემო ნიქოზი
სოფელ ზემო ნიქოზში პირადობის მოწმობების გარეშე შესვლა აკრძალულია. დასახლების დასაწყისში განლაგებული საქართველოს შეიარაღებული ძალები შემსვლელ-გამსვლელს მკაცრად აკონტროლებს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის წარმომადგენელი  ფრონტისპირა სოფელში მცირე ინციდენტს შეესწრო.
სპეცრაზმის თანამშრომლები უპასპორტო ქალბატონის დაკავებას შეეცადნენ. ეს ქალბატონი ზემო ხვითიდან თანასოფლელთან ერთად თბილისი-ნიქოზის მიკროავტობუსით მოდიოდა და როგორც თავად გვითხრა, პირადობის მოწმობა შემთხვევით სახლში დარჩა. მოქალაქეები პოლიციის თანამშრომლებს უხსნიდნენ, რომ ქალბატონი ადგილობრივი მაცხოვრებელი იყო, მაგრამ ისინი ამას ყურადღებას არ აქცევდნენ. ჩვენ განვუცხადეთ, რომ არც ჩვენ გვქონდა პირადობის მოწმობა, რასაც ჩვენი დაპატიმრების მცდელობა მოჰყვა. მოქალაქეებმა როცა უთხრეს, რომ ჟურნალისტები ვიყავით, პოლიციის მუშაკები იძულებულები გახდნენ, გავეთავისუფლებინეთ. მათ გაგვაფრთხილეს, რომ ამიერიდან პასპორტების გარეშე ნიქოზში შესვლა აღარ უნდა გავბედოთ.
ნიქოზიდან ძალიან ახლოს ჩანს ქალაქ ცხინვალის კორპუსები და მათი წითელი სახურავები. პოლიციის თანამშრომლები სოფლის შესასვლელში დგანან, სოფელში კი მხოლოდ პატრულირებენ. ისინი აკონტროლებენ ყველაფერს - იმასაც, თუ ვინ იმყოფება სოფელში.
სოფელში შესვლამდე ნიქოზის კაშხალი უნდა გაიაროთ. კაშხალი პირობითად ჰქვია, რადგან სინამდვილეში ეს ობიექტი წყალსაცავს უფრო წარმოადგენს, სადაც წყლის გადაქაჩვა სხვადასხვა მიმართულებით, კერძოდ - ერგნეთის მხარეს ხდება.
როგორც ნიქოზის წყალსაცავის ხელმძღვანელმა თამაზ ბაბუციძემ გვითხრა, წყალსაცავიდან წყლის აქაჩვას მხოლოდ ორი აგრეგატი ახდენს. წყალი ერგნეთს, მეღვრეკისს და მის მიმდებარე სოფლებს რწყავს. წყალსაცავის მეზობელი სოფლები - ნიქოზი და ხვითი უწყლობით გადახმა. გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი დავით ხმიადაშვილი ამბობს, რომ მომავალი წლისთვის წყალსაცავიდან წყლის გადაქაჩვა ნიქოზის მხარესაც მოხდება. რამდენად გაამართლებს ეს პროექტი, ჯერჯერობით უცნობია, რადგან სადაც წყალსაცავიდან წყალი მიედინება, იქაც პრობლემებია. ეს პრობლემები ელექტროენერგიის გადასახადს ეხება.
კომპანია „მტკვარი ემ“ იმდენად დახარბებულია ფულს, რომ ნებისმიერ შეხვედრაზე და კომენტარისას მუდმივად თანხებს ითხოვს. არადა, ამ ორგანიზაციას საკმაოდ სოლიდური თანხები ერიცხება როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, ასევე გორის და კასპის ბიუჯეტებიდან. მაგალითად, მარტო გორის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი წელიწადში 200 000 ლარს ურიცხავს, ხოლო კასპის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი ოდნავ ნაკლებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისი აპირებს მოიძიოს ყველა ის დაფინანსების წყარო, რომელსაც კომპანია „მტკვარი ემ“-ს აფინანსებს. მანამდე კი მვყვეთ, რა ხდება ნიქოზში...
სოფელში სარწყავი წყლის არხი დამშრალია. არხს აშკარად  ეტყობა, რომ მასში წყალი იშვიათად მიედინება. ხეხილის ბაღები თითქმის გადამხმარია. ბალახები უწყლობის  გამო გადაყვითლებულია. სოფლის მკვიდრი გვეუბნება, რომ არხში წყალს ცხინვალიდან მხოლოდ მაშინ უშვებენ, როდესაც ქალაქს კანალიზაციის გაწმენდა სჭირდება და ეს კანალიზაცია მოდის ქართულ სოფლებში.
გარდა ამისა, რამდენიმე დღის წინ მხარის გუბერნატორთან, ზურაბ არსოშვილთან გამართულ თათბირზე რაიონის გამგებელმა დავით ხმიადაშვილმა განაცხადა, რომ ოსებს წყალი გამოუშვიათ და პრობლემა აღარ არისო. ჩვენ კი სოფელში სხვა სიტუაცია დაგხვდა. ნიქოზელები ამბობენ, რომ  წყლისა გამოშვება მხოლოდ რამდენიმე დღე გრძელდება, თანაც ღამით.
„ვისი ნაკვეთებიც ახლომახლოა, მხოლოდ ისინი ახერხებენ ასეთ დროს მორწყვას. მე, მაგალითად, მაგ დროსაც ვერ მივდივარ ნაკვეთში, რომ მოვრწყა, რადგან შესაძლოა, ჩვენმა თანასოფლელმავე ბარი გადაგცხოს თავში და მოგკლას. 50 პომიდორის გულისთვის რაზე უნდა მოვაკვლევინო თავი?“ - გვეუბნება ერთ-ერთი ნიქოზელი.
ზემო ნიქოზში გაყვანილი ბუნებრივი აირის მილები დაზიანებულია. უფრო მეტიც, მილები დახვრეტილია და იქ გაზის მიწოდების შანსი ნაკლებია. ნიქოზელები გვეუბნებიან, რომ თავის დროზე ბუნებრივი აირის მილების გაყვანის დროს ძველი მილები გამოიყენეს. გარდა ამისა, პრობლემებია ელექტროენერგიის თვალსაზრისით. ნიქოზელებმა მაგალითად ეროვნული ფორუმის ლიდერს გუბაზ სანიკიძეს შესჩივლეს, რომ მიუხედავად ინდივიდუალური გამრციხველიანებისა, მოსახლეობას მაინც გაზრდილი ტარიფით უხდებათ გახარჯული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდა.  ასევე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ გუბერნატორთან შეხვედრაზე გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დავით ხმიადაშვილმა განაცხადა, რომ ამ მხრივ სოფლებში ყველაფერი კარგადაა.

Saba Tcitcikashvili, Shida Kartli
It’s currently prohibited to enter the Zemo Niqozi village without official identification cards. Georgian armed forces located at the entrance are strictly controlling the traffic in and out of the village.  A representative from The Human Rights Center’s Gori office witnessed an incident in the village that was located near the front line in August war.
Special Forces officials tried to stop a lady with no passport. The woman was taking a bus from Tbilisi with a countrywoman and as she stated, she accidentally forgot her identification card at home. Citizens were explaining to the police officials that she was a local resident, but they paid no attention to them. We stated that we didn’t have an identification card either and then that resulted in them attempting to arrest us. When they were told that we were journalists they quickly reconsidered and released us.  We were warned never to enter Niqozi without passports again.
Tskhinvali buildings and their red roofs are clearly visible from Niqozi. Police officers are standing at the entrance of the village and patrolling within. They control everything including who can reside in the villages.
There is a dam at the entrance of the village. In all actuality, it is really a reservoir that simply redirects water in different directions, specifically to Ergneti.
As the supervisor of Niqozi reservoir, Tamaz Babutsidze, told us that this water irrigates Ergneti, Megvrekisi and the surrounding villages. The neighboring villages of the reservoir, Niqozi and Khviti, are dried up because of a lack of supply. Gori municipality governor, David Khmiadashvili, states that the transfer of water to Niqozi direction is planned for the next year. We don’t yet know whether or not this project works since there are still problems in the area where the water would be transferred to as well. Much of the challenges are connected to electrical fees.
The company “Mtkvai M” is so greedy that it asks for money at every meeting and with every comment. This happens despite the fact that this organization is receiving a considerate amount of money from the state, Gori and Kaspi budgets. For example, the Gori municipality transfers 200,000 lari a year and Kaspi municipality also contributes a fair amount.
The Human Rights Center’s Gori office is going to search for all possible finance sources, that will be covered by company “Mtkvari M.” However, the situation in Niqozi still leaves many other questions to be answered.
The irrigation canal is all dried up. It’s obvious that water seldom runs there. The orchards are almost withered and the grass has turned yellow from the lack of water. Locals tell us that Tskhinvali only transfers water to their city when it needs it for sewage treatment.
Additionally, a couple of days ago, at the meeting with the region governor, Zurab Arsoshvili, the district Governor, David Khmiadashvili, stated that since Ossetians transferred the water, there has been no problem at all. However, we witnessed a different situation in the village. Niqozians said that the flow of water continued only for couple of nights.
“During this time, only the land situated nearby gets irrigated. I can’t really go to this land to get water since it’s possible that a neighbor might hit you with a spade and kill you. Why should I be murdered for 50 tomatoes?” said one resident of Niqozi.
Gas pipes constructed in Upper Niqozia are also damaged. The pipes have been pierced and the chances for providing gas are rare. Niqozians say, that during construction they used old pipes. Electricity is also a source of numerous problems. For example, Niqozians complained to National Forum Leader, Gubaz Sanikidze, that despite the individual numerator system that has been constructed, the population still has to pay an increased electricity tariff. It should be also noted, that at the meeting with the Governor, the Gori Municipality