საია-ს სტრასბურგის სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ 49 საქმე აქვს გაგზავნილი
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ 49 საქმე აქვს გაგზავნილი, რომელშიც 340 დაზარალებულის ინტერესია გათვალისწინებული. იურისტების განცხადებით, რუსი ოკუპანტების მიერ შეილახა მათი დაცვის ქვეშ მყოფების ფუნდამენტური უფლებები.
„მასობრივად ხდებოდა მოქალაქეთა უკანონოდ დაკავება და მათი ტყვეობაში ყოფნა. ტყვეობაში ყოფნის პერიოდში იძულებულნი იყვნენ გაეწიათ მონური შრომა;  მრავალმა მათგანმა დაკარგა ახლობლები და ასევე რეალური საფრთხე შეექმნა მათ სიცოცხლეს; დაზარალებულთა ნაწილი გახდა წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის მსხვერპლი. ასევე მასობრივად ხდებოდა ქონების განადგურება. დიდი და პატარა ლიახვის ხეობაში მცხოვრებ ქართველთა უმრავლესობის სახლები მთლიანად გადამწვარია“, - აღნიშნეს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში.
მათივე თქმით, სტრასბურგის სასამართლოში საქმის განხილვა საკმაოდ ხანგრძლივი პროცესია. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ამ საქმეების დაჩქარებული წესით განხილვას ითხოვს. ამასთან, საიამ მოითხოვა, რომ ევროსასამართლომ საქართველოში მოავლინოს ფაქტების დამდგენი კომისია, რომელიც ადგილზე გაერკვევა საქმის ვითარებაში.
საქმის განმცხადებელთა სასარგებლოდ დამთავრების შემთხვევაში, რუსეთის ფედერაციას, დევნილების სასარგებლოდ იმ მორალური და მატერიალური ზიანისთვის, რაც მათ აგვისტოს კონფლიქტის შედეგად განიცადეს, კომპენსაცია  დაეკისრება.

49 Cases referred to Strasbourg Court by Georgian Young Lawyers Association
49 cases filed against Russia concerning the personal interests of 340 citizens have been referred to the European Court of Human Rights by Georgian Young Lawyers’ Association. According to lawyers, the fundamental rights of their clients have been violated by Russian occupants.
“People were massively arrested and enslaved. While in slavery, they were forced to do grueling work; many lost their family members and their lives were put in jeopardy; some people suffered the torture, inhuman and degrading treatment. Their properties were massively destroyed. The houses of most people living in the gorge of Didi and Patara Liakhvi were burned down,” states the Young Lawyers Association.
According to them, proceedings in the Strasbourg Court take a considerate amount of time. The Young Lawyers Association is requesting the expedited examination of every case. Additionally, the Young Lawyers Association requested the formation of fact finding commission that will investigate specific details relevant to the cases.
In the case of a favorable decision for the applicants, compensation will be rewarded for moral and material damages that IDPs suffered after August conflict.