მაკკეინი აშშ-ის ხელისუფლებას ისევ საქართველოს შეიარაღებას ითხოვს
„აგვისტოს ომიდან ორი წლის თავზე საქართველოს თავდაცვის სისტემის აღდგენაში აშშ-ის გრძელვადიანი დახმარება ესაჭიროება, მათ შორის ტანკსაწინააღმდეგო, ჰაერსაწინააღმდეგო და სარადარო სისტემების შესაძლო მიწოდებით“, - განაცხადა რესპუბლიკელმა სენატორმა ჯონ მაკკეინმა 8 აგვისტოს Washington Post-ში გამოქვეყნებულ სტატიაში.
სენატორი მაკკეინი წერს, რომ მიუხედავად საქართველოს მნიშვნელოვანი წვლილისა ავღანეთის ოპერაციაში, „დიდი ძალისხმევა დაჭირდა იმას, რომ [აშშ–ის] ადმინისტრაციას [ავღანეთში] საბრძოლო მოქმედებებში მიმავალი ქართული სამხედრო ნაწილებისთვის ძირითადი აღჭურვილობა, ჯავშანმანქანები და სათადარიგო ნაწილები მიეცა“.
„გარდა ამ მოკლევადიანი დახმარებისა, საქართველოს ასევე სჭირდება გრძელვადიანი მხარდაჭერა საკუთარი თავდაცვისთვის. ეს შეიძლება მოიცავდეს ტანკასწინააღმდეგო, საჰაერო თავდაცვის და ადრეული შეტყობინების სარადარო სისტემებს, ასევე თავდაცვის სხვა სისტემებს, რაც არ უნდა იქნას აღქმული ისე, რომ თითქოს აშშ საქართველოს მწვანე შუქს უნთებს სეპარატისტული რეგიონების წინააღმდეგ ძალის გამოსაყენებლად.  საქართველო ყოველთვის ნაკლებად ძლიერი იქნება, ვიდრე რუსეთი, თუმცა ეს არაა მიზეზი იმისათვის, რომ ის დაუცველად დავტოვოთ რუსეთის შემოჭრიდან ორი წლის თავზე“, – განაცხადა მაკკეინმა.
როდესაც აშშ–ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეს ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში ფილიპ გორდონს ივნისის ბოლოს ჰკითხეს, თუ რატომ არ შეასრულა ვაშინგტონმა ბოლო ორის წლის განმავლობაში საქართველოს არცერთი თხოვნა იარაღის მიწოდებასთან დაკავშირებით, მან უპასუხა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ვაშინგტონის პრიორიტეტი „დაძაბულობის შემცირება“ და იმის მიღწევაა, რომ რუსეთმა შეასრულოს 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით აღებული ვალდებულებები.
„არ გვგონია, რომ იარაღის მიყიდვა და სამხედრო აღჭურვილობა არის გზა იმ ვითარებისკენ, რომლის მიღწევასაც ჩვენ ვცდილობთ საქართველოში“, – განაცხადა გორდონმა.
თბილისში 5 ივლისს აშშ–ის სახელმწიფო მდივანთან ჰილარი კლინტონთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე სააკაშვილს ჰკითხეს აშშ–ის მიერ  საქართველოსთვის იარაღის მიყიდვაზე დაწესებულ ე.წ. „დე ფაქტო შეზღუდვებზე“, რაზეც მან უპასუხა, რომ საქართველოს "ძალიან კარგი თანამშრომლობა“ აქვს აშშ–სთან უსაფრთხოების სფეროში და ამის მაგალითად ავღანეთის ოპერაციაში საქართველოს მონაწილეობა დაასახელა.
სააკაშვილმა განაცხადა, რომ თანამშრომლობა უსაფრთხოების სფეროში „არის პროცესი“, რომელიც „ეტაპობრივად“ ვითარდება. მისი თქმით, ამ საკითხთან დაკავშირებით აშშ–ის პოლიტიკაზე „სასაყვედურო არაფერი გვაქვს“.
„იტარ–ტასთან“ ინტერვიუში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გრიგორი კარასინმა განაცხადა, რომ მოსკოვი დაჟინებით ითხოვს „ფართო საერთაშორისო ემბარგოს“ დაწესებას საქართველოსთვის იარაღის მიწოდებაზე.
„დღეს შეიძლება ითქვას, რომ წარსულში საქართველოსთვის იარაღის ბევრმა აქტიურმა მიმწოდებელმა გააანალიზა თბილისის ამჟამინდელი ხელმძღვანელობის პოლიტიკა და გადახედა საკუთარ მიდგომას“, – განაცხადა კარასინმა, - „თუმცა, პრობლემა ჯერ კიდევ შორს არის მოგვარებისგან“.

Two years after the August war rebuilding Georgia’s defense, including through possible supply of anti-tank, air defense and early-warning radar systems, is one of the areas in which Tbilisi needs U.S. long-term support, U.S. Republican senator, John McCain wrote in his opinion piece published in the Washington Post on August 8.
Senator McCain said that despite Georgia’s significant contribution to the Afghan operation, “yet it has been a struggle to get the [U.S.] administration to provide Georgian troops heading into combat even basic equipment, armored vehicles and replacement parts.”
“Beyond this short-term assistance, Georgia needs long-term support to provide for its own defense. This is likely to entail antitank capabilities, air defenses, early-warning radar and other defensive systems that should not be misconstrued as U.S. endorsement for any Georgian use of force against its separatist regions. Georgia will always be less powerful than Russia, but that is no reason to leave it vulnerable two years after a Russian invasion,” McCain wrote.
When asked in June why the U.S. had not fulfilled any of Georgia’s request for arms in last couple of years, Philip Gordon, the assistant secretary of state for European and Eurasian affairs, responded, that after the August war Washington was focused on “reducing tensions” and trying to get Russian to follow its commitments under the August 12, 2008 ceasefire agreement and to respect Georgia’s sovereignty and territorial integrity.
“We don’t think that arms sales and military equipment is the path to the situation in Georgia that we’re trying to get to,” Gordon said. He also said that the U.S. had no arms embargo on Georgia.
When asked at a joint news conference with visiting U.S. Secretary of State, Hillary Clinton, in Tbilisi on July 5 about “de facto restrictions” on sale of U.S. arms to Georgia, President Saakashvili responded that Georgia had “very good security cooperation” with the United States and brought an example of Georgia’s contribution to the Afghan operation.
Saakashvili said that this security cooperation “is a process, a step-by-step approach” and “there is nothing to complain about” the U.S. policy on this issue.
In an interview with Itar-Tass news agency last week, Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin said, that Moscow was insisting on imposing “broad international embargo” on supply of arms to Georgia.
“It can be said today, that many of those, who were active supplies of arms to Georgia in the past, have analyzed policy of the current leadership in Tbilisi and reconsidered their approach,” Karasin said. “But the problem is still too far from being resolved.