კოტე კაპანაძის საქმე უზენაეს სასამართლოში გასაჩივრდა
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა თელავის რაიონული სასამართლოს განაჩენი, რომლითაც „ახალი მემარჯვენეების“ მხარდამჭერს, კოტე კაპანაძეს 2 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი. როგორც კოტე კაპანაძის ძმამ, ვაჟა კაპანაძემ განაცხადა, სააპელაციო სასამართლოს განაჩენი უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრეს. კოტე კაპანაძე თავს დამნაშავედ არ სცნობს და ამბობს, რომ პოლიტპატიმარია.
შეგახსენებთ, რომ შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლებმა კოტე კაპანაძე 2009 წლის 23 ივნისს დააკავეს. პროკურატურამ კაპანაძე, საგადასახადო ინსპექციაში მუშაობის დროს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში დაადანაშაულა.
სამართალდამცავები ლაგოდეხის რაიონის სოფელ კართუბანში მცხოვრები კოტე კაპანაძით მას შემდეგ დაინტერესდნენ, რაც ის „ახალი მემარჯვენეების“ აქტიური მხარდამჭერი გახდა. კოტე კაპანაძის ძმა ვაჟა კაპანაძე კი „ალიანსი საქართველოსთვის“ თბილისის ოფისში მუშაობდა. ალიანსის რაიონული ორგანიზაცია ლაგოდეხში სწორედ კოტე კაპანაძის ხელშეწყობით ჩამოყალიბდა. რაიონული შტაბის ხელმძღვანელად ნუცა პაპავაც მისი რეკომენდაციით დაინიშნა.
კოტე კაპანაძე 2009 წლის გაზაფხულზე, არასაპარლამენტო ოპოზიციის მიერ, საქართველოს პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნით, თბილისში ორგანიზებულ საპროტესტო აქციებშიც მონაწილეობდა. იგი ლაგოდეხიდან თბილისში ოპოზიციის მხარდამჭერთა მასობრივად გადაყვანის პროცესსაც ხელმძღვანელობდა. კაპანაძის მეუღლის, შორენა ნეფარიძის თქმით, იმ პერიოდში ოპოზიციის მხარდამჭერთა ტრანსპორტირების ხარჯებს მთლიანად კოტე იხდიდა.
ამ საქმესთან დაკავშირებით ჟურნალისტური გამოძიება შეგიძლიათ იხილოთ ამ მისამართზე: http://ick.ge/ka/jinvestigation/204-2010-01-30-17-38-32.html

Kote Kapanadze case appealed to the Supreme Court
Tbilisi appellate court upheld the verdict of the Telavi regional court, according to which the supporter of the “New Rights Party,” Kote Kapanadze was sentenced to 2 years and 6 months in prison. As the brother of Kote Kapanadze, Vaja Kapanadze stated, the decision of the appellate court was appealed to the Supreme Court. Kote Kapanadze states that he is not guilty and is a political prisoner.
As a reminder, the official of the Investigation Department of the Revenue Service, Kote Kapanadze was arrested on June 23rd of 2009. The prosecutor’s office convicted Kapanadze of the misuse of official authorities while working in the tax department inspection.
The legal officers showed interest in Kote Kapanadze, the resident of Lagodekhi region, village Kartubani, after he became the active supporter of “New Rights Party.” Kote kapanadze’s brother, Vaja Kapanadze worked in the Tbilisi office of the “Alliance for Georgia.” The regional organization of the alliance was founded with the help of Kote Kapanadze. The head of the regional headquarters, Nutsa Papava was assigned by his recommendation.
Kote Kapanadze participated the protest rallies held in Tbilisi in spring of 2009, with the demand of the President’s resignation, organized by the non-parliamentary opposition. He was heading the process of the mass transfer of the opposition supporter to Tbilisi. According to Kote Kapanadze’s wife, Shorena Neparidze, the transportation expenses of the opposition supporters were all covered by Kote.
The journalistic investigation is available in the following link: http://ick.ge/ka/jinvestigation/204-2010-01-30-17-38-32.html