მაკა მალაყმაძე, humanrights.ge, აჭარა
78 წლის ლუბა კორუბკინა ღამეს თავისი სახლის ნანგრევებთან ათევს. 9 აგვისტოს, ადლიაში, სახლის დანგრევის შემდეგ, ის ტერიტორიას მაინც არ ტოვებს და მასთან საქართველოს პრეზიდენტს და აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს ეპატიჟება. ოჯახის ადვოკატი ირაკლი შავაძე აცხადებს, რომ ბათუმის მერია უფლებამოსილებას ბოროტად იყენებს. „აღარ არსებობდა მერიისთვის ქონებაზე ექსპროპრიაციის უფლების მინიჭების არც ფაქტობრივი და არც სამართლებრივი საფუძვლები“, - აცხადებს ადვოკატი და დამნაშავე მოხელეების დასჯას ითხოვს.
ორსართულიანი სახლი 2 500 კვ/მ მიწის ფართობით, 2010 წლის თებერვლამდე, ლუბას დის, ეკატერინე კოლუბკინა-ნინიძის საკუთრებაში იყო. საჯარო რეესტრში შესული ცვლილებების თაობაზე ოჯახმა მხოლოდ მას შემდეგ გაიგო, რაც ადლიის სანაპირო ზოლში ექსპროპრიაციის გამო მოსახლეობასთან ბათუმის მერიამ მოლაპარაკება დაიწყო. მიუხედავად იმისა, რომ მერიასთან ამ ოჯახმა შეთანხმებას ვერ მიაღწია, საკუთრება მაინც ბათუმი მერიის სახელზე დარეგისტრირდა.
ნინიძის ოჯახი ერთ-ერთია, ვინც სახელმწიფოსგან შეთავაზებუილი კომპენსაციის ოდენობას - 1 კვ/მ-ზე 67 ლარს არ დათანხმდა. ეკატერინე ნინიძის მეუღლე, კანო ნინიძე აცხადებს, რომ მასთან ბათუმის მერმა, რობერტ ჩხაიძემ ინდივიდუალური მოლაპარაკება აწარმოა და გარკვეულ შეთანხმებასაც მიაღწიეს, მაგრამ ეს შეთანხმება შემდეგ თვითონ მერმა დაარღვია: „მიწის ფართის გამოყოფას დამპირდა ისევ ადლიაში, მაგრამ არა იმდენის, რამდენიც გაგვაჩნდა. ჩვენ ამაზეც ვიყავით კმაყოფილნი. შემდეგ კი მერმა დანაპირები შეგვიცვალა და უარყო შეთანხმება. მოვიდნენ, ბულდოზერით სახლი და სხვა შენობა-ნაგებობები მიწასთან გაასწორეს და საკუთრება ბარბაროსულად წაგვართვეს“.
კაკო ნინიძის თქმით, მალე ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს, სტრასბურგში, საქართველოს წინაააღმდეგ კიდევ ერთი სარჩელი შეემატება.
საქმეში არსებული სამართლებრივი დარღვევები
ოჯახის ადვოკატი, ირაკლი შავაძე აცხადებს, რომ ბათუმის მერია უფლებამოსილებას ბოროტად იყენებს: „სასამართლო გადაწყვეტილებით, ბათუმის მერიას ჩემი მარწმუნებლის საკუთრებაში არსებულ ქონებაზე მხოლოდ ექსპროპრიაციის უფლება მიენიჭა, მას საკუთრების უფლება არ ჩამორთმევია და არც ბათუმის მერიას გადასცემია საკუთრებაში. ამის მიუხედავად, ბათუმის მერიამ, უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებით, საჯარო რეესტრის თანამშრომელთა დახმარებით, მოახერხა საჯარო რეესტრში დაერეგისტრირებინა არარსებული უფლება - ეკატერინე ნინიძის საკუთრება რეგისტრაციის საფუძვლის გარეშე დარეგისტრირდა ბათუმის მერიის საკუთრებად. საჯარო რეესტრის რეგისტრატორმა გადაამეტა სამსახურეობრივ უფლებამოსილებას, რითაც ჩემს მარწმუნებელს მიაყენა ზიანი“.
ადვოკატ შავაძის თქმით, ბათუმის მერიამ დაარღვია კანონი „აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“. კერძოდ, „საქართველოს ეს კანონი იმპერატიულად აკეთებს დათქმას, რომ ექპსპროპრიაციის უფლების მქონე ვალდებულია, აწარმოოს მოლაპარაკება ქონების მესაკუთრესთან. თუ მხარეები ვერ შეთანხმდებიან ფასზე, ამ შემთხვევაში, საკომპენსაციო თანხა სასამართლოს წესით უნდა განისაზღვროს. კონკრეტულ შემთხვევაში, ადგილი ჰქონდა არა მხოლოდ იძულებას მესაკუთრის მიმართ, არამედ დანაშაულსაც. ეს გამოიხატა იმით, რომ ჩემი მარწმუნებლის ქონება უკანონოდ დაარეგისტირეს საჯარო რეესტრში, ეკატერინე ნინიძე იძულებით გამოასახლეს საცხოვრებელი სახლიდან და იმავე დღეს დაუნგრიეს სახლი, მაშინ, როცა მხარეები არ იყვნენ შეთანხმებული ფასზე და არც სასამართლო გადაწყვეტილება არსებობდა ჩემი მარწმუნებლისათვის საკუთრების ჩამორთმევის თაობაზე“.
ბათუმის მერიას ექსპროპრიაციის უფლება მინიჭებული ჰქონდა საავტომობილო გზის მშენებლობასთან დაკავშირებით. საავტომობილო გზა, მშენებლობის დასრულების სტადიაშია და მას არ გადაუკვეთია ნინიძის მიწის ნაკვეთი. საცხოვრებელი სახლი მდებარეობდა უკვე გაყვანილი გზიდან 30 მეტრის დაშორებით. „ეს იმას ნიშნავს, რომ აღარ არსებობდა მერიისთვის ჩემი მარწმუნებლის ქონებაზე ექსპროპრიაციის უფლების მინიჭების არც ფაქტობრივი და არც სამართლებრივი საფუძვლები“, - ამბობს ადვოკატი.
ადვოკატ შავაძის განცხადებით, მხარემ ამის თაობაზე წერილობით აცნობა ბათუმის მერს, საქართველოს სახალხო დამცველს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს: „სასამართლომ, ნაცვლად იმისა, რომ განეხორციელებინა სწრაფი, ეფექტური მართლმსაჯულება და სასამართლო კონტროლი, ბათუმის მერიის უკანონო ქმედებაზე ჩვენი განცხადებები სრულიად უსაფუძვლოდ განუხილველად დატოვა“.
ცხოვრება ჰამაკში
78 წლის ლუბა კორუბკინა სახლის დანგრევის შემდეგ, ცხოვრებას ბაღში, მანდარინის ხეებს შორის გაკეთებულ ჰამაკში აგრძელებს. იქვე, პატარა მაგიდაზე დალაგებული აქვს წამლები და ჭურჭელი, გვერდით კი ცეცხლი ანთია და ქვაბში წყალი დუღს.
„ჩემი წლები აქ გავატარე. აქ დავიბადე და გავიზარდე. ეს არის ხელისუფლება?! ეს საქართველოში საკუთრების უფლების უხეში ხელყოფაა. მე არ ვაპირებ აქედან სადმე წასვლას - აქ არის ჩემი საცხოვრებელი. მობრძანდეს პრეზიდენტი სააკაშვილი და ლევან ვარშალომიძე, ამიხსნან ასე უკანონოდ რატომ მოგვექცნენ“, - ამბობს თვალცრემლიანი მოხუცი.

78 year old Luba Korubkina spends nights at the ruins of her house. On August 9th, in Adlia, after her house was destroyed, she still doesn’t leave the territory and invites the head of Adjara government. Family lawyer, Irakli Shavadze states that Batumi City Hall misuses its authority. “No factual or legal basis exists for granting the right of expropriation to the City Hall,” – states lawyer and requests the punishment of guilty officials.
Two story house with 2 500 square meter land, till the February of 2010, was in ownership of Ekaterine Kolubkina-Ninidze. The family learned about the changes made in the public registry only after the Batumi City Hall started negotiating with the residents of Adlia inshore zone on the matter of expropriation. Despite the fact that the family could not reach agreement with the City Hall, the property was still registered under the name of Batumi City Hall.
Ninidze family is one of those who refused to take the compensation offered by the state – 67 lari for 1 square meter. The husband of Ekaterine Ninidze, Kano Ninidze states that Batumi mayor Robert Chkhaidze started individual negotiation with him and they reached certain agreement, but it was violated by the mayor himself: “I was promised to be provided with the land in Adlia again, not the same size though. We were still satisfied with this offer. Then the City Hall changed its promises and denied the agreement. They came with bulldozer, destroyed the house and other buildings and took away our property in barbarian way.”
According to Kano Ninidze, soon the European Court of Human Rights will be added one more complaint against Georgia.
The Legal Violation in the Case
The family lawyer, Irakli Shavadze states that Batumi City Hall has been misusing its authority: “According to the Court decision, Batumi City Hall was only granted the right of expropriation on the property of my authorizer. He was not deprived of the right of ownership and his property was never transferred to Batumi City Hall ownership. Despite this, Batumi City Hall, by misusing its authority with the help of public registry officials registered non-existing right – the property of Ekaterine Ninidze got registered as a property of Batumi City Hall without the registration basis.
The Public Registry registrar exceeded its authority that damaged my authorizer.”
According to lawyer Shavadze, Batumi City Hall violated the law on Expropriation of Private Properties for Urgent Public Necessities. Specifically this law imperatively stipulates that the person with the right of expropriation is obligated to conduct negotiation with the owner. If the parties don’t make an agreement, the compensation money shall be determined by court rule. In this case, not only the compelling of owner took place, but the crime as well. This was reflected in the fact that the property of my authorizer was illegally registered in the Public Registry, Ekaterine Ninidze was forcefully evicted from his home and his house got destroyed on the same day and this happened when no agreement was made on the compensation and no court decision existed of the expropriation of my authorizer’s ownership.”
Batumi City Hall was granted the right of expropriation for building the highway. The highway is in the phase of being completed. It has not crossed Ninidze’s land. His house was situated 30 meters afar from already constructed highway. “This means that no factual or legal basis existed for granting right of expropriation on the ownership of my authorizer,” – states lawyer.
According to lawyer Shavadze, they addressed in written form the following institutions: Batumi Mayor, Public Defender, Batumi City Court: “The Court, instead of carrying out the quick and efficient justice and legal control, left our requests on City Hall’s illegal acts without consideration.”
Life in Hammock
78 years old Luba Korubkina continues living in the garden, in the hammock arranged between tangerine trees. Thereby, the medication and vessels are laid on the small table, next to which the fire is burning and water boiling in the copper.
“I spent my years here. I was born and raised here. Is this a government?! This is the rough violation of ownership right. I’m not going to go anywhere – this is my home. President Saakashvili and Levan Varshalomidze shall come here themselves and explain me why they treated me this way,” – says the elder with tears in her eyes.