ქვემო ბოდბის და წნორის მე-3 საჯარო სკოლის ყოფილმა პედაგოგებმა სასამართლოს მიმართეს
სიღნაღის რაიონის სოფელ ქვემო ბოდბის და წნორის მე-3 საჯარო სკოლის ყოფილმა მასწავლებლებმა სამსახურში აღდგენის მოთხოვნით სიღნაღის რაიონულ სასამართლოს მიმართეს. გათავისუფლებულ პედაგოგებს იურიდიულ დახმარებას „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისი უწევს.
როგორც უფლებადაცვითი ორგანიზაციის კახეთის კოორდინატორმა გელა მთივლიშვილმა აღნიშნა, მასწავლებლების გათავისუფლებისას სკოლების დირექტორებს დარღვეული აქვთ საქართველოს კონსტიტუციით, შრომის კოდექსით, ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით, „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონით, შრომითი ხელშეკრულებით და ევროპის სოციალური ქარტიით დადგენილი მოთხოვნები.
შეგახსენებთ, რომ 1 აგვისტოდან 25 აგვისტოს ჩათვლით, კახეთის რეგიონის საჯარო სკოლებიდან 300-ზე მეტი მასწავლებელი გაათავისუფლეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისში, დახმარების თხოვნით, სკოლებიდან გათავისუფლებული 247 მასწავლებლის განცხადებაა შესული.

The former teachers of Kvemo Bodbe and Tsnori #3 public school addressed the Court
The former teachers of village Kvemo Bodbe and Tsnori #3 public school of Signagi region, addressed Signagi Regional Court with the request of their job renewal. The legal assistance for dismissed teacher was provided by the Human Rights Center Kakheti Office.
As the Kakheti coordinator of the Human Rights Defending Organization Gela Mtivlishvili noted,  school principals violated the requirements established by Georgian Constitution, Labor Code, General Administrative Code, Georgian Law on General Education, Labor Agreements and European Social Charter.
As a reminder, starting from August 1 till August 25th, more than 300 teachers have been fired from public schools of Kakheti region. 247 applications of dismissed teachers have been filed in Kakheti Human Rights Office with the request of assistance.