აფხაზეთში მიღებულ შთაბეჭდილებებზე „ინტერპრესნიუსი“ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობათა სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორს, ზურაბ შენგელიას ესაუბრა, რომელიც აფხაზი პარტნიორების მიწვევით აფხაზეთში იმყოფებოდა და თბილისში ახლახან დაბრუნდა.
- ბატონო ზურაბ, როგორი შთაბეჭდილებებით დაბრუნდით აფხაზეთიდან?
- ჩემი ახლანდელი შთაბეჭდილებები წინა შთაბეჭდილებებისგან რადიკალურად განსხვავდება. 2008 წლის ომის შემდეგ პირველად აღმოვჩდი აფხაზურ საზოგადოებაში. აფხაზური საზოგადოების განწყობა მკვეთრად არის შეცვლილი და უფრო მეტად გამოკვეთილი უპერსპექტივობის გრძნობით გამოირჩევა. ჩემი აზრით, აფხაზური საზოგადოება ახლა უფრო დამძიმებულია რეალობით და ზოგჯერ სასოწარკვეთილებამდეც კი მიდიან.
ჩემი აზრით, აფხაზურ საზოგადოებას ამგვარი განწყობისთვის სამი პრობლება აქვს. პირველი პრობლემა აფხაზეთში რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებასთან დაკავშირებით რუსული პოლიტიკის ლოგიკას უკავშირდება. რუსეთი ასეთ ლოგიკას მიჰყვება _ აფხაზები და რუსეთში მცხოვრები ადამიანები რუსეთის მოქალაქეები არიან. თუ აფხაზი ეროვნების რუსეთის მოქალაქეებს რუსეთის ფედერაციის ნებისმიერ რეგიონში აქვთ საკუთრების ქონისა და ბიზნესის წარმოების ყველა უფლება, რატომ იგივეს უფლება არ უნდა ჰქონდეს რუსეთის მოქალაქეს აფხაზეთის ტერიტორიაზე. ეს ის თემაა, რომელიც აფხაზური საზოგადოების დიდ შეშფოთებას იწვევს. რამდენადაც ვიცი, რუსულმა მხარემ სოხუმს წარუდგინა კიდეც რაღაც ვარიანტი, თუ როგორ უნდა მოხდეს ამ პრობლემატური საკითხების დარეგულირება ისე, რომ აფხაზეთში რუსეთის მოქალაქის უფლებები არ დაირღვეს, რუსეთსა და აფხაზეთში რუსეთის მოქალაქის უფლებები თანაბარი იყოს. რამდენადაც სოხუმში მითხრეს, აფხაზეთის ხელისუფლებამ მოსკოვის წინადადებებზე უარი თქვა. ეს არის აფხაზური საზოგადოებისგან მიღებული ინფორმაცია, ამიტომ რამდენად შეესაბამება სიმართლეს, ამაზე თავს ვერ დავდებ.
მეორე პრობლემა გახლავთ ის, რომ ტურისტული სეზონი არ აღმოჩნდა ისეთი ეფექტური, როგორსაც ელოდნენ. ოჩამჩირეში ტურისტთაგან, პრაქტიკულად, არავინ არის. გაგრაში არიან, მაგრამ არა იმდენი, რამდენი ტურისტის მიღების შესაძლებლობაც გაგრას აქვს. გაგრა ტურისტებით დაახლოებით 60-70%-ით არის დატვირთული. ტურისტთა დიდი ნაწილი გაგრასა და ახალ ათონში სოჭიდან და ადლერიდან ერთდღიანი ექსკურსიით, რიწის ტბის, გაგრისა და ახალი ათონის მღვიმის დასათვალიერებლად ჩადის. ტურისტული ინფრასტრუქტურის თვალსაზრისით ოჩამჩირის რაიონში პრაქტიკულად არაფერი არც აშენებულა და განვითარებულა. სოხუმში ახლად აშენებული არაფერია, თუ არ ჩავთვლით 2-3 რესტორანს, რომელიც საკმაოდ ძვირია. ასეთ ფასებს კი საკმაოდ მდიდარი ტურისტი სჭირდება, რის გამოც ისინიც სრულად დატვირთული არაა. გაგრაში, კერძო სახლების ეზოებში შეხვდებით ასეთ სურათს _ ეზო გადახურულია „ტენტით“ და მათ ქვეშ საზოგადოებრივი სასადილოს მსგავსი კვების ობიექტებია. საკუთარი სახლის ავტოფარეხში რამდენიმე მაგიდა დგას, სადაც, ასევე, კვების ობიექტებია მოწყობილი. ორი წლის განმავლობაში გაგრაში ახალი რესტორნები ან სასტუმროები პრაქტიკულად არ აშენებულა. ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება ორიენტირებულია საშუალოზე დაბალი შესაძლებლობის რუს ტურისტზე. ანუ ის, რომ აფხაზეთში მდიდარი ტურისტი შეიძლება ჩავიდეს, ამ პერსპექტივაზე საუბარი მხოლოდ სამომავლოდ შეიძლება და ამ ეტაპზე არც განიხილება. სოხუმის პლაჟებზე არიან მხოლოდ რუსი სამხედროები თავიანთი ოჯახის წევრებით. წელს სოხუმში ძლიერი ტურისტული ნაკადი არ ყოფილა და, შესაბამისად, ტურიზმიდან სერიოზულ შემოსავლებზე საუბარი ზედმეტია.
ტურისტულ სფეროში შექმნილი ვითარება აფხაზურ საზოგადოებას საკმაოდ აღელვებს. ამას ემატება ვითარება ეკონომიკურ სფეროში. აქტიურად საუბრობენ იმაზე, რომ რუსეთმა ჩაკეტა საზღვარი და რუსეთში აფხაზური პროდუქცია ვერ გააქვთ. ახლა საზღვარი 15 სექტემბრამდეა ჩაკეტილი, ვარაუდობენ, რომ 15 სექტემბრის შემდეგ საზღვარს 15 ოქტომბრამდე ჩაკეტავენ და მერე ისევ გააგრძელებენ შეზღუდვის ვადებს. საუბრობენ იმაზეც, რომ მზად არიან პროდუქციის ენგურსგამოღმა გადმოტანაზე, თუ, რა თქმა უნდა, მათ პროდუქციას ჩვენთან ვინმე შეისყიდის. ეს ეხება ჩაის, თხილს. ციტრუსებზე საუბარი ნაადრევია, მაგრამ შესაძლოა, ციტრუსების გატანაზეც შეექმნათ პრობლემები.
მესამე საკითხად გამოვყოფდი იმას, რომ აფხაზურ საზოგადოებას წელს რუსეთის მიერ აფხაზური დამოუკიდებლობის აღიარების ორი წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების აღნიშვნა უცნაურად ეჩვენა - ხელისუფლება ამ დღის აღსანიშნავად სერიუზულად ემზადებოდა და სერიოზული ღონისძიებები იყო დაგეგმილი, მაგრამ ამ დღეს მოსკოვიდან სოხუმში არავინ ჩასულა. რუსეთის სახელით აფხაზეთის ხელისუფლებასა და საზოგადოებას რუსეთის "ელჩმა" აფხაზეთში გრიგორიევმა მიულოცა. სოხუმში არ ჩამოსულა კრასნოდარის გუბერნატორი ტკაჩოვიც. მისმა წარმომადგენელმა აფხაზეთის ხელისუფლებას ავტოინსპექციის 6 ახალი მანქანა გადასცა. დაგეგმილი იყო ახალგაზრდული დისკოთეკა სოხუმში არსებული ე.წ. ბრიხალოვკას წინამდებარე მოედანზე, მაგრამ სინათლე რამდენჯერმე ჩაქრა და შეიძლება ითქვას, რომ დისკოთეკაც და სხვა სადღესასწაულო ღონისძიებებიც მოსალოდნელზე ნაკლებად საზეიმო ვითარებაში ჩატარდა.
- როგორ ესახებათ ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების მომავალი იმ ადამიანებს, რომლებთანაც თქვენ გქონდათ ურთიერთობა? რამდენად ასახავს მათი განწყობა საზოგადოების უმეტესობის დამოკიდებულებას და რამდენად განსხვავდება იგი სოხუმის ხელისუფლების პოზიციისგან?
- წინა წლებისგან განსხვავებით, ხალხი თავისუფლად საუბრობს პოლიტიკაზე. აშკარად გამოთქვამენ კრიტიკულ დამოკიდებულებას ბაღაფშის მიმართ და არსებულ ვითარებაში ხელისუფლებას ადანაშაულებენ. სოხუმის რამდენიმე კაფეში არსებობს სტიქიურად შექმნილი და რეალურად არსებული „პოლიტ-კლუბები“. ერთხელ ასეთ კლუბში ხელისუფლების ოპონენტსა და ექს-ვიცე პეზიდენტ ხაჯიმბასაც კი მოვკარი თვალი. ამ „პოლიტ-კლუბებში“ ხელისუფლებას მწვავედ აკრიტიკებენ. ერთი მხრივ, ბაღაფშს არძინბას ადარებენ, მაგრამ იმავდროულად აღნიშნავენ, რომ არძინბას დროს აფხაზეთში რუსეთის გავლენა არ იგრძნობოდა და მას რუსები იმას ვერ გაუბედავდნენ, რაც ახლა აფხაზეთში ხდება. აშკარაა, რომ პოლიტიკური პლურალიზმი აფხაზეთში ახლა მეტია, ვიდრე, ვთქვათ, 2008 წლის აგვისტოს ომამდე.
ასეთ კლუბებში ქართველებთან ურთიერთობის თემა მსჯელობის ერთ-ერთი აქტუალური თემაა. აფხაზები რუსი სამხედროების მიერ აფხაზი ქალის გაუპატიურების, აფხაზი ბავშვების ცემისა და დაჭრის ფაქტს, რომლის შედეგადაც ერთი ახალგაზრდა გარდაიცვალა, ქართველებთან ურთიერთობას ადარებენ. ამ თემებზე საუბრისას ითქვა ასეთი ფრაზაც - „ამდენი ხანი ვცხოვრობდით ქართველებთან და არასდროს მომხდარა არათუ აფხაზი ქალის გაუპატიურება, აფხაზი ბავშვებისათვის შეურაცხყობის მიყენებაც კი“. აფხაზური საზოგადოებისთვის ქართულ-აფხაზური ურთიერთობა, გარკვეულწილად, რუსებთან ურთიერთობაში კრიტერიუმის როლს ასრულებს. ასეთი საუბრებისას ბაღაფშის ბევრი კრიტიკა მოვისმინე, მაგრამ ჩემთვის საინტერესო იყო ის ბრალდება, რომლითაც მას ქართველებთან ურთიერთობების მოუწესრიგებლობას საყვედურობენ. ასეთი რამეც მოვისმინე - „განა ბაღაფშს არ შეეძლო, თბილისისთვის ისეთივე წინადადებები შეეთავაზებინა, როგორიც არძინბამ შევარდნაძეს 1997 წელს შესთავაზა და, რომელიც აფხაზეთსა და საქართველოს შორის კონფედერეციული ურთიერთობების დამყარებას ითვალისწინებდა?“ – კითხულობენ ხელისუფლების ოპონენტები. ეს აფხაზურ საზოგადოებაში ის ახალი ნოტებია, რომელიც მათ აწუხებთ და მათივე წრეში ამ საკითხებზე ღიად მსჯელობენ. ვერ ვიტყვი, რომ ქართველებისადმი დამოკიდებულება რადიკალურად არის შეცვლილი, მაგრამ აფხაზურმა საზოგადოებამ დაიწყო ფიქრი და აზროვნება იმ მიმართულებით, რომ ასე, როგორც ახლაა, არ შეიძლება, საჭიროა ქართველებთან რაღაცნაირად ურთიერთობების დალაგება.
ძალიან ბევრი კითხვა მოვისმინე იმაზე, თუ რისთვის შეიძლება იყვნენ მზად ქართველები აფხაზეთთან მიმართებაში? მათ აინტერესებთ ისიც, მზად არიან თუ არა ქართველები, სცნონ აფხაზეთის დამოუკიდებლობა და, საერთოდ, საქართველო როგორ ფიქრობს აფხაზეთთან ურთიერთობის მოწესრიგებას. აფხაზურ საზოგადოებას აინტერესებს, ესმის თუ არა საქართველოს, რა დღეშია აფხაზეთი და რას მიიღებენ ისინი ქართველებთან ურთიერთობების მოწესრიგებით.
ამ თემებთან დაკავშირებით მქონდა საშუალება, მესაუბრა იმ ტენდენციებზე და კონცეფციაზე, რომელიც ჩვენმა ხელისუფლებამ ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებით შეიმუშავა. მართალია, კონცეფცია უტოპიად მიიჩნიეს, მაგრამ საკმაოდ დიდი ინტერესით ეცნობიან და კეთილგანწყობილები არიან იმისადმი, თუ ის, რაც კონცეფციაში წერია, განხორციელდა.
აუცილებლად უნდა ვთქვა იმაზე, რაზეც საზოგადოებაში გადმოცემით საუბრობენ თბილისში მიმდინარე მშენებლობებზე. ბათუმზე იმაზე მეტსაც საუბრობენ, ვიდრე მოსალოდნელი იყო. აშკარაა, რომ ბათუმში მიმდინარე მშენებლობებსა და მიმდინარე პროცესებს აზვიადებენ კიდევაც. უკვირთ, რომ ჩვენთან ცნობილი ბრენდები "მარიოტი", "ჰოლიდეი" და სხვები შემოდიან, რომ ჩვენთან შვეიცარულმა კომპანია "კემპინსკიმ" უნდა ააშენოს სასტუმროები; უკვირთ ანაკლიაში ხუთვარსკვლავიანი სასტუმროს აშენება. შეიძლება ითქვას, რომ ჩვენთან მიმდინარე პროცესებს ინტერესეთ ადევნებენ თვალს და ამ თემებზე აქტიურადაც საუბრობენ.
- რამდენადაც ვხვდები, აფხაზური საზოგადოება დამოუკიდებლად თავს არ აღიქვამს, მაგრამ ქართული მხარისგან აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებას დაჟინებით მოითხოვს, ასეა?
- არა, დაჟინებით არა, მაგრამ ფიქრობენ იმაზე, თუ რა შეიძლება მოხდეს იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო აფხაზეთის დამოუკიდებლობას აღიარებს. მათ აფხაზი ხალხის გადარჩენის ერთ-ერთ საშუალებად საქართველოს მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარება მიაჩნიათ.
- აფხაზური საზოგადოების იმ წევრებს, რომლებთან თქვენ გქონდათ ურთიერთობა, ეს მიღწევადად მიაჩნიათ?
- არა, მიღწევადად არ მიაჩნიად, მაგრამ საკუთარი გადარჩენის ერთ-ერთ სავარაუდო, თეორიულ გზად, სწორედ თბილისის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებას განიხილავენ.
- სოხუმის ხელისუფლების პრემიერ-მინისტრმა სერგეი შამბამ "ინტერპრესნიუსთან" ინტერვიუში განაცხადა, რომ „ის ურთიერთობები, რომელიც რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ყალიბდება, აფხაზურ მხარეს სავსებით აწყობს“. მისივე მტკიცებით, რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებით „აფხაზეთმა მეტი სარგებელი მიიღო, ვიდრე საფრთხე, აფხაზეთმა უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური განვითარების მყარი გარანტიები მიიღო“. თქვენი დაკვირვებით, აფხაზური საზოგადოებაც ასე მიიჩნევს? და კიდევ, რამდენად ემთხვევა ოფიციალური ხელისუფლების ხედვა საზოგადოებაში არსებულ განწყობას?
- აფხაზეთში ყოფნისას ხელისუფლებასთან არავითარი შეხება არ მქონია, მაგრამ სრული პასუხიმგებლობით შემიძლია ვთქვა, რომ სოხუმში, გუდაუთაში და გაგრაშიც, სადაც კი შეხვედრები მქონდა, აფხაზური საზოგადოებისა და ხელისუფლების დამოკიდებულება აფხაზეთში შექმნილ ვითარებაზე ერთმანეთისგან დიამეტრულად განსხვავდება. თუ აფხაზეთში რუსეთის ყოფნა უსაფრთხოების გარანტად კიდევ შეიძლება ჩათვალონ, რაც შეეხება განვითარების პერსპექტივას, ამას ნამდვილად ვერ ხედავენ, პირიქით, ფიქრობენ, რომ თუ აფხაზეთში არსებული ვითარება კიდევ 20-30 წელი გაგრძელდა, აფხაზები გაქრებიან.
ბევრი ძალიან დიდი გულისტკივილით იმასაც ამბობს, რომ თუ ასე გაგრძელდა, აფხაზები იძულებული გახდებიან, აფხაზეთიდან წავიდნენ. „ამას ვერ გავუძლებთ“, - ასეთია აფხაზური საზოგადოების ნაწილის განწყობა. ამიტომ, მე ბატონ შამბას შეფასებებს ვერანაირად ვერ დავეთანხმები. უსაფრთხოების ნაწილში შესაძლოა, საზოგადოებაც ასევე ფიქრობდეს, მაგრამ რაც შეეხება განვითარებას, ამის პერსპექტივას აშკარად ვერ ხედავენ და ხშირად სვამენ კითხვას, - „ღირს კი ამგვარი უსაფრთხოება იმად, რაც დღეს არის?“
- ჟურნალ „ნიუსვიკის“ ჟურნალისტმა, ანა ნემცოვამ, რომელიც ამას წინათ აფხაზეთში იმყოფებოდა, აფხაზეთს „შპიონების რესპუბლიკა“ უწოდა. სტატიაში მრავლად არის მოყვანილი ფაქტები რუსული სპეცსამსახურების მაღალჩინოსნების მიერ აფხაზეთში უძრავი ქონების შეძენის შესახებ. თქვენც დაგრჩათ შტაბეჭდილება, რომ აფხაზეთს რუსული სპეცსამსახურების მაღალჩინოსნები ეპატრონებიან?
- დამრჩა შთაბეჭდილება, რომ რასაც რუსი ჟურნალისტი ამტკიცებს, სწორია. ყოველ შემთხვევაში, სოხუმის ყველა პლაჟზე კაფეტერიის მსგავსი დაწესებულებებია, სადაც ცივი წყალი, ნაყინი და ფუნთუშეული იყიდება. ეს დაწესებულებები ადგილობრივი მოსახლეობის მფლობელობაშია, მაგრამ მე როგორც ამიხსნეს, ეს კაფეტერიები მართვის უფლებით გადაცემული აქვთ ჩამოსულ ადამიანებზე, რომელთაგან ზოგი ჩეჩენია, ზოგი ყაბარდოელი. ისინი მთელი დღე დროს პლაჟზე ატარებენ. ამ ადამიანებს სოხუმელები „ფეესბეშნიკებს“ ეძახიან. არ ვიცი, სხვა ბიზნესს რამდენად აკონტროლებს „ფე-ეს-ბე“ აფხაზეთში, მაგრამ ისინი, ვიზეც მე მომიყვნენ, სოხუმისთვის აშკარად არადამახასიათებელი ტიპაჟები და თანაც არარუსი ეროვნების ადამიანები არიან.
- შამბამ „ინტერპრესნიუსთან“ საუბარში განაცხადა, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში აფხაზეთში საცხოვრებლად და სამუშაოდ ჩასულებს შორის, რუსეთის მოქალაქეების გარდა, არიან ევროკავშირის ქვეყნების მოქალაქეები. თქვენ თუ შეამჩნიეთ აფხაზეთში ამ კატეგორიის მოქალაქეები და თუ - კი, ისინი რით არიან დაკავებული?
- ასეთი კატეგორიის ადამიანები არც მინახავს. გაგრაში დავინახე ორი შავკანიანი. სხვათა შორის, მათი დანახვა ჩემს აფხაზ მასპინძლებსაც გაუკვირდათ. დღევანდელ აფხაზეთში უცხოელებისთვის დასვენების პირობები აშკარად არ არის.
- თანამშრომლობის რა პერსპექტივებზე შეთანხმდით თქვენს აფხაზ პარტნიორებთან? თქვენთან თანამშრომლობის სურვილი ხომ არ გამოუთქვამს აფხაზურ უნივერსიტეტს? საუბარი ხომ არ ყოფილა ჩვენთან არსებული ქართულ-აფხაზური ურთიერთოების კვლევის მსგავსი ცენტრის დაფუძნებაზე?
- ჯერ კიდევ 2000 წელს სოხუმში საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „კავკასიელ ხალხთა ინსტიტუტი“ დაფუძნდა. იმავე წელს ამ ინსტიტუტის ფარგლებში, როგორც იურიდიული პირი, ჩამოყალიბდა „ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობათა განყოფილება“. სახელმწიფო უნივერსიტეტთან მე ურთიერთობა არ მქონია, ყოველ შემთხვევაში, უნივერსიტეტში იცოდნენ, რომ სოხუმში ვიყავი და არავინ შემხმიანებია.
რაც შეეხება აფხაზ პარტნიორებთან შემდგომ თანამშრომლობას, ისევე როგორც შარშან, თბილისში წელსაც ვგეგმავთ ფოტოგამოფენის ორგანიზებას სახელწოდებით „აფხაზეთი-2010“. ფოტოების გარდა, წარმოვადგენთ იმ ლიტერატურას, რაც აფხაზეთში იყიდება პოლიტიკაზე, ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებზე. გარდა ამისა, რა თქმა უნდა, აფხაზ პარტნიორებთან თანამშრომლობის პროექტებზე ვიმსჯელებთ. მალე თბილისში სოხუმიდან ჩამოვლენ ჩვენ პარტნიორები და იმ პროექტებზე მსჯელობას გავაგრძელებთ, რომელიც მე მათ სოხუმში ჩავუტანე. გარკვეული საკითხები მათ ადგილობრივ ორგანიზაციებთან აქვთ შესათანხმებელი და ვიმედოვნებთ, რომ თბილისში კონკრეტული წინადადებებით ჩამოვლენ. ორ კვირაში ისინი უნდა ჩამოვიდნენ და თანამშრომლობის პერსპექტივებიც მაშინ გაირკვევა.
- რამდენადაც ვხვდები, აფხაზეთიდან კარგი განწყობითა და გარკვეული იმედებითაც კი ჩამობრძანდით?
- აფხაზეთში ყოფნისას ამჯერად გაცილებით მეტი საღი აზრი მოვისმინე, ვიდრე წინა წლებში. ვერ ვიტყვი, რომ ყველა მოსმენილი აზრი ჩემთვის მოსაწონი იყო, მაგრამ ფაქტია, რომ საზოგადოებამ ფიქრი დაიწყო. აფხაზურმა საზოგადოებამ დაინახა, რას ნიშნავს ქართველებთან თანაცხოვრება და მხოლოდ ახლა დააფასა მისი მნიშვნელობა. ბოლო 20 წლის განმავლობაში ასეთი რამის დაფიქსირების საშუალება პირადად მე არ მქონია. ამ თვალსაზრისით, ამით ნამდვილად კმაყოფილი ვარ. თუ ჩვენგან გადაიდგმება აფხაზების გადარჩენისკენ მიმართული ნაბიჯები, ამისთვის ჩვენ შევქმნით პირობებს, მხედველობაში მაქვს აფხაზური ეთნოკულტურული სივრცის გადარჩენის პირობები, ასეთ ვითარებაში ჩვენი თანამშრომლობა გაცილებით უფრო შესაძლებელი და ეფექტური იქნება.

23:56, Saturday, 18.05.2013
Zurab Shengelia –Abkhaz Society and de-facto Authority of Abkhazia Have Dramatically Different Opinions about Current Situation
01.09.2010
The Interpresnews interviewed the director of the research institute of Georgian-Abkhaz relationships at the Tbilisi Ivane Javakhishvili State University Zurab Shengelia about his visit in Abkhazia. He was invited to Sokhumi by his Abkhaz partners and has recently returned to Tbilisi.
-Mr. Zurab, what are your impressions about Abkhazia?
-My current impressions are radically different from my old ones. I had not met Abkhaz society since the war in August of 2008. Their feelings have greatly changed since then and now they see lack of perspectives. I think, the Abkhaz society is more fed up with reality and sometimes they are even desperate.
I think, Abkhaz society has three problems for similar feeling. The first problem is related with the Russian policy about private properties of Russian citizens in Abkhazia. Russia follows the logic – Abkhaz and Russian people are citizens of Russia. If ethnic Abkhaz citizens have right to purchase property and run business in any part of Russia, ethnic Russian citizens should also enjoy the same rights in Abkhazia. This problem causes serious concern of the Abkhaz society. As far as I know, Russian side had one more proposal to Sokhumi –to regulate this problematic issue without breaching the rights of Russian citizens in Abkhazia and to guarantee equal rights of Russian citizens both in Russia and Abkhazia. I was told in Sokhumi that the government of Abkhazia declined the proposal. This is what I was told in Abkhazia; so I cannot claim whether it is true or not.
The second problem is ineffective tourist season in Abkhazia. There are no tourists in Ochamchire district. There are fewer visitors in Gagra than the city could receive. Gagra received only 60-70 % of tourists they could host. Most part of tourists visited Gagra and New Athon from Sochi and Adleri for one-day outing to see Lake Ritsa, Gagra and New Athon. Nothing has been built in Ochamchire district to develop tourist infrastructure. Nothing has been recently built in Sokhumi except 2-3 restaurants which are very expensive. Only very rich tourists can visit them so they do not work actively. As for private houses in Gagra, families have covered their yards by tents and have started sort of public inns under them. There are several tables in the garages and they also work as inns too. No new restaurants or hotels have been built in Gagra for the last two years. The development of tourist infrastructure is oriented on Russian tourists with meager financial possibilities. Abkhaz people can dream about rich Russian tourists only in future. There are only Russian soldiers with their family members on the beaches in Sokhumi. There were no tourists this year; consequently, they cannot expect huge incomes from tourism.
Abkhaz society is seriously concerned by the situation. In addition to that, they are worried about poor economical situation. They also complain that Russia blocked its border and does not allow them to import Abkhaz products to Russia. The border is currently blocked before September 15 and supposedly the deadline will be postponed before October 15; the process will continue endlessly. The locals even discuss the possibility to bring their products across Enguri River if anybody will buy them on Georgian side. They have tea and nuts to sell; the citrus are not mature yet but Abkhaz people might face problems in the import of citrus too.
The third issue is the following – Abkhaz society thinks that celebration of Abkhaz independence was strange this year – the authority was preparing for the event very seriously and had planned serious activities but nobody arrived in Sokhumi from Moscow on that day. The “ambassador” of Russia to Sokhumi congratulated Abkhaz people with the day; the regional governor of Krasnodari oblast Tkachov did not visit Sokhumi either. His representative presented the Abkhaz authority with 6 new cars. The Abkhaz authority had planned youth disco in the so-called Brikhalovka in Sokhumi but the electricity supply was cut several times and everything finished in less celebrating mood.
-What do the people you met think about the future Georgian-Abkhaz relationship? Does their opinion reflect the general feeling of Abkhaz society and how different is it from the attitude of the Sokhumi government?
-Unlike previous years, people openly speak about politics; they often have critical opinion about Baghabsh and blame the authority in the current bad situation. There are “political clubs” in several cafes in Sokhumi. Once I even noticed the opponent of the government and former vice-president of Abkhazia Khajimba in the cafe. The government is actively criticized there. On the one hand they associate Baghabsh with Ardzinba but they add that during Ardzinba’s governance there was less Russian influence in Russia and Russians could not dare the same in Abkhazia what they do now. It is evident that political pluralism is more evident in Abkhazia now than it was before the war of August in 2008.
The relationship with Georgian side is one of the most urgent topics in these cafes. Abkhaz people compare the incidents with Russian soldiers – raping of an Abkhaz woman, beating and wounding of Abkhaz children which resulted into the death of an Abkhaz adult – with the old relationship with Georgian people. During similar discussions they say: -“We lived together with Georgian people so many years and similar incidents never happened; they have not ever abused an Abkhaz child not to speak about raping a woman.” Georgian-Abkhaz relationship is kind of criteria for the Abkhaz society in their relation with Russian people. I heard much critic about Bagabsh in similar discussions; but the most interesting for me was their accusation in his unbalanced policy towards Georgia. “Could not Bagabsh make the similar proposal to Tbilisi as Ardzinba did in 1997 who offered Shevardnadze confederation between Abkhazia and Georgia?” asked the opponents of the government. These are those new notes in the Abkhaz society which are mostly urgent now and are actively discussed among people. I cannot say that their attitudes towards Georgian people are radically changed but Abkhaz society has started to think that the current situation cannot last for a long time and they should settle relations with Georgian side.
I heard many questions about the feeling of Georgian people in regard with Abkhazia? They wonder whether we are ready to recognize the independence of Abkhazia and whether Georgia intends to regulate the relationship with Abkhazia at all. Abkhaz society wonders whether Georgia realizes the current problems of Abkhazia and what they could expect after the relations are settled with Georgian people. I had a chance to speak about those tendencies and conception which was worked out regarding occupied territories by the Georgian government. Although they found the conception utopia but were interested in it; they would appreciate if the conception is realized in reality.
I should also mention that Abkhaz society actively speak about ongoing constructions in Tbilisi. They speak even more about Batumi. It is clear that they exaggerate the real situation in Batumi. They are surprised that famous brands like “Marriot”, “Holiday” and others invest money in Georgia; that Swiss company “Campinsk” is building hotels here; they are surprised that there is a five-star hotel in Anaklia. They observe the ongoing process in Georgia in great interest and actively discuss these issues.
-As far as I understand, Abkhaz society does not feel independent. However, they stubbornly request the Georgian side to recognize their independence, do not they?
-No, they are not stubborn in their request but they think about this possibility. They think Abkhaz people will survive only if Georgia will recognize their independence.
-Do the people you met think it will be their achievement?
-No they do not think so but one of the possible ways for their survival is the recognition of their independence by Georgian side.
-De-facto prime-minister of Sokhumi regime Sergei Shamba stated in his interview with the Interpresnews that “the relation establishing between Abkhazia and Russia is completely acceptable for the Abkhazian side.” He claims that “Abkhazia received more profit” from the recognition of independence by Russia “than threat; Abkhazia received strong guarantees of security and economical development.” Do you think the Abkhaz society also thinks so? and how the vision of the de-facto government coincide with the general opinion of the society?
-During my visit in Abkhazia I did not meet any governmental official at all; but I can state that opinion of the Abkhaz society about the ongoing situation in Abkhazia is dramatically different from the opinion of the government. They might still think that Russia is guarantee of security in Abkhazia but as for the perspective of economical development, they cannot see any guarantees. Just the opposite, people think that if the current situation continues like than for the next 20-30 years in Abkhazia, Abkhaz nation will disappear. Many people even complained that if the situation continues like that, Abkhaz people will have to leave Abkhazia. “We cannot endure it,” it is the feeling of one part of Abkhaz society. Thus, I cannot agree with the statement of Shamba. People can also have the same opinion regarding the security issues but they cannot think the same about economical development and they often ask the question – “is the current situation worth of our security?”
-Journalist of the magazine “NewsWeek” Ana Nemtsova, who visited Abkhazia short time ago, called Abkhazia the “Republic of Spies”. There are many facts mentioned in the article to prove that high-ranking officials of Russian Special Forces purchase estates in Abkhazia. Did you also have feeling that those people purchase properties in Abkhazia?
-I had an impression that the claiming of the Russian journalist is correct. At least, there are kind of cafeterias on every beach of Sokhumi where cold water, ice-cream and pasties are sold. Their owners are local people. But as I was explained, local owners had assigned those cafeterias to strangers – Chechens, people from Kabardo, etc. They spend all days on the beaches. The Sokhumi dwellers call those people “FSB” members. I do not know how the FSB controls other business in Abkhazia but those people, who I was told about, were indeed strangers and did not look like Russians either.
-Shamba said in his interview with the Interpresnews that citizens of EU also have settled in Abkhazia. Did you notice those people in Abkhazia and if yes, what do they do there?
-I have not met people from EU states there. I saw two black people in Gagra. By the way, my Abkhaz hosts were also surprised to see them there. There are no conditions for foreigners to live in Abkhazia.
-What kind of cooperation did you agree with Abkhaz partners? Did the Abkhaz University express readiness to cooperate with you? Do not they also intend to establish the research center of Georgian-Abkhaz relationship in Sokhumi too?
-In 2000 the civil organization “Institute of Caucasus Peoples” was established in Sokhumi. In the same year, “Department of Georgian-Abkhaz Relations” was established within this institute as a separate legal entity. I did not meet anybody from the state university during my last visit; at least they did not get in touch with me though they knew I was there.
As for further cooperation with Abkhaz partners, we again plan photo-exhibition –“Abkhazia – 2010” in Tbilisi like we did last year. We exhibit literature which is sold in Abkhazia about politics and Georgian-Abkhaz relations. Besides that, we will discuss projects on the cooperation with Abkhaz partners. Soon, our partners will arrive from Sokhumi and we will continue discussion on those projects which I introduced them in Sokhumi. They had to agree several issues with local organizations and we hope they will arrive here with concrete proposals. They are coming here in two weeks and cooperation perspectives will be clarified only then.
-I see you returned from Abkhazia with good feeling and hope, did not you?
-During my last visit I heard more common sense in Sokhumi than during my previous visits. I cannot say that everything was nice but it is fact that the society has started to think. Abkhaz society has realized what the coexistence with Georgia meant for them and they valued it only now. I did not have possibility to observe it for the last 20 years. So, I am really satisfied with the visit. If we take reasonable steps towards the survival of Abkhaz nation and if we create real conditions for it – I mean survival of Abkhaz ethno-cultural space – our cooperation will be more real and effective.