სახალხო დამცველმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა
საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა. სარჩელი „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის „საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის და საქართველოს „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის“ რიგი მუხლების კონსტიტუციურობას შეეხება.
კონსტიტუციური სარჩელით, სადავოდაა მიჩნეული „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის და „საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის ის ნორმები, რომლებიც შეკრებასა და მანიფესტაციაში მონაწილეობას უკრძალავს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის სპეციალური უფლებამოსილების მქონე მოსამსახურეებს.
სარჩელში, ასევე, სადავოდაა მიჩნეული ის ნორმებიც, რომლებიც: გამორიცხავს ერთი პირის, ისევე როგორც საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე პირის მიერ შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზებას; კრძალავს კანონით განსაზღვრული დაწესებულებების შესასვლელებიდან 20 მეტრის რადიუსში მდებარე ტერიტორიაზე შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარებას; ხალხისა და ტრანსპორტის სამოძრაო ადგილზე შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარებას და გზის გადაკეტვის შესაძლებლობას უკავშირებს შეკრებაში ან მანიფესტაციაში მონაწილეთა რაოდენობას; აწესებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოში 5 დღით ადრე შეტყობინების შეტანის ვალდებულებას და ამ გზით გამორიცხავს სპონტანური ხასიათის შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარების შესაძლებლობას.
სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელით, ასევე სადავოდაა მიჩნეული საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ის ნორმები, რომლებიც წარწერებისა და ნახატების გაკეთებას კრძალავს ფეხით მოსიარულეთა და სატრანსპორტო საშუალებების სავალ ნაწილზე, ხოლო შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარებას მოსამართლის საცხოვრებელ ადგილას ანდა მისგან ოცი მეტრის რადიუსში მდებარე ტერიტორიაზე.
სახალხო დამცველის აზრით, სადავო ნორმები ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლით აღიარებულ შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლებას და კონსტიტუციის 24-ე მუხლით აღიარებულ გამოხატვის თავისუფლებას, ისევე როგორც საერთაშორისო ხელშეკრულებებითა და შეთანხმებებით განმტკიცებულ ანალოგიური შინაარსის მქონე უფლებებსა და თავისუფლებებს.
უნდა აღინიშნოს, რომ კონსტიტუციური სარჩელით სადავოდ მიჩნეულ ნორმათა ნაწილის კონსტიტუციურობაზე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მეორე კოლეგიამ 2002 წლის 5 ნოემბრის #180 – 183 გადაწყვეტილებაში იმსჯელა. ამ გარემოების, ისევე როგორც „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 211-ე მუხლის მოთხოვნების გათვალისწინებით,  სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ კონსტიტუციური სარჩელი არსებითად განსახილველად უნდა გადაეცეს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმს.
ცალკეული ნორმების კონსტიტუციურობის საკითხის განხილვისას, სახალხო  დამცველი მიუთითებს, რომ შეზღუდვა ვერ პასუხობს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპული კონვენციასა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალზე დაყრდნობით ჩამოყალიბებულ უფლების შეზღუდვის ისეთ წინაპირობებს, როგორიცაა: კანონით განსაზღვრული; აუცილებელი დემოკრატიულ საზოგადოებაში; მიზნის მიღწევის ერთადერთი და პროპორციული ზომა.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, კონსტიტუციური სარჩელი ეფუძნება საქართველოს კონსტიტუციისა და ადამიანის უფლებათა ამსახველი საერთაშორისო დოკუმენტების დებულებებს, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ დამკვიდრებულ პრაქტიკას, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ გადაწყვეტილებებს და ვენეციის კომისიის მიერ მომზადებულ დასკვნებს.

Public Defender Sent Constitutional Suit to the Constitutional Court Of Georgia
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi sent constitutional suit to the Constitutional Court of Georgia. The suit is about constitutionality of the Law of Georgia on Assembly and Manifestation, Law of Georgia on Investigative Department of the Ministry of Finances and about the articles of the Administrative Code of Georgia.
The constitutional suit argues about the norms of the Law of Georgia on Assembly and Manifestation and Law of Georgia on the Investigative Department of the Ministry of Finances which prohibits the authorized people of the corresponding department to participate in the assembly or manifestation.
The suit also argues about the norms which does not allow a single person – both citizen of Georgia and foreigner – to organize the manifestation; which prohibits the demonstration within the 20 meters away from the listed institutions; which prohibits manifestations in the street where cars and people move and which allows only certain amount of people to block the road; which estimates deadline of 5 days to appeal to the local self-governmental body for the permission of the manifestation and thus excludes the possibility to organize manifestation spontaneously.
The public defender thinks that the arguable norms contradict the article 25 and article 24 of the Constitution of Georgia which guarantee the right of assembly and manifestation and freedom of expression; they also contradict the rights and freedoms guaranteed by international pacts and agreements.
It is noteworthy that the second Collegium of the Constitutional Court of Georgia discussed the part of norms envisaged in the suit in its resolution # 180-183 on November 5, 2002. Based on these circumstances and requirements of the Article 211 of the Georgian Organic Law on the Constitutional Court of Georgia, the public defender thinks that the constitutional suit shall be thoroughly discussed by the plenum of the Constitutional Court of Georgia.
The public defender states that restriction does not comply with the restrictions established based on the European Convention of Human Rights and Basic Freedoms and the case law of the European Court of Human Rights; like: envisaged under the law; necessary in the democratic society, the only and proportional means to achieve the goal.
According to the Public Defender’s office, the constitutional suit is based on the Constitution of Georgia and the resolutions of the international documents on human rights; the practice of the Constitutional Court of Georgia, case law of the ECHR and judgments of the Venice Commission.