ოზურგეთის მუნიციპალიტეტმა ორმილიონნახევარი ლარის ქონება გააჩუქა
ვერა ქობალიას უწყების მითითების საფუძველზე, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ წლების განმავლობაში ნაგროვები ქონება „სოკარ ჯორჯია გაზის“ სასარგებლოდ მიატოვა. როგორც ეკონომიკის ექსპერტი დავით ნარმანია აცხადებს, ამის გამო კონტროლის პალატამ  საკრებულოს თავმჯდომარის პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დასვას. თვითმმართველობის ექსპერტის, ოთარ კონჯარიას თქმით კი, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული გაზის მილსადენების სახელმწიფოს სასარგებლოდ უსასყიდლოდ მიტოვება არამიზანშეწონილია.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტს ორმილიონნახევარი ლარის ქონება ჩამოართვა.
ეკონომიკის სამინისტროდან მიღებულ ოფიციალურ წერილში აღნიშნულია, რომ მის უწყებაში შესულია შპს „სოკარ ჯორჯია გაზის“ 2010 წლის 2 აგვისტოს #08/403-455 წერილი, რითაც დასმულია საკითხი, საქართველოს პრეზიდენტის 2008 წლის 25 დეკემბრის #888 განკარგულების საფუძველზე.
„გთხოვთ, უზრუნველყოთ წერილის დანართში მითითებული ქონების მიტოვება სახელმწიფოს სასარგებლოდ“, - წერია ვერა ქობალიას უწყებიდან ოზურგეთის მუნიციპალიტეტისათვის მიწერილ წერილში, რომელსაც ხელს მისი მოადგილე დავით გიორგაძე აწერს.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ საკუთრებაში არსებული ქონების მილსადენების სახელმწიფოს სასარგებლოდ საკუთრების უფლების მიტოვების შესახებ გადაწყვეტილება 1 სექტემბერს მიიღო: „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 43-ე მუხლის მე-3 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტის, „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის“ 184-ე მუხლის შესაბამისად, გათვალისწინებულ იქნას საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიმართვაში ჩამოყალიბებული თხოვნა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის ბუნებრივი აირით მომარაგების გაუმჯობესების მიზნით, აუცილებელ ღონისძიებათა განხორციელებისათვის მიტოვებულ იქნას ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში რიცხული ქონება. ბუნებრივი აირის მილსადენები გამოცხადდეს მიტოვებულად სახელმწიფოს სასარგებლოდ.
როგორც ეკონომიკის ექსპერტი დავით ნარმანია აცხადებს, მართალია, ადგილობრივი თვითმმართველობის ფუნქცია არ არის გაზიფიცირება, მაგრამ არსად წერია, რომ ის არ შეიძლება ფლობდეს ამ მიმართულებით ქონებას.
„მუნიციპალიტეტს არ უნდა მიეღო ქონების მიტოვების შესახებ გადაწყვეტილება. ამ გადაწყვეტილებით მან დაკარგა პოტენციური შემოსავალი ბიუჯეტისა და თავის ამომრჩევლების სასარგებლოდ“, - გვითხრა ნარმანიამ.
მისივე თქმით, მას ასეთი ღირებული ქონება კონპენსაციის გარეშე არც ერთი უწყებისთვის არ უნდა დაეთმო.
„როცა შევა კონტროლის პალატა მუნიციპალიტეტში, დასვამს საკრებულოს თავმჯდომარის პასუხისმგებლობის საკითხს“, - აცხადებს ეკონომიკის ექსპერტი.
ექსპერტი ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებში ოთარ კონჯარია ამბობს, რომ საქართველოს ორგანული კანონის „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ და საქართველოს კანონის „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ“ თანახმად, თვითმმართველი ერთეული უფლებამოსილია, მიიღოს გადაწყვეტილება მის საკუთრებაში არსებული ქონების განკარგვასთან დაკავშირებით.
ის მიიჩნევს, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული გაზის მილსადენების სახელმწიფოს სასარგებლოდ უსასყიდლოდ მიტოვება არამიზანშეწონილია. აღნიშნული ქონების განკარგვით (გასხვისებით, ან სარგებლობაში გადაცემით) ადგილობრივ ბიუჯეტში შესაძლებელი იყო გარკვეული სახსრების მობილიზება, რაც მოსახლეობის საჭიროებების დაკმაყოფილებას და მომსახურების გაუმჯობესებას უნდა მოხმარებოდა. საკრებულოს ამ გადაწყვეტილებით ადგილობრივ ბიუჯეტს დააკლდება „არაფინანსური აქტივების“ ცვლილებით მიღებული შემოსულობები.
„ძალიან სუსტია საკრებულოს მხრიდან მოყვანილ არგუმენტი, რომ ეს გადაწყვეტილება მიღებულია ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის ბუნებრივი აირით მომარაგების გაუმჯობესების მიზნით. ჯერ ერთი, მოსახლეობის ბუნებრივი აირით მომარაგება თვითმმართველი ერთეულის უფლებამოსილებებში არ შედის (ის ცენტრალური ხელისუფლების კომპეტენციაა), და მეორეც - შესაძლებელი იყო აღნიშნული ქონება თვითონ გაესხვისებინა თუნდაც შპს „სოკარ ჯორჯია გაზის“ სასარგებლოდ და ამით თავისი საბიუჯეტო სახსრები გაეზარდა“, - გვითხრა ოთარ კონჯარიამ.
ანალოგიური შინაარსის წერილი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაც გაუგზავნა. თუმცა, როგორც აღნიშნული საკრებულოს თავმჯდომარე ანტონ ხუნდაძე აცხადებს, ისინი არ ჩქარობენ გადაწყვეტილების მიღებას.
„ჩვენ არ გვინდა, ისეთი რამ გავაკეთოთ, რაც კანონის ჩარჩოებში არ ჯდება. ამიტომ გვაქვს კონსულტაციები ექსპერტებთან და იურისტებთან. კონსულტაციების დასრულების შემდეგ მივიღებთ გადაწყვეტილებას მხოლოდ და მხოლოდ მოსახლეობის სასარგებლოდ“, - გვითხრა ხუნდაძემ.

By the request of Vera Kobalia’s department, Ozurgeti municipality board yielded the labored property to Socar Georgia Gas. As the economics expert, David Narmania states, the Chamber of Control should raise the responsibility of the head of the municipality board. According to the expert of local government, Otar Konjaria, the free yielding of the gas pipes belonging to Ozurgeti municipality ownership is unacceptable.
The Ministry of Economics and Sustainable Development seized the two million lari property from the Ozurgeti Municipality. In the letter received from the Ministry of Economics, it’s indicated that #08/403-455 letter from the LLC Socar Georgia Gas was received by her department that raised the question according to #888 order of President issued on December 25th, 2008.
“Please, ensure the yielding of the property indicated in the annex of letter to the state,” – reads letter written to Ozurgeti municipality by Vera Kobalia’s department, signed by the deputy David Giorgadze.
Ozurgeti municipality board made a decision about yielding the property under its ownership to the state on September 1st: “According to the subparagraph B of paragraph 3 of article 43 of the Organic Law on Local Government, pursuant to the article 184 of the Civil Code of Georgia, the request presented in the letter of the Ministry of Economics and Sustainable Development was rendered and in order to improve the gas provision of the Ozurgeti municipality population, the property registered under the Ozurgeti Municipality ownership was yielded. The gas pipes were declared to be yielded to the state.
As the Minister of Economics David Narmania states, though the local government’s function is not the gas provision, no law states that they can’t owe property for such purposes.
“The municipality should not have made decision about yielding this property. By this decision, it lost the potential income for its budget and voters,” – stated Narmania.
According to him, the municipality should not have yielded such valuable property without the relevant compensation.
“When the Control Chamber checks the municipality, the responsibility of the head of the board will be raised,” – states an expert of Economics.
An expert in the local government matters Otar Konjaria states that according to the Organic Law of Georgia on Local Government and Georgian Law on the Property of Local Government Unit, the self-governing unit is authorized to make decisions regarding the managing of its property.
He thinks that the yielding of gas pipes belonging to Ozurgeti municipality ownership is unacceptable. By managing corresponding property (sell-out or transfer to one’s usage), the local government could obtain certain sum that could have been used for the population’s needs and improvement of services. The corresponding decision of the municipality board will reduce the income obtained from the “non-financial actives” difference.
“The argument presented by the municipality board that this decision was made in order to improve the gas provision of the Ozurgeti Municipality population is too weak. First, the gas provision of the population doesn’t belong to the authority of the self-governing organ (it’s the competence of the central government), and second – the municipality itself could transfer the ownership to LLC Socar Gas Georgia and increase its budget this way,” – stated Otar Konjaria.
The letter with the same content was sent to the Chokhatauri Municipality Board by the Ministry of Economics and Sustainable Development. But, as the head of the board, Anton Khundaze states, they are not hurrying to make a decision.
“We don’t want to do something that doesn’t fall into the frames of law. That’s why we are conducting consultations with experts and lawyers. After completing the consultations, we’ll make decisions best for people,” – stated Khundadze.