წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციამ ვახტანგ მაისაიას ცემასთან დაკავშირებით საგანგებო მიმართვა გაავრცელა
ჯაშუშობის ბრალდებით დაპატიმრებული ვახტანგ მაისაიას ცემასთან დაკავშირებით წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციის (OMCT) საერთაშორისო სამდივნო საგანგებოდ მიმართავს საქართველოს ხელისუფლების უმაღლესი ეშელონის წარმომადგენლებს: პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს, უშიშროების საბჭოს მდივან ეკა ტყეშელაშვილს, შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილს, იუსტიციის მინისტრ ზურაბ ადეიშვილს, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარეს, გიორგი არსენიშვილს და სახალხო დამცველს, გიორგი ტუღუშს. წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციამ ვახტანგ მაისაიას მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია OMCT SOS ქსელის წევრისაგან - „ადამიანის უფლებათა ცენტრისგან“ მიიღო. გთავაზობთ მიმართვის სრულ თარგმანს:
განცხადებები ცუდი მოპყრობის, მუქარების, სათანადო სამართლებრივი პროცესისა და უსაფრთხოების უგულებელყოფის შესახებ.
წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციის (OMCT) საერთაშორისო სამდივნომ მიიღო ახალი ინფორმაცია და ითხოვს თქვენს გადაუდებელ ჩარევას საქართველოში შექმნილ სიტუაციაში.
ახალი ინფორმაცია
წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციის საერთაშორისო სამდივნომ ინფორმაცია მიიღო ადამიანის უფლებათა ცენტრის (HRIDC), OMCT SOS ქსელის წევრისაგან, რომლის თანხმადაც ბატონი ვახტანგ მაისაია, პოლიტოლოგი და სამხედრო ეხპერტი, რომელიც ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავეს 2008 წლის 5 მაისს, სასტიკად სცემეს 2010 წლის 24 აგვისტოს გლდანის #8 საპრყობილეში, თბილისში.
მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2010 წლის 24 აგვისტოს, ბატონი ვახტანგ მაისაია, რომელმაც 2010 წლის 18 აგვისტოდან შიმშილობა გამოაცხადა, სასტიკად სცემა ციხის ოფიცერმა, მაისაიას მიერ თანამესაკნის კარცერში გადაყვანის გაპროტესტების გამო. მტკიცების თანახმად, მაისაია კედელს მიანარცხეს, კისერში სწვდნენ და სახესა და მუცელში დარტყმები მიაყენეს. მოგვიანებით, ციხის ექიმმა ვახტანგ მაისაია შეამოწმა, მაგრამ, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მხოლოდ ტკივილგამაყუჩებლები გამოუწერა. ექიმის მოხსენება ხელმისაწვდომი არ აღმოჩნდა მაისაიას ადვოკატისათვის, რისთვისაც მან ალტერნატიული ექსპერტიზის ჩატარება მოითხოვა. თუმცა, ამ დრომდე, ეს თხოვნა არ შესრულებულა.
იმავე ინფორმაციის თანახმად, როცა მაისაიამ ზემოაღნიშნული ფაქტის შესახებ ციხის ხელისუფლებასა და ადამიანის უფლებათა დამცველს შეატყობინა, ციხის ოფიცერი მას „გაქრობითა“ და უფრო მეტი ცემით დაემუქრა, რასაც ციხის ადმინისტრაცია  „თვით დამახინჯებად“ დაარეგისტრირებდა.
წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაცია (OMCT) კიდევ ერთხელ წუხილს გამოთქვამს ბატონ ვახტანგ მაისაიასთან დაკავშირებით და საქართველოს ხელისუფლებას სთხოვს მისი ფიზიკური და ფსიქოლოგიური უსაფრთხოების გარანტია უზრუნველყოს რეგიონალურ და საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა სამართლის შესაბამისად, განსაკუთრებით, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის, გაეროს წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის წინააღმდეგ მიმართული გაეროს კონვენციისა და სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა შესახებ საერთაშორისო შეთანხმების (ICCPR) დებულებების თანახმად.
წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაცია ასევე მოუწოდებს ხელისუფლების კომპეტენტურ წარმომადგენლებს გაატარონ სწრაფი, ეფექტური, სრული, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი გამოძიება ზემოაღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით, და მისი შედეგები გახადოს საჯარო რათა პასუხისმგებელი პირები კომპეტენტური, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი ტრიბუნალის წინაშე წარდგნენ და გამოყენებულ იქნას სისხლისსამართლებრივი, სამოქალაქო თუ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი, კანონმდებლობით დადგენილი სანქციები.
OMCT ასევე წუხილს გამოთქვამს იმასთან დაკავშირებით, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლებმა უპატივცემულობა გამოამჟღავნეს ბატონ მაისაიას იმ უფლებების მიმართ, რომლებიც საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა სტანდარტებით არის განმტკიცებული.
საკვანძო ინფორმაცია
OMCT-ს მიაწოდეს ინფორმაცია ვახტანგ მაისაიას, 2009 წლის 5 მაისს ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული პოლიტოლოგისა და სამხედრო ექსპერტის სათანადო პროცესით უზრუნველყოფის ვალდებულების უგულებელყოფის თაობაზე.
მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მართალია, ვახტანგ მაისაიას შეეძლო თავის ადვოკატთან ურთიერთობა, მაგრამ დაკითხვა განუწყვეტლივ ღამის საათებში ხორციელდებოდა მისი ადვოკატის დაუსწრებლად. ასევე, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მაისაიას ადვოკატისათვის მისი დაცვის ქვეშ მყოფის საქმე ხელმისაწვდომი გახდა მხოლოდ 2009 წლის 17 მაისს და ისიც შეზღუდული გზით.
იმავე ინფორმაციის თანახმად, კონტრდაზვერვის განყოფილების მიერ დაკითხვისას, ვახტანგ მაისასიას დაემუქრნენ ფიზიკური ანგარიშსწორებით, რის შემდეგაც მან, მტკიცების თანახმად, ხელი მოაწერა განცხადებას, რომელშიც  დანაშაული აღიარა და სხვა ორი პირის სახელიც წარმოადგინა. მოგვიანებით, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მაისაიამ აღნიშნული განცხადება დაადასტურა, როცა ისევ ძალადობით დაემუქრნენ. შემდეგ მას მოსთხოვეს კონტრდაზვერვის განყოფილებასთან თანმშრომლობა, რაზეც უარის თქმის შემთხვევაში, ის სასტიკ პირობებში მოხვდებოდა ციხეში. ვახტანგ მაისაიამ, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, უარი თქვა ასეთ თანამშრომლობაზე. ზემოაღნიშნული მტკიცებები, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, არ გამოძიებულა. 2010 წლის 29 იანვარს, ვახტანგ მაისაიას თბილისის საქალაქო სასამართლომ 20 წელი მიუსაჯა ჯაშუშობისათვის.
მოწოდება
გთხოვთ, მისწეროთ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს შემდეგი თხოვნით:
I. უზრუნველყონ ბატონ ვახტანგ მაისაიას ფიზიკური და ფსიქოლოგიური უსაფრთხოება ყველა ვითარებაში.
II. უზრუნველყონ ადვოკატისა და ოჯახის ხელმისაწვდომობა, დამოუკიდებელი ექიმის მიერ სამედიცინო შემოწმება, ადეკვატური სამედიცინო ყურადღება საერთაშორისო სტანდარტების, მათ შორის, წამებისა და სხვა არაჰუმანური თუ დამამცირებელი მოპყრობის წინააღმდეგ მიმართული ევროპული კომიტეტის რეკომენდაციებისა და გაეროს პატიმართა მოპყრობის მინიმალური სტანდარტული წესების თანახმად.
III. მოითხოვონ მისი დაუყონებლივი გათავისუფლება დასაბუთებული სამართლებრივი ბრალდების არარსებობის შემთხვევაში, და თუ ასეთი ბრალდებები არსებობს, მათი წარდგენა მიუკერძოებელი, დამოუკიდებელი, კომპეტენტური და სამართლებრივი ტრიბუნალის წინაშე და მისი საპროცესო უფლებების უზრუნველყოფა მუდმივად;
IV. სწრაფი, ეფექტური, სრული, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი გამოძიების განხორციელება მუქარებთან და ცუდ მოპყრობასთან დაკავშირებით, რისი შედეგიც უნდა გაცხადდეს საჯაროდ რათა პასუხისმგებელი ადამიანები წარდგენილ იქნან კომპეტენტური, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი ტრიბუნალის წინაშე და მათ მიმართ გამოყენებულ იქნას კანონმდებლობით დადგენილი სისხლის სამართლებრივი, სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სანქციები.
V.  უზრუნველყონ ადამიანის უფლებათა და ფუნდამენტურ თავისუფლებათა პატივისცემა მთელს ქვეყანაში ეროვნულ კანონებისა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.

The International Secretariat of OMCT has published urgent appeal regarding the physical assault of Vakhtang Maisaia
The International Secretariat of OMCT appeals to the high-ranking officials of the government of Georgia regarding the physical assault of Vakhtang Maisaia who was arrested for espionage. They appeal to the president of Georgia Mikheil Saakashvili, secretary of the Security Council of Georgia Eka Tkeshelashvili, the minister of internal affairs Vano Merabishvili, the minister of justice of Georgia Zurab Adeishvili, the chairman of the human rights committee of the parliament of Georgia Giorgi Arsenishvili and the public defender of Georgia Giorgi Tughushi. The OMCT learned about the incident from the member of the OMCT SOS network in Georgia the Human Rights Center.
Alleged ill-treatment, Threats, Violations of due process, Fear for safety
The International Secretariat of OMCT has received new information and requests your URGENT intervention in the following situation in Georgia.
New information
The International Secretariat of OMCT has been informed by the Human Rights Center (HRIDC), a member of OMCT SOS Network, that Mr. Vakhtang Maisaia, a political scientist and military expert, who was arrested for espionage on 5 May 2009, was severely beaten on 24 August 2010 in Gldani Prison #8 in Tbilisi.
According to the information received, on 24 August 2010, Mr. Vakhtang Maisaia, who has started a hunger strike on 18 August 2010 to denounce among other his situation, was severely beaten by a prison officer when he protested the transfer of his cellmate to a punishment cell. He was allegedly punched against the wall, grabbed at the neck and he was hit on the nose as well as in the stomach. The prison’s doctor later examined Mr. Vakhtang Maisia but he was reportedly only given painkillers and the doctor’s report was not made available to Mr. Vakhtang Maisia’s lawyer. This latter has therefore requested an alternative independent expertise. However, to date, this request has not been approved.
According to the same information, when Mr. Vakhtang Maisaia denounced the aforementioned facts before the prison authority and the Public Defender of Georgia, he was allegedly threatened by the prison officer with “disappearance” and further beatings that would be registered as self-mutilation.
OMCT reiterates its concerns for the safety of Mr. Vakhtang Maisaia and urges the authorities of Georgia to guarantee his physical and psychological integrity at all times in accordance with regional and international human rights law, in particular the provisions of the European Convention on Human Rights, the UN Convention Against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR).
OMCT also calls on the competent authorities to carry out a prompt, effective, thorough, independent and impartial investigation into the aforementioned facts, the result of which must be made public, in order to bring those responsible before a competent, independent and impartial tribunal and apply penal, civil and/or administrative sanctions as provided by law.
OMCT is further concerned that the authorities did not respect the rights of Mr. Vakhtang Maisaia guaranteed by the law of Georgia and international human rights standards.
Background information
OMCT had been informed about the denial of due process to Mr. Vakhtang Maisaia, a political scientist and military expert, who was arrested for espionage on 5 May 2009.
According to the information received, while Mr. Vakhtang Maisaia has had access to his lawyer since his arrest, the interrogation sessions have repeatedly taken place during night hours without the presence of his lawyer. In addition, Mr. Vakhtang Maisaia’s lawyer was reportedly only able to have access to his client’s case file on 17 May 2009 and then merely in a restricted way.
According to the same information, during his interrogation at the Counter Intelligence Department, Mr. Vakhtang Maisaia was intimidated and threatened with physical violence, following which he allegedly signed a statement in which he pleads guilty as well as provides the names of two other individuals. Mr. Vakhtang Maisaia had later reportedly to confirm this statement while being again threatened with violence. He was further requested to collaborate with the Counter Intelligence Department failing which he would be sent to jail in harsh conditions. Mr. Vakhtang Maisaia reportedly refused such collaboration. The aforementioned allegations have reportedly never been investigated. On 29 January 2010, Mr. Vakhtang Maisaia was sentenced by the Tbilisi City Court to 20 years in prison for spying.
Action requested
1.   Guarantee, in all circumstances, the physical and psychological integrity of Mr. Vakhtang Maisaia;
2.  Guarantee unconditional access to his lawyer and his family, as well as guarantee that he is examined by independent medical doctors and receives adequate medical care in accordance with, inter alia, the recommendations of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the UN Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners;
3. Order his immediate release in the absence of valid legal charges that are consistent with international legal standards, or, if such charges exist, bring him before an impartial, independent, competent and fair tribunal and guarantee his procedural rights at all times;
4.   Carry out a prompt, effective, thorough, independent and impartial investigation into the ill-treatment and threats, the result of which must be made public, in order to bring those responsible before a competent, independent and impartial tribunal and apply penal, civil and/or administrative sanctions as provided by law;
5.  Guarantee the respect of human rights and the fundamental freedoms throughout the country in accordance with national laws and international human rights standards.