16 სექტემბერს, 13:00 საათზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აწყობს პრესკონფერენციას ხულიგნობის ბრალდებით დაკავებული ახალგაზრდების საქმესთან დაკავშირებით.
უპრეცედენტო უკანონობა - დაზარალებულები თან ბრალდებულები არიან
16 სექტემბერს, ხუთშაბათს, 13:00 საათზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აწყობს პრესკონფერენციას ხულიგნობის ბრალდებით დაკავებული ახალგაზრდების: ზაზა შავლიაშვილის, ვასილ გიგუაშვილის, ნიკა ბერუაშვილის, როლანდ ნიკოლოზაშვილისა და საბა მღვდელაძის საქმესთან დაკავშირებით.
2009 წლის 13 ოქტომბერს ახალგაზრდების ორ ჯგუფს შორის მოხდა შეხლა-შემოხლა, რის შედეგადაც დაიჭრა 6 ახალგაზრდა. გამოძიებით დადგენილია, რომ ჩხუბი მეორე მხარემ დაიწყო და დანით დაჭრა: ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ბადრი მიქატაძე, ნიკა ბერუაშვილი, როლანდ ნიკოლოზაშვილი და საბა მღვდელაძე. აღნიშნული ფაქტის გამო დააკავეს მხოლოდ ლევან აბაშიძე, რომელიც სასამართლომ გაასამართლა და ამჟამად სასჯელს იხდის.
2009 წლის ოქტომბერში ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ნიკა ბერუაშვილი, ბადრი მიქატაძე, როლანდ ნიკოლოზაშვილი და საბა მღვდელაძე თავდაპირველად გამოძიებამ დაზარალებულად სცნო. 3 თვის შემდეგ, 2010 წლის 5 იანვარს კი მოულოდნელად დაზარალებულები დააკავეს და ხულიგნობის ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის მიხედვით წაუყენეს. მათ მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე პროკურატურამ ცალკე წარმოებად გამოყო.
მიუხედავად იმისა, რომ მიყენებული ჭრილობების გამო, „დაზარალებული ბრალდებულების“ ჯანმრთელობის მდგომარეობა საკმაოდ მძიმეა, სასამართლო არ აკმაყოფილებს ადვოკატის შუამდგომლობას აღკვეთი ღონისძიების - პატიმრობის გირაოთი შეცვლის  თაობაზე. დაჭრის შემდეგ საბა მღვდელაძეს განუვითარდა ნაწლავების ტუბერკულოზი, ზაზა შავლიაშვილს კი ღვიძლში მიყენებული ჭრილობის გამო - ცე-ჰეპატიტი. მძიმეა სხვა პატიმრების მდგომარეობაც. ახალგაზრდების ოჯახები, პატიმრების ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო, თანახმა არიან, საპროცესო შეთანხმება გააფორმონ, მაგრამ პროკურატურა ამ წინადადებას არ თანხმდება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტების შეფასებით, ახალგაზრდები უსაფუძვლოდ არიან დაკავებულები და ეს იქიდანაც ჩანს, რომ  მათ მიმართ ხულიგნობის ბრალდებით აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეში კონკრეტული დაზარალებულები არ ფიგურირებენ. უფრო მეტიც, ფაქტობრივად, ამ საქმეზე დაზარალებულები თვითონვე არიან, რაც უპრეცედენტო უკანონობაა.
„დაზარალებული ბრალდებულების“ საქმის დეტალებზე, 16 სექტემბერს 13:00 საათზე, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ოფისში, დაცვის მხარის  ადვოკატები და ოჯახის წევრები პრესკონფერენციას გამართავენ. ამავე დღეს 15:00 საათზე საქალაქო სასამართლოში ჩანიშნულია ამ საქმის სასამართლო განხილვის მორიგი სხდომა (დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-12 კილომეტრი, #6, მოსამართლე - ბადრი კოჭლამაზაშვილი).
მისამართი: ალ. ყაზბეგის 3ა. მე-2 სადარბაზო. მე-4 სართ. ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისი. ტელ.: 37-69-50

On September 16, at 1:00 pm the Human Rights Center will hold a press-conference about the case of young boys who were arrested for hooliganism.
Unprecedented Illegality – Victims Are Accused
On September 16, at 1:00 pm the Human Rights Center will hold a press-conference about the case of young boys who were arrested for hooliganism. They are: Zaza Shavliashvili, Vasil Gigiuashvili, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze.
On October 13, 2009 two groups of young fellows had a quarrel which resulted into wounding of 6 boys. The investigation concluded that the quarrel was initiated by the second group who stabbed Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Badri Mikatadze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze as a result of the incident. Initially, only Levan Abashidze was detained for the accident; the court has already convicted him to imprisonment.
In October of 2009, the investigation found Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Badri Mikatadze, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze to be victims. Three months later, on January 5, 2010 the victims were unexpectedly detained and they were also charged for hooliganism under the Criminal Code of Georgia. The prosecutor’s office launched separate case against them.
Although the health conditions of the “accused victims” are quite grave because of the wounds, the court does not satisfy the petition of the attorney to release them under bail. After wounding, Saba Mghvdeladze suffers from the tuberculosis of the intestines; Zaza Shavliashvili has C-Hepatitis because of the wound in the liver. The health conditions of other detainees are also difficult. The families are ready to sign plea-agreement because of the bad health conditions of their children. However, the prosecutor’s office does not agree with them.
The lawyers of the Human Rights Center state that the young boys are groundlessly arrested; it can be easily proved by the fact that there are no victims in the criminal cases which are launched against them. Furthermore, they are victims in the same case. It is unprecedented illegality.
The attorneys and the family members will speak about the case details at the press-conference at 1:00 pm in the office of the Human Rights Center. On the same day, the next trial on the case is scheduled at the City Court at 3:00 pm (Davit Aghmashenebeli Lane 12th kilometer, # 6, Judge Badri Kochlamazashvili)