„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ პროკურატურას ბალღოჯიანის სკოლის დირექტორისადმი ანგარიშსწორებაში ადანაშაულებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ პროკურატურას ყვარლის რაიონის სოფელ ბალღოჯიანის საჯარო სკოლის ყოფილი დირექტორის ზურაბ თაბაგარის მიმართ ანგარიშსწორებაში ადანაშაულებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ცნობით, საქმის მასალებიდან იკვეთება, რომ პროკურატურა თაბაგარს ხელისუფლების მითითებით, ბალღოჯიანში, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატის დამარცხების გამო დევნის.
შეგახსენებთ, რომ სამართალდაცავებმა ყვარლის რაიონის სოფელ ბალღოჯიანის საჯარო სკოლის ყოფილი დირექტორი ზურაბ თაბაგარი რამდენიმე დღის წინ დააკავეს. თაბაგარს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული. გურჯაანის რაიონული პროკურატურა თაბაგარს გარყვნილ ქმედებასა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებს.
როგორც ცნობილია, 2010  წლის 9 ივნისს, ტელეკომპანია „იმედის“ დილის საინფორმაციო გამოშვებაში გავიდა სიუჟეტი, სადაც რამდენიმე მასწავლებელი ყვარლის რაიონის სოფელ ბალღოჯიანის საჯარო სკოლის დირექტორს ზურაბ თაბაგარს  მოსწავლის გაუპატიურების მცდელობაში ადანაშაულებდა.
„ერთ-ერთი მასწავლებელი მაია ცერცვაძე ბალღოჯიანის საუბნო-საარჩევნო კომისიის წევრი იყო „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კვოტით; ნინო მოდებაძე აკაკი კეკენაძის რძალია და წინასაარჩევნოდ სოფელში აგიტაციას მის სასარგებლოდ ეწეოდა; აკაკი კეკენაძე „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატი იყო სოფელში, რომელიც არჩევნებში დამარცხდა; ლიანა კუპატაძე - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ აგიტატორი იყო ბალღოჯიანში, ხოლო ელდინო იობაშვილი - ამავე სოფელში სახელისუფლებო პარტიის კოორდინატორი“, - ნათქვამია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ განცხადებაში. ამასთან, ორგანიზაცია ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზე, რომ დაზარალებულად ცნობილი მოსწავლის ადგილსამყოფელი უცნობია.

The Human Rights Center Blames the Prosecutor’s Office in the Revenge of the Balghojiani School Director
The non-governmental organization the Human Rights Center blames the Gurjaani district prosecutor’s office in the revenge of Zurab Tabagari, the former director of the public school in the village of Balghojiani in Kvareli district. According to the human rights organization the case materials report that the prosecutor’s office persecutes Zurab Tabagari for the defeat of the candidate of the ruling party in the municipal elections of 2010.
The law enforcement officers detained Zurab Tabagari several days ago. He is sentenced to two-month pretrial detention. Gurjaani district prosecutor’s office blames him in debauched activities and abuse of his power.
Reportedly, on June 9, 2010, the TV-Company “Imedi” reported in its morning news program that several teachers of the Balghojiani public school blame the school director Zurab Tabagari in the attempted rape of a pupil.
“One of the teachers Maia Tsertsvadze was the commission member of the village polling station from the National Movement. Nino Modebadze is the sister-in-law of Akaki Kekenadze, the candidate of the ruling party in the village who lost the elections; Liana Kupatadze was the agitator of the National Movement; Eldino Iobashvili was coordinator of the ruling party in the village,” statement of the Human Rights Center. The organization also stresses out that the location of the victim pupil is unknown.